ابراز شگفتی مالزی از توانمندی پایگاه استنادی علوم جهان اسلام در ایران/ معیارهای غربی پذیرفتنی نیست

'عباس قنبري باغستان' رايزن علمي ايران در شرق اسيا در گفت وگو با خبرنگار ايرنا، تاكيد كرد وزارت آموزش عالي مالزي و دانشگاه هاي مهم اين كشور جنوب شرق آسيا از توانمندي ها و ظرفيت هاي علمي، فني و ساختاري پايگاه استنادي علوم جهان اسلام كه با طرح در نشست باكوي سازمان همكاري اسلامي در سال 1387 با محوريت ايران تاسيس شد، استقبال كرده و خواستار حمايت گسترده تر جهان اسلام از اين پايگاه استنادي شدند.
وي گفت: در سفر اخير رئيس ايراني پايگاه استنادي علوم جهان اسلام به مالزي و پس از معرفي اين پايگاه به دبيركل آموزش عالي مالزي، وي از توانمندي ها و ظرفيت هاي علمي و فني اين پايگاه استنادي كه به تنهايي توسط ايران راه اندازي شده، ابراز شگفتي كرد و آنرا مايه مباهات جهان اسلام دانست.
پروفسور 'اسماء اسماعيل' دبيركل آموزش عالي مالزي در ديدار هفته گذشته با 'محمدجواد دهقاني' سرپرست پايگاه استنادي علوم جهان اسلام و هيات همراه پس از مشاهده توانمندي هاي فني اين پايگاه و نيز انواع گزارش هاي توصيفي، تحليلي و تطبيقي در خصوص جايگاه علمي كشورهاي جهان اسلام و نيز رتبه بندي هاي دقيقي كه اين پايگاه از دانشگاه ها و موسسات تحقيقاتي كشورها براساس حوزه هاي مختلف و موضوعات علمي ارايه مي دهد، از اينكه اين پايگاه مورد غفلت ساير كشورهاي اسلامي واقع شده ابراز تاسف كرد.
وي خواستار توجه همه جانبه كشورهاي اسلامي به خصوص به لحاظ مالي براي تقويت اين پايگاه استنادي شد.
اين مقام ارشد آموزش عالي مالزي با اشاره به پايگاه هاي استنادي علوم در كشورهاي غربي بخصوص پايگاه 'آي.اي.آي' ISI و 'اسكوپوس' Scopus، آنها را با توجه به معيارها و گرايش هايي كه دارند، داراي جهت گيري خاص از جمله كميت گرايي بيش از حد، تاكيد زياد بر زبان انگليسي به عنوان زبان علم و .... دانست كه در دنياي مدرن ديگر قابل قبول نيست.
وي با انتقاد تند از بيش از 50 كشور اسلامي به خاطر عدم حمايت از پايگاه استنادي علوم جهان اسلام و اينكه اين پايگاه به لحاظ مالي تنها توسط ايران اداره مي شود، گفت: جاي شگفتي است كه كشورهاي اسلامي با اين همه درآمد نفتي از اين پايگاه غفلت كرده و در مقابل براي نشان دادن توانمندي هاي علمي خود به گزارش هاي ساير پايگاه ها غربي استناد مي كنند.
اين مقام مسئول در وزارت آموزش عالي مالزي با اشاره به قطب بندي هاي جديد علمي و اينكه عمده قطب هاي علمي منطقه و جهاني همچون چين، هند، كانادا و ... براي رقابت با پايگاه هاي استنادي 'آي.اي.آي' و 'اسكوپوس اقدام به تاسيس پايگاه هاي استنادي مشابه كرده اند، گفت: پايگاه استنادي علوم جهان اسلام بايد به عنوان مرجع استنادات علمي كشورهاي اسلامي و نيز نماد هويت علمي جهان اسلام مورد توجه و حمايت خاص قرار گيرد.
وي گفت در صورت حمايت نشدن از اين پايگاه باز هم كشورهاي اسلامي دنباله رو خواهند بود.
وي در ادامه هدف و فلسفه اوليه راه اندازي پايگاه استنادي علوم جهان اسلام را تلاش همه جانبه از سوي كشورهاي اسلامي براي نشان دادن رشد و پيشرفت علمي، تحقيقاتي و پژوهش هاي انديشمندان، محققان و اساتيد مسلمان دانست، اما گفت كه امروزه مي بينيم اين پايگاه حتي به لحاظ معنوي مورد غفلت واقع شده و همكاري زيادي از سوي كشورهاي اسلامي براي ارسال مدارك و مستندات علمي براي قرار گرفتن در اين پايگاه صورت نمي گيرد.
