ميزان خريد گندم در كهگيلوه و بويراحمد به 60هزار تن افزايش مي يابد

جعفر گوهرگاني روز دوشنبه در گفت وگوي اختصاصي با خبرنگار ايرنا از خريد 10هزار تن گندم بذري كشاورزان استان خبر داد و گفت : 15 مركز آماده خريد گندم مازاد كشاورزان است و كشاورزان طرف قرارداد بذر مرغوب گندم خود را به مراكز توليد و تكثير بذر تحويل دهند.
وي گفت: استفاد از گندم بذري ارقام پرمحصول تا 50درصد بازده توليد كشاورزان را افزايش مي دهد و براي كمك به اقتصادي كردن توليد كشت غلات ترويج شيوه هاي نوين كشت در سال اقتصاد مقاومتي ،اقدام وعمل بهترين راهكار است.
وي درادامه با اشاره به كاهش 50درصدي بازده توليد مزارع گندم زيركشت بذرهاي نامرغوب گفت: كشاورزان در زمان برداشت ،بذر نامرغوب براي كشت سال آينده ذخيره نكنند.
به گفته گوهرگاني ،استفاده از بذرهاي نامرغوب بويژه جو در برخي مزارع تا 80 درصد توليد كشاورزان را به دليل حساسيت جو به آفت سياهك كاهش مي دهد.
وي تصريح كرد: كشاورزان گندم توليدي مزارع خود را به مراكز فروش عرضه كنند و گندم بذري بوجاري و ضدعفوني شده را از ارقام پرمحصول براي كمك به راندمان توليد از مراكز توليد و تكثير بذر تامين كنند.
وي گفت: متوسط توليد گندم آبي با ارقام پرمحصول چهار تن در هكتار است و برخي كشاورزان تا 9 تن در هكتار نيز برداشت دارند كه اين ميزان برداشت در واحد سطح به اقتصادي تر كردن فعاليت كشاورزان كمك مي كند.
وي قيمت هركيلوگرم گندم سيلو را 12هزار و 730 ريال ذكر كرد و گفت: گندم دروم با قيمت 13هزار و 100ريال بفروش مي رسد و با اين حال قيمت گندم بذري گواهي شده و مادري 25 تا 30درصد نسبت به گندم دروم افزايش دارد.
گوهرگاني افزود: استفاده كشاورزان از بذر گواهي شده و تحويل گندم مازاد بر نياز به دولت به درآمدزايي كشاورزان كمك چشمگيري خواهد كرد.
رئيس سازمان جهاد كشاورزي كهگيلويه بويراحمد تصريح كرد: برخي كشاورزان شهرستان هاي كهگيلويه ، بهمئي، لنده، باشت و دنا بخشي از گندم توليدي خود را سالانه براي مصرف آرد و نيز بذر ذخيره سازي مي كنند.
وي گفت: دركهگيلويه وبويراحمد درسطح 20هزار هكتار گندم آبي ، 80هزار هكتار گندم ديم، دو هزار هكتار جو آبي و 30هزار هكتار جو ديم كشت شده است.
گوهرگاني ارقام پرمحصول گندم را شامل كوهدشت،دهدشت ،كريم ، آفتاب قابوس ،الوند، آذر 2 و چمران اعلام كرد و گفت: ارقام بذري جو شامل ماهور، ايذه، بهمن و خرم است.
وي متوسط توليد گندم ديم وجو ديم از ارقام اصلاح شده در هكتار را 1.5تن و ميزان جو آبي را 3.5تن اعلام كرد و افزود: درسال زراعي جاري بارش هاي بهاري حدود 110 هزار هكتار مزارع گندم و جو ديم اين استان را رونق مطلوبي بخشيده است.
كهگيلويه وبويراحمد داراي حدود 270هزار هكتار زمين زراعي است كه تنها 30 درصد اين ميزان آبي است و 80 درصد كشت اين استان به دليل ديم بودن و توليد كمتر از يك تن در هكتار چندان اقتصادي نيست.
6162/1662

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «ميزان خريد گندم در كهگيلوه و بويراحمد به 60هزار تن افزايش مي يابد» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-اقتصادی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X