بازگشت مردم به طبیعت راه‌حل احیای رودخانه‌های شهری

مشاور ارشد شهردار تهران در امور عمرانی توجه به بحث فرهنگی، حقوقی و مدیریت بحران در احیای رودخانه‌های شهری را مهم تلقی کرد.

به گزارش خبرنگار شهری خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، مازیار حسینی صبح امروز در اولین کنفرانس ملی احیا و ساماندهی رودخانه‌های شهری، با اشاره این کنفراس گفت: کلمه احیا در علم پزشکی زمانی به کار برده می‌شود که علائم حیاتی بیمار از بین رفته باشد و برهمین اساس ظاهرا وضعیت رودخانه‌های پایتخت در شرایط مرگ قرار دارد که احیای آن توجه خاصی را می‌طلبد.

وی با بیان اینکه آب امروزه بزرگترین چالش تهدیدکننده بشر نام گرفته است، اظهارکرد: با توجه به تغییرات اقلیمی نه تنها کمبود آب برای نسل آینده بلکه برای نسل فعلی نیز تهدیدکننده است و حیات آن را تحت‌الشعاع قرار داده است.

مشاور ارشد شهردار تهران در امور عمرانی با بیان اینکه این کنفرانس باید پایه‌گذار قدم‌های بزرگی برای آینده شهر ما باشد، گفت: تهران توسعه شتابانی را تجربه کرده است، چراکه در گذشته‌ای نه چندان دور یعنی 35 سال قبل در خیابان حبیب‌اللهی رودخانه جاری بود و در محله دریان نو نیز رودخانه بزرگی وجود داشت که با چند پل محلات به یکدیگر متصل می‌کرد و شاید حالا مردم ندانند که بر روی رودخانه‌ای زندگی می‌کنند.

حسینی با بیان اینکه برای پیشبرد اهداف نباید تعادل اکوسیستم رودخانه‌ها را برهم زنیم، گفت: در معماری ایرانی – اسلامی، آب جایگاه ویژه‌ای دارد و هیچ باغ ایرانی را بدون آب نمی‌توان تصور کرد.

وی با بیان اینکه برای رودخانه‌های پایتخت باید چند نکته را مدنظر قرار دهیم، گفت: همیشه باید در نظر داشته باشیم که زمین امانت خداوند است و باید به نحو شایسته از آن استفاده کرد.

مشاور ارشد شهردار تهران در امور عمرانی با بیان اینکه باید به دنبال بازتعریف حریم اکولوژیک رودخانه‌ها باشیم، ادامه داد: باید کاری کنیم مردم و رودخانه‌ها در کنار یکدیگر قرار گیرند و تعریف اکولوژیک نیازمند بازتعریف قوانین است.

حسینی با اشاره به مباحث حقوقی ساماندهی رودخانه‌های شهری گفت: هم استفاده کنندگان و هم افرادی که در مجاورت رودخانه‌ها زندگی می‌کنند برای خود حق و حقوقی قائل هستند که باید به این نکته توجه شود.

وی همچنین با اشاره به اهمیت توجه به مدیریت ریسک و بحران اظهارکرد: در چند سال گذشته سیلاب خسارات فراوانی به تهران وارد کرده و هنوز هم نتوانسته‌ایم خاطره سیل در مترو و کن را فراموش کنیم.

مشاور ارشد شهردار تهران در امور عمرانی با بیان اینکه رودخانه کن وحشی و سیلابی است، گفت: متاسفانه پایین دست رودخانه کن گودال‌های عمیقی وجود دارد که می‌تواند حوادث متعددی را ایجاد کند.

حسینی با اشاره به شکسته شدن پل در زمان سیلاب کن تصریح کرد: متاسفانه عمق شستگی پل را درست تخمین نزده بودیم و براساس پژوهش‌ها عنوان شده بود که هنوز 3 الی 4 متر آب شستگی در پایه‌های پل رخ می‌دهد اما در عرض 24 ساعت 12 متر زیر پایه‌های پل خالی شد و می‌توانست فاجعه بزرگتری رقم بزند و پس از آن بود که به جای پایه پل می‌توانیم از روش‌های دیگری استفاده کنیم.

مشاور ارشد شهردار تهران در امور عمرانی با اشاره به اهمیت بحث تنگی در ساماندهی و احیای رودخانه‌ها گفت: هدف ما از این کار، امنیت، آرامش و آسایش است و باید در بحث احیا و ساماندهی رودخانه‌ها این سه نکته مورد توجه قرار گیرد، چراکه ممکن است ساخت پل، بزرگراه و مترو، آسایش ایجاد شود اما آرامش حاصل نشود و تنها کاری که می‌توانیم در راستای احیای درست رودخانه‌ها انجام دهیم، این است که کاری کنیم مردم دوباره به طبیعت برگردند چراکه بازگشت دوباره به طبیعت نه تنها استرس‌ها را کاهش می‌دهد بلکه سبب حفظ بیشتر طبیعت می‌شود.

انتهای پیام

[ منبع این خبر سایت ایسنا-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «بازگشت مردم به طبیعت راه‌حل احیای رودخانه‌های شهری» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایسنا-اجتماعی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X