آغاز روند رسيدگي به پرونده گروه عامل حملات تروريستي پاريس- بروكسل

به گزارش خبرگزاري فرانسه از بروكسل، سايه «عبدالحميد اباعود»، كه احتمال مي رود در حمله هاي تروريستي پاريس نقش كليدي ايفا كرده باشد، بر سر اين پرونده سنگيني مي كند. وي پنج روز پس از حمله هاي تروريستي پاريس، طي عمليات پليس در منطقه «سن دوني» اين شهر كشته شد.
پرونده اين هسته تروريستي كه در ژانويه (دي/ بهمن) گذشته در شهر «وِرويه» (Verviers) در شرق بلژيك متلاشي شد، به نام همين شهر ناميده مي شود. روند دادرسي اين پرونده با آغاز بازجويي از متهمان آغاز خواهد شد.
يك منبع نزديك به تحقيقات بتازگي به روزنامه فرانسوي «لو موند»، گفت: دستگاه قضايي فرانسه در تحقيقات خود اين فرضيه را كه احتمالا هسته تروريستي ورويه عامل حمله هاي پاريس است، مد نظر قرار داده است.
دادستاني بلژيك، اباعود را كه با انتشار ويديوهايي از جناياتش در سوريه مشهور شد، «رئيس» اين گروه با 16 مظنون به عضويت معرفي مي كند.
دادگاهي كه امروز ساعت 9 به وقت محلي (11 و 30 دقيقه به وقت تهران) فعاليت خود را آغاز مي كند، به اتهام 16 مظنون در مورد عضويت و مسئوليت در يك سازمان تروريستي رسيدگي خواهد كرد.
9 تن از اعضاي اين گروه متواري هستند و در دادگاهي كه قرار است در كاخ دادگستري بروكسل و تحت تدابير شديد امنيتي برگزار شود، حضور نمي يابند.
«مروان البالي» 26 ساله يكي از مظنوناني است كه در دادگاه امروز حاضر مي شود. وي تنها فردي بود كه از عمليات نيروهاي ويژه بلژيك در 15 ژانويه 2015(26 دي93) در حمله به خانه اي در مركز ورويه پس از حملات پاريس، گريخت.
در حملات تروريستي ژانويه 2015 پاريس، دفتر نشريه «شارلي ابدو» و يك مركز خريد يهوديان در پاريس هدف حمله قرار گرفت.
البالي علاوه بر اتهام هدايت هسته تروريستي ورويه، بايد به اتهام هاي تلاش براي كشتن پليس و شليك كردن به نيروهاي ويژه در عمليات 15 ژانويه پاسخ گويد.
«سباستين كورتوي» وكيل البالي مي گويد، موكلش در جريان حمله هاي پاريس و بروكسل قرار نداشته و نقش كوچكي را در اين گروه ايفا مي كرده است.
«عمر دماش» (الجزايري تباري كه در آتن و در محلي كه احتمال اسكان اباعود در آن وجود داشت، بازداشت شد)، «محمد ارشد» ( براي يافتن دو تروريست كشته شده در ورويه به فرانسه و آلمان رفته بود)، «صهيب عبدي» و برادرش «اسماعيل» (هر دو يك روز پس از عمليات ورويه در مرز فرانسه و ايتاليا بازداشت شدند)، ديگر مظنونان اين پرونده هستند.
11 مظنون ديگر از مليت هاي بلژيكي، مراكشي، هلندي يا فرانسوي نيز يا در جريان تحقيق آزاد شده اند، يا هرگز بازداشت نشده اند. برخي از آنان نيز به حضور در سوريه متهم هستند و قرار بازداشت بين المللي برايشان صادر شده است.
مقامات بلژيك هسته تروريستي ورويه را كه بيشتر اعضاي آن متولد محله «مولنبك» بروكسل هستند، به طراحي حمله هايي عليه پليس متهم مي كنند.