رايزني علمي ايران در شرق آسيا كه همراه هيات علمي – دانشگاهي ايران در نشست با دبيركل آموزش عالي مالزي شركت داشت، گفت كه در اين ديدار اين مساله را يادآور ساخته كه ايران از ابتداي تاسيس اين پايگاه به تنهايي و با پشتوانه دانشمندان داخلي آن را به جايگاه فعلي رسانده و هم اكنون پس از پايگاه استنادي 'آي.اي.آي' و 'اسكوپوس' در رده سوم قرار داشته و حتي در برخي از توانمندي ها و محورهاي رتبه بندي دانشگاه ها امكان رقابت با آنها را دارد.
قنبري باغستان گفت: از مالزي به عنوان يك كشور پيشرو به لحاظ توليد علم در جهان اسلام انتظار مي رود حضور علمي، تحقيقاتي و دانشگاهي خود در اين پايگاه را قوي تر كند و از ظرفيت هاي اين پايگاه براي بهبود جايگاه خود استفاده نمايد.
وي همچنين خواستار آن شد تا مالزي با استفاده از ارتباطات علمي خود با ساير كشورهاي منطقه از جمله اندونزي، برونئي و ... اين كشورها را نيز براي ورود به اين پايگاه و حمايت از آن ترغيب كند.
براساس آمار موجود، تنها نيمي از مجموع 400 مجله علمي مالزي در پايگاه استنادي علوم جهان اسلام نمايه مي شوند و بسياري از دانشگاه هاي اين كشور نيز با توانمندي هاي اين پايگاه آشنايي ندارند. به همين دليل در رتبه بندي هاي اين پايگاه استنادي، رتبه كشور مالزي در رده هاي پنجم و ششم قرار مي گيرد و بسيار پايين تر از حد انتظار است.
به گفته وي، دبيركل آموزش عالي مالزي با استقبال از پيشنهاد هيات ايراني، قول داد مركز اسناد و استنادات علمي اين وزارتخانه از اين پس به طور مداوم با پايگاه استنادي علوم جهان اسلام در ارتباط بوده و همكاري نزديكتري داشته باشد تا بتوان جايگاه واقعي مالزي به لحاظ علمي را نشان داد.
رايزن علمي ايران همچنين پيشنهاد كرد دولت ايران در سطوح بالاتر و از طريق مذاكره با مسئولان ساير كشورهاي اسلامي، آنها را به حمايت و استفاده از توانمندي هاي اين پايگاه استنادي مجاب كنند.
وي همچنين با ذكر نمونه هايي از متغيرها و فاكتورهاي رتبه بندي در ساير پايگاه هاي استنادي در ساير مناطق جهان و نيز فاكتورهايي كه مي تواند باعث برجسته شدن وضعيت علمي جهان اسلام شود، پيشنهادهايي براي ارتقاء كيفي و كمي پايگاه استنادي جهان اسلام ارايه داد.
دكتر محمدجعفر دهقاني، رئيس پايگاه استنادي علوم جهان اسلام كه براي شركت در سمينار 'فزايش همكاري هاي تحقيقي در آموزش عالي: همكاري ايران و مالزي' به كوالالامپور سفر كرده بود، در حاشيه اين سمينار به همراه تيمي از مسئولان دانشگاه هاي برتر ايران از دانشگاه هاي بزرگ و تحقيقاتي اين كشور بازديد و با مسئولين آنها مذاكره كرد.
در اين ديدارها روسا و مسئولين دانشگاه هاي مالزي ضمن ابراز خرسندي از توانمندي هاي علمي و فني پايگاه استنادي علوم جهان اسلام، براي همكاري با اين پايگاه و قرار گرفتن در نظام رتبه بندي آن و دريافت گزارش هاي تحليلي، توصيفي و تطبيقي ابراز علاقه كردند.
پايگاه استنادي علوم جهان اسلام سال 1387 در نشست سران سازمان همكاري اسلامي در باكو مطرح و با محوريت ايران مورد تصويت قرار گرفت و پس از آن اين پايگاه استنادي در شيراز تاسيس شد.
در حال حاضر حدود سه هزار و 40 مجله علمي از كشورهاي ايران، عراق، مصر، سوريه و مالزي در اين پايگاه ثبت شده اند كه توزيع آن بين زبان هاي فارسي، عربي، انگليسي و فرانسه بوده است.
زبان هاي ديگر از قبيل تركي، اردو و مالايي نيز در دستور كار اين پايگاه قرار دارد.
آساق**241**1611

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «ابراز شگفتی مالزی از توانمندی پایگاه استنادی علوم جهان اسلام در ایران/ معیارهای غربی پذیرفتنی نیست» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-بین الملل منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X