جريمه تخلف از مقررات بايد متناسب با ضرر و زيان وارده به جامعه تدوين شود

به گزارش ايرنا از پايگاه خبري پليس راهور نيروي انتظامي، سرهنگ محمد ترحمي افزود: تمام آحاد جامعه به عنوان راننده، عابر پياده، سرنشين وسايط نقليه، متصدي حمل و نقل و يا بهره بردار از فوايد جابجايي، كاربر ترافيك محسوب مي شوند و رفتار آنها در ايمني تردد نقش آفرين بوده و حاصل بروز رفتارهاي غلط، تصادف و بروز زيان به جامعه است.
وي ادامه داد: برخورد با مرتكبان تخلفات رانندگي به علت اينكه هر تخلف حقي از حقوق ساير افراد جامعه را ضايع مي‌كند و خطر بروز تصادف و در نتيجه خسارت، جرح و يا فوت شهروندان را در بر دارد، امري بديهي و ضروريست كه بر اساس بند 12 از ماده 4 قانون نيروي انتظامي، اجراي مقررات راهنمايي و رانندگي از وظايف پليس محسوب مي شود.
ترحمي افزود: در واقع امنيت ترافيك كه از حقوق شهروندان و جزو وظايف حاكميت قلمداد مي‌شود حاصل اجراي مقررات، فرهنگسازي، اصلاح مهندسي معابر و ايمن سازي خودروها بوده كه تخطي در هر يك از موارد ياد شده تضييع حقوق شهروندان را در پي دارد.
رئيس اداره حقوقي پليس راهور ناجا ادامه داد: در جهت بازدارندگي از ارتكاب تخلفات رانندگي و تضمين سلامت سفر بايد با مد نظر قرار دادن ميزان ضرر و زياني كه بروز تخلف از مقررات راهنمايي و رانندگي در منافع و سلامت اجتماعي جامعه دارد با قاطعيت با موارد نقض مقررات راهنمايي و رانندگي برخورد شود و همسو با اين موضوع، فرهنگسازي و اطلاع رساني، از عواقب تخلفات رانندگي براي مردم اثرات اجراي قانون را مضاعف مي‌كند.
ترحمي ادامه داد: تخلف از مقررات راهنمايي و رانندگي باعث خطر تصادف براي ساير كاربران ترافيكي را مي‌شود، جان، سلامتي و مال شهروندان را تهديد مي‌كند تا جاييكه در سال 1393 تعداد 16 هزار و 782 نفر در ايران بر اثر رفتارهاي غلط ترافيكي جان خود را از دست داده‌اند و تعداد 304 هزار و 485 نفر نيز مجروح و مصدوم شده‌اند
رئيس اداره حقوقي پليس راهور ناجا با بيان اينكه در اين مدت بصورت متوسط در هر روز 46 نفر كشته شده و در هر روز 834 نفر مجروح شده‌اند، افزود: در اين كشتار غم‌انگيز متاسفانه دشمني به نام تخلف از مقررات راهنمايي و رانندگي حضور محترمانه‌اي دارد بطوريكه براي خريد، تفريح، ديد و بازديد و حتي سفر زيارتي جان خود، عزيزان و شهروندان ديگر را به خطر مي‌اندازيم.
ترحمي با تاكيد بر اينكه شايد كمتر فردي باشد كه از مقررات راهنمايي و رانندگي تخطي كرده و شرمسار شود، ادامه داد: متاسفانه تضييع حقوق جامعه در رانندگي به اندازه كافي تقبيح نشده يا اينكه افراد جامعه با وجود تهديد سلامتي و حتي زندگي آنها در مقابل رفتارهاي مخاطره آميز تعداد اندك رانندگان متخلف وظيفه خود نمي‌دانند تا نسبت به امر به معروف و نهي از منكر اقدام كنند.
وي افزود: در مواردي هم بعد از وقوع تصادف، رانندگي بد و خطرساز راننده متخلف توسط سرنشينان همان خودرو بيان شده اما قبل از تصادف هيچ يك از آنها نسبت به تذكر و ارشاد راننده اقدام نكرده‌اند تا اينكه خود افرادي كه سكوت كرده، اولين قربانيان بي توجهي به قوانين و مقررات رانندگي شده‌اند.
رئيس اداره حقوقي پليس راهور ناجا گفت: همه شهروندان در مقابل امنيت يكديگر مسئول بوده و بايد مواظبت كنند تا رفتار ناهنجار در راندن خودرو توسط آنها، زندگي سايرين را به خطر تهديد نكند، ليكن فارغ از اينكه هر فرد در جامعه تا چه حد در مقابل رفتارهايي كه منجر به بروز خطر براي زندگي وي مي‌شود بايد حساس باشد، حاكميت نيز موظف است در اين موضوع اهتمام ويژه داشته باشد تا جاييكه اقدامات پيشگيرانه در برابر عوامل خطر ساز را اتخاذ كنند.
وي با بيان اينكه يكي از راههاي پيشگيري در حوزه قانونگذاري و اجراي آن است، افزود: محروميت‌هاي اجتماعي و جريمه تخلف از مقررات بايد متناسب با ضرر و زيان وارده به جامعه تدوين شود تا اثرگذار بوده و باعث اجتناب از ارتكاب عمل ناهنجار شود؛ البته تضمين در كشف با اصرار بر برخورد قاطع و وجود ضمانت در وصول جريمه صادره از ديگر مواردي است كه در كنار متناسب بودن ميزان جريمه موثر در پيشگيري وضعي و متعاقب آن ارتقاي ايمني را خواهد شد.
رئيس اداره حقوقي پليس راهور ناجا با بيان اينكه جريمه مخصوص افراد متخلف بوده و شامل همه رانندگان نمي‌شود، افزود: پس اگر فردي تصميم بگيرد از مقررات تخطي نكند مطمئنا ضمن اينكه جريمه نمي‌شود فايده اين تصميم، ايمني ترافيك است و سود آن در مرتبه اول به خود و تمام افراد جامعه باز مي‌گردد و اين غايت اهداف پليس در اجراي مقررات محسوب مي‌شود.
اجتمام(1) ** 9105 ** 1071

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «جريمه تخلف از مقررات بايد متناسب با ضرر و زيان وارده به جامعه تدوين شود» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-اجتماعی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X