تضعيف ارزش يوان، راهبرد اصلي پكن براي مقابله با كاهش صادرات

به گزارش روز دوشنبه ايرنا، با اينكه منبع و سند رسانه هاي غربي و مقام هاي پكن در زمينه صادرات و واردات اين كشور، گمرك چين است اما آمار دو طرف در اين مورد متناقض بوده و رسانه هاي غربي از كاهش صادرات و واردات چين در ماه آوريل در مقايسه با مدت مشابه سال قبل و مقام هاي چيني از افزايش صادرات و كاهش واردات در اين مدت خبر مي دهند.
اين تناقض در آمار نشانگر آن است كه دولت چين براي آنكه با كاهش صادرات مواجه نشود ارزش يوان - واحد پولي اين كشور - را در برابر ارزش ساير ارزهاي خارجي بويژه دلار كاهش داده و تا حدودي در اين امر موفق بوده است.
هرچند رسانه هاي غربي از جمله رويترز، كاهش ارزش يوان در برابر دلار را ناشي از كاهش صادرات و واردات اين كشور در ماه گذشته ميلادي عنوان مي كنند اما مقام هاي چيني عنوان كرده اند كه تضعيف ارزش يوان در برابر دلار به افزايش صادرات اين كشور در ماه گذشته ميلادي منجر شده است.
دولت چين به شكلي كم سابقه در ماه هاي اخير موفق شده است با تضعيف ارزش يوان - واحد پول ملي خود - ميزان صادرات را بالا ببرد.
اداره كل گمرك چين روز دوشنبه در گزارشي اعلام كرد: اگرچه سرعت افزايش صادرات زياد نيست اما اين كشور در اين زمينه در ماه گذشته ميلادي رشد 4.1 درصدي را در مقايسه با دوره مشابه سال گذشته تجربه كرده است.
براساس اين گزارش، وضعيت براي بخش واردات در اين ماه مطلوب نبوده و واردات كالا در اين كشور در همين ماه 5.7 درصد در مقايسه با سال قبل كاهش يافته است.
بانك خلق چين قيمت متوسط معاملات دلار را 6.5150 اعلام كرد كه 15 صدم درصد كمتر از نرخ قبلي يعني 6.5202 يوان بود و اين رقم در طول معاملات گاهي تا 6.4960 نيز كاهش مي يافت كه همين امر موجب رونق در بازار صادرات اين كشور شد.
خبرگزاري رويترز روز گذشته (يكشنبه) در گزارشي از وضعيت صادرات و واردات چين در ماه آوريل 2016 نوشت: نرخ صادرات چين كه پس از طي يك دوره نزولي 9 ماهه با رشد قابل توجهي در ماه مارس 2016 همراه شده بود، در ماه آوريل به روند نزولي خود بازگشت كه نگراني هاي جهاني را به دنبال داشت.
اين خبرگزاري با استناد به آمار گمرك چين اعلام كرد كه صادرات اين كشور در ماه گذشته ميلادي (فروردين – ارديبهشت) 1.8 درصد نسبت به زمان مشابه سال گذشته كاهش يافته و اين مهر تاييدي بر عملكرد ضعيف دولت چين در عرصه رقابت در بازارهاي خارجي است.
واردات چين نيز در ادامه روند نزولي 17 ماه گذشته با 10.9 درصد كاهش نسبت به زمان مشابه سال قبل مواجه شده است.
خبرگزاري رويترز با اشاره به ذخيره ارزي 3.22 هزار ميليارد دلاري چين در ماه آوريل كه براي دومين ماه متوالي در سالجاري ميلادي رشد داشته ؛ نوشت: اين رشد نشانگر دخالت بانك مركزي چين در سياست تسهيل پولي بوده و شاخص ارزش يوان در برابر دلار به 96.61 درصد افت كرده است.
مقام هاي چيني با استناد به آمار گمرك اين كشور تصريح كرده اند كه وضعيت صادرات در چين خوشبين كننده بوده اما در مجموع اقتصاد جهاني شرايط خوبي ندارد و تقاضا براي خريد كالا در چين نيز همانند ساير نقاط دنيا كاهش يافته از اين رو وضعيت واردات در اين كشور چندان خوب نيست.
شبكه خبري بلومبرگ نيز از چين گزارش كرد كه تضعيف يوان - واحد پول ملي چين - باعث افزايش صادرات شده و همين موضوع تا اندازه اي بر روي واردات تاثيرگذار بوده است.
غربي ها و بخصوص آمريكا بر اين باورند كه چين با كاهش ارزش يوان به شكل تعمدي و انحصاري كردن نرخ ارز به شكل تدريجي مي خواهد قدرت صادراتي خود را بالا ببرد.
پيش بيني رشد اقتصادي براي سه ماهه اول سالجاري ميلادي براي چين 6.7 درصد بوده كه پايين ترين رقم از زمان بحران مالي 2008 است و دولت چين براي آنكه با كاهش بيشتري در رشد اقتصادي مواجه نشود سياست هاي تشويقي اقتصادي از جمله كاهش نرخ بهره تا شش درصد از سال 2014 ميلادي را در دستور كار قرار داده است.
هرچند تحليلگران اقتصادي از كند شدن مجدد رشد اقتصادي چين در ماه هاي آتي و كاهش صادرات و واردات اين كشور خبر مي دهند اما مقام هاي چيني نظري غير از اين دارند و بر اين عقيده اند كه با اعمال سياست هاي تشويقي، مي تواند روند رشد اقتصادي را در وضعيت مثبت نگه داشت.
در ميان كاهش تقاضاي جهاني، چين موفق به رشد سهم خود از صادرات جهاني به ميزان 13.8 درصد در سال 2015 ميلادي شد كه اين رقم در سال 2014 ميلادي 12.3 درصد رشد داشت.
آساق**3077**1392

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «تضعيف ارزش يوان، راهبرد اصلي پكن براي مقابله با كاهش صادرات» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-بین الملل منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X