3400 بيمار خاص در آذربايجان غربي تحت پوشش بيمه سلامت هستند

ابراهيم حسني روز يكشنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا در مهاباد افزود: اين بيماران خاص شامل بيماران ام.اس، بيماران دياليزي، بيماران هموفيلي و تالاسمي هستند.
وي با بيان اينكه بيشترين بيماران خاص استان را بيماران ام.اس با بيش از يكهزار و 600 نفر تشكيل مي دهند، اظهار كرد: يكهزار و 300 نفر از بيماران خاص استان را نيز بيماران دياليزي و پيوند كليوي تشكيل مي دهند كه از اين تعداد 110 نفر در مهاباد هستند.
حسني اضافه كرد: بخش اصلي دغدغه هاي بيماران خاص مربوط به تأمين دارو و تهيه امكانات مورد نياز است كه رفع اين دغدغه ها تاكنون با اجراي طرح تحول نظام سلامت و بيمه سلامت، رضايت بيماران را در پي داشته است.
وي گفت: مبتلايان به بيماران خاص با توجه به هزينه سنگين درمان اغلب با مشكلات زيادي مواجه هستند ولي پشتيباني از آنها در دستور كار وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشكي قرار دارد.
دكتر حسني گفت: در خصوص بيماران دياليزي هم اكنون كليه خدمات انجام شده دياليز اعم از تهيه ست، صافي و ملزومات مورد نياز بدون اخذ فرانشيز و به صورت رايگان انجام مي شود.
وي افزود: در خصوص بيماران تالاسمي و هموفيلي نيز همه داروهاي مورد نياز اين بيماران بدون اخذ فرانشيز و رايگان ارائه مي شود و انواع داروها و تزريق خون هايي كه براي بيماران تالاسمي انجام مي گيرد، مشمول هزينه هاي درماني نيست.
معاون امور درمان دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني استان آذربايجان غربي اظهار كرد: در خصوص بيماران مبتلا به ام.اس نيز داروي اينترفرون ايراني و ساخت داخل با فرانشيز رايگان ارائه مي شود و ساير داروهاي ديگر اين بيماران نيز از لحاظ فرانشيز كاهش يافته است.
وي گفت: بر اساس سياست هاي دولت، تلاش بيمه گزاران جهت پوشش كامل بيمه اي اين بيماران براي كاهش پرداختي از جيب بيماران است و وزارت بهداشت نيز در اين راستا در مواردي كه مشكلاتي وجود داشته، با پوشش فرانشيز آن و اعتبارات تخصيص يافته در اين خصوص توانسته باري را از دوش بيماران خاص بردارد.
حسني با بيان اينكه از مجموع يكهزار و 300 بيمار دياليزي استان 110 نفر در شهرستان مهاباد ساكن هستند، افزود: بخش دياليز اين شهرستان با داشتن 18 تخت و دستگاه فعال و در سه شيفت كاري خدمات دياليز به بيماران ارائه مي دهد.
وي از بيماري كليوي به عنوان يكي بيماري خاموش ياد كرد و افزود: بيماران با مراجعه به پزشك و انجام آزمايش هاي مورد نظر مي توانند از بيماري نارسايي كليه خود آگاه شوند.
حسني اضافه كرد: بر اساس شاخص هاي كشوري، براي هر چهار بيمار بايد يك دستگاه دياليز تخصيص داده شود كه آذربايجان غربي براي رسيدن به اين استاندارد به 40 دستگاه جديد دياليز نياز دارد.
استان آذربايجان غربي داراي سه ميليون و 100 هزار نفر جمعيت است كه از اين تعداد بيش از دو ميليون نفر در مناطق شهري و مابقي در روستاها سكونت دارند.
6185/1905

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «3400 بيمار خاص در آذربايجان غربي تحت پوشش بيمه سلامت هستند» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-اجتماعی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X