70 درصد شاليزارهاي قزوين به صورت مكانيزه كشت مي شود

علي اكبري روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا افزود: كشت مكانيزه با استفاده از نشاءكارهاي چهار رديفه انجام و از مزاياي
آن نيز مي توان به كاهش هزينه هاي توليد، افزايش بهره وري نيروي كار، كاهش سختي كار، صرفه جويي در زمان و افزايش عملكرد اشاره كرد.
وي، توسعه مكانيزاسيون كاشت و برداشت برنج را در جهت حمايت از توليد كننده و كشاورز دانست و يادآور شد: اين نوع كشت علاوه بر تسريع در امر كاشت، موجب افزايش بازدهي كار و درآمد نيز خواهد شد.
وي با اشاره به اينكه براي اجراي مكانيزه عمليات كاشت و برداشت برنج موانعي مانند خرد بودن زمين هاي تحت كشت و تعدد بهره برداران خرده مالك وجود دارد، ادامه داد: اين مشكل بايد مرتفع شود تا كشت اين محصول در استان به صورت 100 درصد مكانيزه صورت گيرد.
معاون بهبود توليدات گياهي سازمان جهاد كشاورزي استان قزوين به برگزاري كلاس هاي آموزشي براي شاليكاران استان اشاره و خاطرنشان كرد: در اين دوره هاي آموزشي كشاورزان با اهميت كشت مكانيزه و نحوه كار با ماشين نشاء، كندن و سوزاندن علف هاي هرز، كود پاشي و زمان مناسب كاشت و برداشت آشنا مي شوند.
اكبري در ادامه به آغاز كشت برنج در سطح سه هزار و 600 هكتار از شاليزارهاي استان اشاره و تاكيد كرد: نشاء كاري برنج در مناطق سه گانه الموت شرقي، غربي و رجايي دشت و بخش طارم سفلي انجام و با توجه به شرايط مناسب جوي و بارندگي هاي بهاره، كشت برنج در منطقه طارم سفلي در سطحي بالغ بر 100 هكتار به صورت كشت مستقيم آغاز شده است.
وي با اشاره به ارقام مختلف برنج در استان، يادآور شد: برنج هاشمي، علي كاظمي، صدري، استخواني، صدري دم سياه و موسي طارم از جمله ارقام كشت اين محصول در استان مي باشد.
بخش هاي رودبار الموت شرقي و غربي در 45 كيلومتري شمال قزوين و طارم سفلي در 120 كيلومتري غرب استان قزوين قرار دارند.
7390/8054

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «70 درصد شاليزارهاي قزوين به صورت مكانيزه كشت مي شود» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-اقتصادی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X