هزینه‌های پرداختی مردم در طرح تحول سلامت کاهش نیافته است

به گزارش خبرنگار مهر، دکترمحمد حسن طریقت‌منفرد روز دوشنبه در همایش نقد و بررسی واقعی طرح تحول نظام سلامت اظهار داشت: تا سال ۱۳۶۸ خدمات بیمارستانی رایگان بود، از سال ۶۹ درمان تامین اجتماعی دوباره پایه‌گذاری شد و درصدی به عنوان فرانشیز از مردم دریافت می‌شد.

وی افزود: از سال ۱۳۷۵ سازمان خدمات درمانی تشکیل شد که قرار بود همه اقشار را تحت پوشش بگیرد.

وزیر سابق بهداشت در ادامه به هیاهوهای طرح تحول سلامت اشاره کرد و گفت: وقتی صحبت از انجام زایمان طبیعی در قالب اجرای طرح تحول سلامت می‌شود، گویی تا قبل از این طرح همه زایمان‌ها در کوچه و خیابان انجام می‌شد.

طریقت‌منفرد در ادامه به بررسی هزینه‌های بستری قبل از اجرای طرح تحول سلامت و بعد از اجرای آن اشاره کرد و گفت: از فروردین ۹۳ تا دی ماه ۹۳ بالغ بر ۹۰۰ هزار تومان بر هزینه‌های بستری افزوده شده است که در مقابل فقط چند ده هزار تومان کاهش پرداختی از جیب بیمار داشته‌ایم.

وی ادامه داد: آنچه مسلم است این افزایش پرداختی بابت بستری از جیب دوم مردم تامین شده است.

وزیر سابق بهداشت با اشاره به گزارشی که سال گذشته از اجرای طرح تحول سلامت در صحن مجلس قرائت شد، گفت: در سال ۹۱ اعتبارات وزارت بهداشت ۱۶ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان بوده است که این اعتبارات در سال ۹۴ به ۵۸ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان افزایش یافته است.

طریقت‌منفرد در ادامه با بیان اینکه تفاوت پرداختی در نظام سلامت نباید از ۷ برابر تجاوز کند، تصریح کرد: آیا طرح تحول سلامت توانسته این شکل از پرداختی را پیاده کند؟

وی با بیان این مطلب که ۸۰ درصد خدمات بستری در بخش دولتی و ۲۰ درصد در بخش خصوصی است، گفت: این در حالی است که ۸۰ درصد خدمات سرپایی در بخش خصوصی و ۲۰ درصد در بخش دولتی ارائه می‌شود.

وزیر سابق بهداشت با اعلام اینکه نزدیک به ۵۲ درصد هزینه درمان صرف خدمات سرپایی می‌شود، اظهار داشت: با توجه به روند اجرای طرح تحول سلامت در هیچ کجا پرداخت از جیب مردم کم نشده است.

طریقت‌منفرد با اشاره به برنامه‌هایی که در دولت قبل برای رایگان شدن خدمات درمانی در حال انجام بود، گفت: ما برنامه‌ای داشتیم که قرار بود با ۴۰ هزار میلیارد تومان خدمات درمانی را رایگان کنیم، اما در سال ۹۳ اجرای طرح تحول سلامت بیش از ۱۰۰ هزار میلیارد تومان هزینه داشته است.

[ منبع این خبر سایت مهر-سلامت می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «هزینه‌های پرداختی مردم در طرح تحول سلامت کاهش نیافته است» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت مهر-سلامت منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X