دولت درآمد شهرداری‌ها را در معرض خطر قرار داده/آسیب "رکود" بر پیکره شهرداری‌ها/تلاش برخی برای فرو‌بردن دست شهرداری‌ها در جیبِ نادار دولت

سیدصولت مرتضوی شهردار مشهد مقدس گفت: تا دیروز شهرداری‌ها از یک راه باریک درآمدهایی را کسب می‌کردند که با پیشنهادات دولت به مجلس این درآمدها هم در حال تهدید هستند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از مشهد مقدس، سید‌صولت مرتضوی ظهر امروز در نشست فوق‌العاده معاونان برنامه‌ریزی کلانشهرهای کشور در تالار شهرداری مشهد اظهار داشت: لایحه ارائه شده دولت به مجلس مصداق بارز کاهش اختیارات و درآمد پایدار شهرداری‌ها است.

وی با اشاره به دیدار اخیر روسای شوراها و برخی شهردارهای کلانشهرهای کشور با رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: در پیام اردیبهشت‌ماه آقای رئیس جمهور در جلسه‌ای که با حضور اعضای شورای شهر و شهرداران تشکیل شده بود، نوید راه‌اندازی مدیریت یکپارچه شهری و افزایش درآمدهای شهرداری‌ها داده شده بود.

شهردار مشهد مقدس افزود: هنوز جوهر این سخنان رئیس جمهور تمام نشده بود که در لایحه‌ای که دولت به مجلس داد درآمدهای پایدار شهرداری‌ها را تهدید می‌کنند و اختیارات شهرداری‌ها را کاهش می‌دهند.

وی با بیان اینکه اقتصاد مقاومتی لازمه هر کشوری است گفت: کشورهایی که دامنه نفوذشان در جهان بیشتر می‌شود در درجه اول دارای اقتصادی مقاوم هستند.

مرتضوی افزود: مقام معظم رهبری تعریف جامعی از اقتصاد مقاومتی ارائه کرده‌اند و سایر صاحب‌نظران نیز بر این سخنان صحه گذاشتند بنابراین باید بدانیم که اقتصاد مقاومتی استقلال اقتصادی و استقلال اقتصادی، استقلال سیاسی را به‌بار می‌آورد.

شهردار مشهد مقدس  ادامه داد: اگر به کشورهایی مانند چین، ژاپن و کره که توفیقاتی را به‌دست آورده‌اند، نگاه کنیم می‌بینیم که تنها روش آن‌ها توجه به اقتصاد درون‌زا بوده است.

مرتضوی با تاکید بر اینکه امروزه تنها نسخه خروج کشور از مشکلات اقتصادی فراگرفتن مولفه‌های رهبری در رابطه با این موضوع است گفت: یکی دیگر از مولفه‌های اقتصاد مقاومتی رونق کار در سطح جامعه است یعنی ما باید کار را در کشورمان به هر شکلی افزایش دهیم تا بتوانیم شاهد بهره‌وری زیاد در کارخانه‌هایمان باشیم.

وی تاکید کرد: اقتصادی زمانی مقاوم خواهد بود که نرخ بیکاری در جامعه بسیار کاهش پیدا کند اما لازمه این کار نیز تولید بهره‌وری در کنار کاهش نرخ بیکاری است.

مرتضوی بیان داشت: شهرداری‌ها نمی‌توانند به تمامی مولفه‌های اقتصاد مقاومتی خودشان را مشغول کنند اما ما بر این باور هستیم که بخش اعظمی از راه رسیدن به اقتصاد مقاومتی را می‌توان در شهرداری‌ها پیدا کرد.

شهردار مشهد مقدس با اشاره به رکود حاکم بر کشور گفت: رکود حاکم بر کشور بر پیکره شهرداری‌ها آسیب وارد کرد اما ما بر این باور هستیم که آسیبی که رکود بر پیکره دولت زده بیشتر از آسیب‌های وارده بر شهرداری‌ها است.

وی افزود: دلیل این کاهش آسیب تصمیم‌گیری‌های میدانی در شهرها است بنابراین پیشرفت‌هایی در شهرداری تهران، تبریز، اصفهان، مشهد و سایر شهرداری کلانشهرها مشاهده می‌شود.

مرتضوی با بیان اینکه شهرداری‌ها توان بسیار مناسبی برای رسیدن به مولفه‌های اقتصادی مقاومتی دارند گفت: در تمامی کشورهای جهان بین شهرداری‌ها و دولت رقابتی مثبت وجود دارد اما متاسفانه این رقابت در دولت کنونی به اوج خود رسیده است.

شهردار مشهد مقدس تصریح کرد: این جای سوال است که چرا با این توانمندی‌هایی که شهرداری‌ها در کشور دارند باز هم فشارها از روی دوش آن‌ها کاهش پیدا نمی‌کند.

وی عنوان کرد: متاسفانه هم اکنون در مجلس شورای اسلامی پیشنهاد شده تا درآمدهای حاصل از مالیات بر ارزش افزوده شهرداری‌ها به خزانه معین استان‌ها واریز شود. همچنین پیشنهاد شده تا درآمدهای ناشی از جرائم احکام مراجع قضائی، شبه قضائی و اداری به خزانه‌داری کل باید واریز شود.

شهردار مشهد مقدس بیان داشت: تا دیروز شهرداری‌ها از یک راه باریک درآمدهایی را کسب می‌کردند که با پیشنهادات دولت به مجلس این درآمدها نیز در حال تهدید هستند.

وی عنوان کرد: در بحث مدیریت یکپارچگی اخیراً اعلام شده که شهرداری‌ها مکلف به تجهیز مدارس هستند و ما هرچقدر به این موضوع فکر می‌کنیم متوجه این پیشنهاد نمی‌شویم. هر روز طرحی و لایحه‌ای در مجلس شورای اسلامی مطرح می‌شود که خروجی آن تهدید شهرداری و محدود‌کردن درآمد شهرداری و شوراهای شهر وروستا است.

شهردار مشهد مقدس گفت: به استناد قانون اساسی شوراها از ارکان تصمیم‌گیری کشور هستند و مصوبات شورا بعد از قید تشریفات برای همگان قابل‌الاجرا است اما در قوانین موضوعه آن‌چنان نقش شوراها را کمرنگ کرده‌اند که مصوبات شوراها باید در فرمانداری‌ها تائید شود.

وی تاکید کرد: استانداران باید به عنوان فرمانده اقتصاد مقاومتی تصمیم‌گیر باشند و شوراهای شهر و روستا باید به عنوان بستر‌ساز مطرح شوند.

مرتضوی با انتقاد از رفتارهای اخیر تاکید کرد: جای این سئوال باقی است که چرا برخی از دولتمردان در وزاتخانه تلاش می‌کنند که دست پرتوان شهرداری‌ها را در جیبِ نادار دولت فرو ببرند؟

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «دولت درآمد شهرداری‌ها را در معرض خطر قرار داده/آسیب "رکود" بر پیکره شهرداری‌ها/تلاش برخی برای فرو‌بردن دست شهرداری‌ها در جیبِ نادار دولت» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تنسیم-استانها منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X