داستان خان طومان چيست؟

در ادامه اين يادداشت به قلم امير مسروري مي خوانيم: سال گذشته در عمليات نصر 2 بعد از آزاد سازي بخش هاي وسيعي از استان حلب به ويژه نبل و الزهرا، سناريوي معارضان و تروريست ها براي ايجاد پايتخت سوريه آزاد فروپاشيد و طرح غرب براي نابودي سوريه و تقسيم اين كشور به بخش هاي مختلف سياسي همچون ليبي از بين رفت. (1) سوالي كه در اينجا باقي مي ماند چرايي بهم ريختگي و گسترده شدن موضوع خان طومان است.
در دوماه گذشته عملياتي توسط تروريست هاي حاضر در منطقه العيس تحت عنوان جيش الفتح ( گروه هاي تكفيري زير شاخه القاعده با همپيماني ارتش به اصلاح ازاد) صورت پذيرفت كه به اشغال اين منطقه و ناكامي نيروهاي مدافع شهرك براي بازپس گيري محور اشغال شد. دقيقا همين سناريو در خان طومان رخ داد.
نوع عمليات به اين صورت است: «ابتدا پهبادهاي تروريست ها بر فراز منطقه پرواز نموده و به صورت آن لاين تصاوير خود را براي مديريت اتاق نبرد ارسال ميكنند. سپس حجم بالايي از تسليحات توپخانه اي توسط گروه هاي تروريستي در خط اوليه نيروهاي مدافع شهرك بكار گرفته مي شود و پس از مشغول سازي نيروهاي مدافع جبهه مقاومت، با ارسال خودروهاي زرهي انتحاري سعي بر آن مي شود از فرصت موجود استفاده نموده و خود را در خطوط اوليه مدافعان منفجر نماند. سپس يگان ويژه خود(2) را كه به اسم «انغماسيون» نامگذاري شده به منطقه اعزام ميكنند تا از شكاف ايجاد شده استفاده كرده و به خطوط داخلي جبهه مقاومت نفوذ نمايند.
در همين شرايط نيروهاي آماده به رزم جريان تروريستي با گسيل گروه هاي فراوان سعي مي كنند به عمق نيروهاي مقاومت رفته و منطقه ار تصرف نمايند.
بر همين اساس است گاهي بعد از دفاع سخت نيروهاي مقاومت شاهد برجاي ماندن تعداد بالايي جنازه تروريست ها در درون خط پدافندي مقاومت هستيم. » آنچه در صحنه خان طومان رخ داد به صورت خلاصه اين نوع رزم و درگيري ميداني با حجم بالايي از تسليحات اهدايي و نيروهاي رزمي دشمن بوده است.
سال گذشته تروريست ها به همين منطقه براي تصرف خان طومان و اشرف بر اتوبان حلب – دمشق حمله كردند كه دستاوردي جز شكست و كشته شدن نزديك به 400 تروريست نداشتند.
اما متاسفانه بدون درس گرفتن از تجربه العيس و استفاده از وسايل جمينگ و جنگال براي قطع ارتباط پهبادي و راديويي دشمن و نيز حمايت هوايي مناسب و توپخانه سنگين، دشمن توانست به عمق نيروهاي حاضر در خان طومان حمله نموده و بخش هايي از اين شهرك راهبردي را تصرف نمايد.
طبق آخرين اخبار بخش هاي قابل توجهي از نيروهاي مقاومت از جمله فاطميون، مقامت عراق، مقاومت لبنان، نيروهاي مردمي سوريه و ارتش سوريه به همراه مستشاران ايراني در شهرك حميره نزديك خان طومان آماده عمليات آزاد سازي و انتقام خان طومان هستند.
فضاي عمليات در منطقه سوريه تفاوت هايي با ميدان هاي ديگر جنگ هاي شهري و نيمه شهري دارد. بدي هوا و نيز جغرافياي سرزميني نشان مي دهد نمي توان بدون توجه به عناصر نظامي و آرايش صحيح يك عمليات وسيع انجام داد. همراهي نيروي هوايي در شرايطي خواهد بود كه هوا براي بمباران دقيق و هدف قراردادن تجمع تكفيري مساعد باشد.
در همان ساعت هاي اوليه، حضور جنگنده هاي سوري و روسي موجب شد «معراته» و ارتفاعات «المسطاوي» از حضور تروريست ها پاكسازي شود و گروه هاي تروريستي با برجاي گذاشتن تلفات انساني و تجهيزاتي بالا منطقه را ترك نمايند. در همين منطقه با كمين دقيق نيروهاي مقاومت لبنان و مستشاران ايراني بيش از 30 تروريست تكفيري به هلاكت رسيدند كه جنازه هاي انان هنوز در خطوط نبرد باقي مانده است.
اما آنچه سبب شده خان طومان برجسته سازي شود عدم مديريت در رسانه هاي جبهه مقاومت به ويژه داخل كشور بوده است. در داخل هيچ پيوست رسانه اي براي مقابله با عمليات رواني دشمن تهيه نشد و متاسفانه تروريست هاي مستقر در حلب به دليل شكست هاي پي در پي يك سال گذشته و عدم دست يابي به پيروزي هاي برنامه ريزي شده، توانستند با برجسته سازي بيشترين منفعت را از صحنه نبرد ببرند.
جريان معارض در خلا رسانه اي جبهه مقاومت با برجسته سازي فضاي غير واقعي به گونه اي ادراك سازي نمود كه انگار تمام سوريه از دست رفت و هيچ بهبودي در اوضاع اين كشور در آينده وجود نخواهد داشت. بايد توجه داشت يكي از مهمترين بخش هاي عمليات رواني، بخش نظامي و فعال شدن در صحنه نبرد است. متاسفانه عدم برنامه ريزي دقيق موجب شد تا دشمن از اين فضا بهترين بهره ممكن را برده و بر خلاف واقعيت صحنه خان طومان را يك صحنه بحراني نشان دهد.
* منبع: پايگاه خبري تابناك/19 ارديبهشت
** اول ** 1337

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سایر می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «داستان خان طومان چيست؟» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-سایر منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X