شرایط و ضوابط هیات‌های تطبیق مصوبات شوراهای شهر در مجلس مشخص شد

شرایط تشکیل و نحوه عملکرد هیات‌های تطبیق مصوبات شوراهای اسلامی کشور با قوانین بالا دستی با تصویب نمایندگان مشخص شد.

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایسنا، نمایندگان در جلسه علنی امروز خود و در ادامه بررسی طرح یک فوریتی اصلاح موادی از قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شورای اسلامی کشور و انتخابات شهرداران اعاده شده از سوی شورای نگهبان ماده 7 آن را به این شکل به تصویب رساندند که مصوبات کلیه شوراهای موضوع این قانون در صورتی که پس از دو هفته از تاریخ ابلاغ مورد اعتراض هیات تطبیق مصوبات قرار نگیرد لازم الاجرا می‌شود و در صورتی که هیات مذکور آن را مغایر با قانون و مقررات کشور یا خارج از حدود و وظایف شوراها تشخیص دهد می‌تواند با ذکر مورد به طور مستدل حداکثر ظرف مدت دو هفته از تاریخ ابلاغ اعتراض خود را اعلام کند و شورا موظف است ظرف مدت 10 روز از تاریخ وصول اعتراض تشکیل جلسه داده و به موضوع رسیدگی و اعلام نظر کند.

همچنین بر اساس تبصره 4 هیات تطبیق مصوبات شهرستان به عضویت و ریاست فرماندار یا نماینده وی و عضویت یک قاضی به انتخاب رئیس دادگستری استان و یک نفر نماینده یا منتخب مردم شهرستان از مجلس شورای اسلامی آشنا به مباحث حقوقی تشکیل می شود. و هیات تطبیق مصوبات بخش و روستا به عضویت و ریاست بخشدار و عضویت یک قاضی به انتخاب رئیس قوه قضاییه و یک عضو از شورای اسلامی شهرستان خواهد بود. بر اساس تبصره 5 نیز شرایط تشکیل هیات تطبیق مصوبات تهران شمیران و پردیس نیز به این شکل مشخص شد که به ریاست فرماندار تهران و عضویت فرمانداران ری و شمیران یک قاضی به انتخاب رئیس دادگستری یک نفر به انتخاب نمایندگان تهران، ری و شمیران و پردیس تشکیل می‌شود. و بر اساس تبصره الحاقی به ماده 80 قانون که در گذشته به تصویب رسیده اعتراض به مصوبات شورای اسلامی کشور از سوی هیات تطبیق مانع از اعتراض اشخاص نزد مراجع صالح قضایی نیست و نافی صلاحیت فقهای شورای نگهبان در نظارت شرعی بر مصوبات شورای مذکور نمی‌باشد.

انتهای پیام

[ منبع این خبر سایت ایسنا-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «شرایط و ضوابط هیات‌های تطبیق مصوبات شوراهای شهر در مجلس مشخص شد» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایسنا-سیاسی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X