خانواده هاي بحريني: 23 روز از سرنوشت فرزندان مان بي خبريم

به گزارش پايگاه اينترنتي شبكه تلويزيوني اللؤلؤه، الصائغ گفت: خانواده هاي بازداشت شدگان نگران سرنوشت فرزندان خود هستند و خواستار ملاقات با آنان هستند كه وزارت كشور عكس هايشان را توسط رسانه هاي گروهي منتشر كرده است و مدعي شده كه ايشان را تحويل دادستاني كل داده است.
وي افزود: خويشاوندان زندانيان در مورد بازداشت خودسرانه فرزندان شان به دادستاني كل شكايت كرده اند. آنها از اينكه فرزندان بازداشت شده شان بدون حضور وكيل مدافع در دادگاه محاكمه خواهند شد، ابراز نگراني كرده اند.
شايان ذكر است وزارت كشور بحرين در 29 آوريل اعلام كرد كه 11 شهروند از جمله 4 نوجوان را به اتهام دست داشتن در حادثه 16 آوريل (28 فروردين) كرباباد كه طي آن به گفته رسانه هاي دولتي بحرين يكي از نيروهاي پليس كشته شد و چند تن ديگر از اين نيروها زخمي شدند.
مقامات امنيتي بحرين به دنبال اين رويداد موج گسترده بازداشت خودسرانه مردم را آغاز كردند كه اين موج تا روز جمعه 29 آوريل ( 10 ارديبهشت ) ادامه يافت و عناصر امنيتي طي آن بيش از 40 شهروند را بازداشت كردند و به بيش از 70 منزل يورش بردند.
در همين راستا سازمان هاي مدافع حقوق بشر و جريان هاي ملي دمكراتيك مخالف با تاكيد بر صلح آميز بودن حركت مردم به عنوان يك گزينه راهبردي تغييرناپذير خواستار تشكيل يك كميته حقيقت ياب بيطرف جهت تحقيق در خصوص رويداد ابهام برانگيز منطقه كرباباد شدند.
وزارت كشور بحرين در يك اقدام مخالف قوانين داخلي و بين المللي و نقض آشكار قانون اساسي اين كشور در همين رابطه عكس 13 شهروند از جمله دو فرد تحت تعقيب را منتشر كرد. ماده بيستم قانون اساسي بحرين تاكيد دارد كه فرد متهم بيگناه است تا اينكه محكوميت وي در يك دادگاه قانوني به اثبات برسد و مي بايست حق دفاع در تمامي مراحل بازجويي و محاكمه بر اساس قانون براي فرد متهم تضمين شود.
اما وزارت كشور بحرين قبل از سپردن پرونده به دادستاني كل نام و عكس شهروندان متهم را منتشر كرد. عكس ها چهره افراد متهم را پس از سپري كردن چند روز در ساختمان وحشتناك تحقيقات جنايي خسته و فرسوده نشان مي دهد.
معمولا افراد بازداشت شده به دليل مسائل سياسي جهت گرفتن اعتراف زير شكنجه از آنان به مقر تحقيقات جنايي كه به گفته فعالان حقوق بشر به بدنامي شهرت يافته انتقال داده مي شوند.
سعيد حدادي سخنگوي رسمي سازمان عفو بين الملل در گفت وگوي ويژه با شبكه تلويزيوني اللؤلؤه تاكيد كرد: زندانيان سياسي مورد شكنجه قرار مي گيرند و در هنگام بازجويي از ايشان در اداره تحقيقات جنايي با آنها بدرفتاري مي شود.
سازمان عفو بين الملل در گذشته با صدور بيانيه اي اعلام كرد: زندانيان وقتي در اختيار افسران اداره بازجويي جنايي قرار مي گيرند، حق برقراري تماس با خانواده ها و وكلاي دفاع خود را ندارند و در برخي از موارد فقط به آنها اجازه برقراري تماس با خانواده هايشان به مدت چند ثانيه داده شد و گاهي تا چند روز پس از بازداشت اين فرصت براي آنها فراهم مي شود تا به خانواده هايشان بگويند كه حال شان خوب است.
سازمان مزبور تاكيد كرد: در تمامي مواردي كه افراد به دليل فعاليت هاي سياسي به انجام اقدامات تروريستي متهم شده اند، به وكلاي دفاع اجازه حضور در جلسه بازجويي از بازداشت شدگان در اداره بازجويي و تحقيقات جنايي در بحرين داده نمي شود و به دنبال آن وكلاي دفاع در دفاع از موكلان خود با محدويت هاي بسيار مواجه مي شوند.
بحرين از زمان سركوب قيام مردمي در سال 2011 ميلادي تاكنون شاهد موجي از اعتراضات از سوي مردم آن كشور است كه خواستار اصلاحات سياسي هستند.
رژيم آل خليفه به كمك نظاميان سعودي و مأموران امنيتي امارات كه در قالب نيروهاي سپر جزيره و نظاميان ديگر كشورهاي عربي كه در بحرين مستقر شده اند، اعتراضات مردمي اين كشور را سركوب مي كنند.
بر اساس اسناد منتشره در پايگاه ويكي ليكس، رژيم بحرين در سال 2012 براي سركوب مخالفان از كشورهاي مغرب و اردن نيز درخواست كمك نظامي كرده بود كه با موافقت اين دو كشور روبرو شد.
خاورم ** 1487 **1566

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «خانواده هاي بحريني: 23 روز از سرنوشت فرزندان مان بي خبريم» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-بین الملل منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X