به نوشته هفته نامه فرانسوي «لو پوئن»، «اوبر بونو» مسئول نيروهاي ويژه مداخه خارجي پليس فرانسه، بتازگي تاييد كرد: تروريست ها در نظر داشتند يكي از مقامات ارشد بلژيك را ربوده و سرش را جدا كنند تا تصوير آن را بر روي شبكه ها قرار دهند.
روزنامه بلژيكي «هت لاست نيوش» (Het Laaste Nieuws) خبر داده كه يك «صاحب منصب قضايي» و يا «يك مقام ارشد پليس» هدف برنامه تروريست ها بوده اند.
روزنامه فرانسوي زبان «لو سوآر» بلژيك، نوشت: در خانه اباعود در آتن تعدادي نقشه فرودگاه ها پيدا شده و اين در حاليست كه از خانه تروريست ها در ورويه، تعدادي كلاشنيكف « AK47»، مواد لازم براي تهيه ماده انفجاري TATP و بمب هاي دست ساز استفاده شده در پاريس و بروكسل، به دست آمده است.
روزنامه فرانسوي «لو فيگارو» پيشتر نوشته بود: حملات پاريس و بروكسل كه اروپا را متاثر ساخت، هر دو نتيجه فعاليت يك گروه واحد بوده كه عمليات را از راه دور و از سوريه هدايت كرده است. مسير تحقيقات به شبكه اباعود كه در عمليات پليس فرانسه كشته شد، منتهي مي شود.
اين روزنامه فرانسوي در بيان دلايل ادعاي يكي بودن شبكه تروريستي عامل حملات پاريس و بروكسل، نوشت: نخست آن كه «خالد بكراوي» كه در مترو «مِلبيك» بروكسل كمربند انفجاري خود را فعال كرد، متهم بود كه با هويتي جعلي مخفيگاهي را در شهر «شارلوروآ » (Charleroi) بلژيك اجاره كرده بود كه مورد استفاده برخي از تروريست هاي فرانسوي پيش از حملات پاريس، قرار گرفته است. دليل ديگر آنكه «محمد بلقيد» با نام مستعار «سمير بوزيد» كه در 15 مارس (25 اسفند) در محله «مولنبك» بروكسل كشته شد و نيز «نجم عشراوي» كه در فرودگاه بروكسل خود را منفجر كرد، با تعدادي از عاملان حملات پاريس، تماس تلفني داشته اند.
حتي گفته مي شود كه عشراوي احتمالا دريافت كننده پيامك معروف «ما رفتيم، شروع مي كنيم» است كه پيش از حمله مهاجمان به سالن كنسرت «باتاكلان» از يك گوشي متعلق به عاملان حمله ارسال شده بود.
آخرين دليل براي اين مدعا نيز كشف «دي ان اي» عشراوي بر بقاياي كمربند انفجاري عاملان انتحاري در استاديوم فرانسه و باتاكلان است. همچنين احتمال مي رود كه اين «دي ان اي» در آپارتماني در منطقه اسكاربك نيز كه احتمالا كارگاه ساخت بمب بوده، پيدا شود.
پيشتر يك منبع نزديك به تحقيقات نيز تاييد كرده بود كه يك گروه عامل هر دو حمله پاريس و بروكسل بوده است.
در حملات تروريستي 13 نوامبر (22 آبان) پاريس كه ضعف تبادل اطلاعات در مورد تروريست ها را در اروپا به نمايش گذاشت، فرانسه براي نخستين بار در تاريخ خود، هدف عمليات انتحاري قرار گرفت.
در جريان اين حملات كه گروه تروريستي «داعش» مسئوليت آن را برعهده گرفت، 130 نفر جان خود را از دست دادند و بيش از 350 نفر ديگر مجروح شدند.
در حملات تروريستي بروكسل شامل انفجار بمب در فرودگاه و يك ايستگاه مترو در بروكسل در 22 مارس (3 فروردين)، دست كم 31 نفر كشته و حدود 300 نفر مجروح شدند. گروه تروريستي داعش مسئوليت اين حمله را نيز پذيرفت.
اروپام ** 9053**1485**1479

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «آغاز روند رسيدگي به پرونده گروه عامل حملات تروريستي پاريس- بروكسل» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-بین الملل منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X