انتظار رییس بهزیستی از مجلس دهم

رییس سازمان بهزیستی کشور به دنبال ممانعت شورای نگهبان از تصویب لایحه «بازنگری قانون حمایت از معلولان» اظهار کرد: لایحه حمایت از حقوق معلولان در مجلس نهم تصویب نخواهد شد و از مجلس دهم انتظار و توقع داریم تا نسبت به تصویب این لایحه اقدام کند.

انوشیروان محسنی بندپی در گفت‌وگو با خبرنگار «اجتماعی» ایسنا، ضمن اشاره به آنکه بیست و هشتم فروردین ماه شورای نگهبان مانع از تصویب لایحه بازنگری قانون حمایت از معلولان شد، در خصوص وضعیت این لایحه در مجلس شورای اسلامی، عنوان کرد: زمانی یک لایحه مشمول اصل 85 می‌شود که دارای اضطرار و فوریت بوده و خلاء قانونی آن احساس شود، اما با این حال شورای نگهبان معتقد است که اصل 85 قانون به این لایحه تعلق نمی‌گیرد.

وی افزود: زمانیکه لایحه‌ای از شورای نگهبان برگشت می خورد، به معنای آنست که کار کارشناسی، علمی و مشورتی آن انجام شده و دولت ضمانت‌های لازم را برای تامین منابع مالی آن انجام داده است.

رییس سازمان بهزیستی کشور ادامه داد: باتوجه به شرایط پیش آمده گمان می‌کنم با شروع کارمجلس دهم تصویب این لایحه در دستور کار قرار گیرد، زیرا معتقدم آمادگی و ظرفیت تصویب این لایحه در مجلس دهم وجود داشته باشد.

به گزارش ایسنا؛ قانون جامع حمایت از حقوق معلولان مشتمل بر شانزده ماده و بیست و چهار تبصره سال 1383 در مجلس شورای‌اسلامی تصویب شد اما این قانون دارای مشکلاتی بود، از جمله آنکه اجرای آن منوط به تامین اعتبار بوده و ضمانت اجرایی در قانون را نداشت به همین دلیل این قانون مورد بازنگری قرار گرفته و در نهایت سال گذشته لایحه بازنگری شده آن در دولت به تصویب رسید و وارد هیات دولت شد.

این لایحه دارای دو بخش اصلی است که قسمتی از آن توسط دولت تصویب و در شهریورماه سال گذشته به برخی از دستگاه‌ها ابلاغ شد اما بخشی از آن نیازمند تصویب مجلس بود به همین منظور مقرر شد تا خارج از نوبت رسیدگی شود؛ از همین رو در کمیسیون مشترک مجلس مطرح و در نهایت مقرر شد تا مطابق اصل 85 قانون اجرایی، تصویب این لایحه بر عهده خود کمیسیون باشد و وظایف قانون‌گذاری به کمیسیون تخصصی ارجاع داده شود.

پس از آن کمیسیون تخصصی لایحه را برای اجرای آزمایشی پنج ساله تصویب و به شورای نگهبان ارسال کرد، اما شورای نگهبان لایحه را عودت و عنوان کرد که اصل 85 قانون به این لایحه تعلق نمی‌گیرد.

لازم به ذکر است در این لایحه مسائلی مانند تعلق مستمری‌های بالاتر و دستمزدهایی به اندازه قانون کار، جبران عدم کارایی برای کارکنان، بیمه معلولان، افزایش فضای آموزشی، فرهنگی و خدمات‌رسان و ... ذکر شده است.

انتهای پیام

[ منبع این خبر سایت ایسنا-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «انتظار رییس بهزیستی از مجلس دهم» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایسنا-اجتماعی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X