حريم 30هزار كيلومتر ازرودخانه هاي كشور دربرنامه ششم آزادسازي مي شود

به گزارش خبرنگار اقتصادي ايرنا، رحيم ميداني امروز (دوشنبه) در نخستين همايش ملي احياء و ساماندهي رودخانه‌هاي شهري در محل مركز همايش‌هاي بين‌المللي رايزن افزود: بيش از 50 سال از تصويب قوانين مربوط به رودخانه‌ها در كشور مي‌گذرد اما تاكنون حتي 25 درصد از مجموع طول 146 هزار كيلومتري رودخانه‌ها آزادسازي حريم و تعيين بستر نشده است.
به گفته اين مقام مسئول، در برنامه پنجساله ششم توسعه كشور 30 هزار كيلومتر از رودخانه‌هاي كشور آزادسازي حريم و تعيين بستر مي‌شود كه حداقل به 20 هزار ميليارد ريال اعتبار نياز دارد.
ميداني گفت: طرح‌هاي اين چنيني ساليان سال است كه مورد كم توجهي و بي مهري قرار گرفته است و موجب مي شود در زمان وقوع بحران، هزينه‌هاي زيادي پرداخت كنيم.
معاون وزير نيرو تاكيد كرد، نياز امروز كشور در عرصه آب، انجام اقدامات پيشگيرانه و طراحي سيستم‌هاي هشدار است كه به طور نمونه مورد دوم با بروزرساني و تامين تجهيزات و ابزارهاي اندازه‌گيري در سازمان هواشناسي با صرف هزينه دو هزار ميليارد ريالي قابل دستيابي است.
وي با بيان اين كه منابع آب زيرزميني افزون بر 50 درصد مصارف كشور را تشكيل مي‌دهد، تصريح كرد: وزارت نيرو حاضر است بسياري از پروژه‌هاي سدسازي در كشور را متوقف كرده و در عوض در زمينه مديريت آب‌هاي زيرزميني هزينه كند.
معاون وزير نيرو با اشاره به كندي روند آزادسازي حريم و تعيين بستر رودخانه‌هاي كشور تاكيد كرد:‌ بي‌توجهي مسئولان و شهرداري‌ها در داخل شهرها عامل اصلي اين مساله است و شهردار تهران براي برچيده‌شدن هرگونه ساختمان و سازه با اعلام وزارت نيرو در حريم رودخانه‌ها اعلام آمادگي كامل كرده است.
اين مقام مسئول، تخصيص بودجه و اعتبارات و تامين اولويت‌هاي وزارت نيرو در مهندسي رودخانه‌ها را همراه با تخصيص اعتبارات عامل اصلي تحقق اين مهم برشمرد.
همايش ملي احياء و ساماندهي رودخانه‌هاي شهري به منظور بررسي ابعاد مختلف مديريت رودخانه‌هاي شهري از جمله ارتباط شهر، شهروندان و رودخانه، الزامات و اقدامات احياء و ساماندهي رودخانه‌هاي شهري، نحوه مشاركت شهروندان و ساكنان حاشيه رودخانه‌ها رويكرد‌هاي نوين مديريت رودخانه‌هاي شهري و بررسي تجربيات ملي و بين‌المللي برگزار شده است و تا فردا (سه‌شنبه) به كار خود ادامه مي دهد.
اقتصام ** 3065 ** 3053 **1561

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «حريم 30هزار كيلومتر ازرودخانه هاي كشور دربرنامه ششم آزادسازي مي شود» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-اقتصادی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X