آسيب هاي اجتماعي؛ ساختار يا گفتمان؟

در ادامه اين يادداشت به قلم روزبه كردوني مي خوانيم: وقتي رئيس جمهورروحاني در مراسم تحليف خود به اين موضوع اشاره نمود مشخص بود كه اين مساله يكي از دغدغه هاي هفتمين رئيس جمهور ايران اسلامي است. از سوي ديگر در نيمه دوم سال 1394 جلسه اي با حضور مسئولين عالي رتبه كشور و رهبر معظم انقلاب در اين خصوص برگزار شد و پس از آن رهبري نظام در پيام نوروزي خود از كليد واژه آسيب هاي اجتماعي استفاده كرده تا مشخص شود اين مساله در زمره دغدغه هاي ويژه رهبري نيز مي باشد.
در اين ميان دو رويكرد كاملا متفاوت براي مواجه با آسيب هاي اجتماعي در حوزه سياستي قابل تشخيص است. يك رويكرد ايجاد ساختار جديد را اقدامي ضروري براي كنترل و كاهش آسيب هاي اجتماعي مي داند اما رويكرد ديگر بر ضرورت گفتمان سازي و تغيير رويكردهاي سياستي تمركز دارد .
ادعاي اين نوشته اين است كه براي كنترل و كاهش آسيب هاي اجتماعي بيش از آنكه بر تشكيل ساختار جديد و تمركز بر ساختارها وقت صرف شود بايد به سمت گفتمان سازي ، تغيير نگاه ها و رويكردهاي سياستي پيش رفت.
كمتر صاحب نظري در حوزه اجتماعي است كه اعتقاد نداشته باشد براي برداشتن گام هاي موثر در مواجه با آسيب هاي اجتماعي بايد خواست عمومي و باور عمومي شكل گيرد و به اين ترتيب مردم هم بازيگر اصلي شوند ، علل بروز آسيب هاي اجتماعي متفاوت در مناطق مختلف مشخص شود ، دستگاه هاي مسئول نسبت به اين موضوع حساسيت بيشتري يابند ، بين دستگاه هاي مختلف و كنشگران متفاوت يك تفاهم نظري و اجرايي پديد آيد ، صداي محرومان و گروه هاي اسيب پذير شنيده شود و در سياست گذاري مورد توجه قرار گيرد و براي چالش هاي موجود در سبك زندگي تدبير انديشيده شود . همه اين موارد تنها با تمركز بر ايجاد گفتمان و تغيير رويكردها و سياست ها امكان پذير است .
بايد متذكر شد كه رهبري نظام نيز بر ضرورت گفتمان سازي در اين حوزه تاكيد دارند . رهبر انقلاب در سخنراني استراتژيك خود در خراسان شمالي ضمن آسيب‌شناسي و علت‌يابي در زمينه‌ نبود پيشرفت لازم در بخش سبك و فرهنگ زندگي بصراحت بيان مي‌كنند «اگر گفتماني در زمينه‌ آسيب‌شناسي و چاره‌جويي مشكلات موجود در سبك و فرهنگ زندگي به‌وجود آيد، با توجه به نشاط و استعداد جوانان، حتما درخشندگي ملت ايران در اين زمينه نيز، چشم جهانيان را متوجه خود خواهد كرد.» .
اما منظور از گفتمان سازي چيست ؟ انديشمندان اين حوزه گفتمان را جريان و بستري مي دانند كه داراي زمينه اجتماعي است . به تعبير ديگر گفتمان تلاشي است براي تئوريزه كردن آموزه اي نوين در وادي علوم سياسي و اجتماعي .در سپهر اين نگرش و رويكرد نوين رهيافت گفتماني ارتباطي تنگاتنگ با كنشهاي اجتماعي عقايد ، مشي و منش هاي آدمي در زندگي روزمره سياسي اجتماعي يافته است. براي مثال نورمن فركلاف در رويكردي فوكويي به مقوله گفتمان، معتقد است عرصه گفتمان امكاني براي بررسي مشكلات اجتماعي فراهم مي كند.
رهبري نيز در خصوص گفتمان اينچنين مي گويد : 'گفتمان يعني باور عمومي؛ يعني آن‌چيزي كه به صورت يك سخنِ مورد قبول عموم تلقي بشود، مردم به آن توجه داشته باشند؛ اين با گفتن حاصل ميشود؛ با تبيينِ لازم - تبيين منطقي، تبيين عالمانه و دور از زياده‌روي‌هاي گوناگون - حاصل ميشود؛ با زبان صحيح، با زبان علمي و منطقي و با زبان خوش، بايستي اين مطالب را منتقل كرد' .
همين جا بايد متذكر شد اين تصور كه دولت ، نيروي انتظامي ، دستگاه قضا ، بسيج و يا NGO ها به تنهايي مي توانند در كنترل و كاهش اسيب هاي اجتماعي موفق شوند ، تصوري نادرست است . بايد يك عزم مليِ همدلانه بوجود آيد كه آنهم تنها از مسير گفتمان سازي و تفاهم در رويكردها و سياست ها حاصل مي شود .
براي كنترل و كاهش اسيب هاي اجتماعي در كنار همه اقدامات انتظامي ، قضايي و عملياتي كه هم اكنون توسط دستگاه مختلف بويژه سازمان بهزيستي و نيروي انتظامي در حال جريان است ، نياز مبرم به توليد گفتمان ، توليد انديشه ، تدوين سياست هاي خلاقانه آنهم در سطوح مختلف ( ملي ، منطقه اي و حتي شهرستاني ) داريم .
نكته آخر آنكه پيشنهاد مي شود رسانه ها و فعالين مدني و دانشگاهي به شكل گيري يك گفت و گوي اجتماعي براي مواجه با آسيب هاي اجتماعي كمك كنند و مشخصا به اين سوال مهم پاسخ دهند كه براي مواجه با آسيب هاي اجتماعي بايد به سمت تمركز بر ساختارها پيش رفت و يا اينكه در حوزه گفتماني تمركز داشت .
* منبع: پايگاه خبري الف/20 ارديبهشت
** اول ** 1337

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سایر می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «آسيب هاي اجتماعي؛ ساختار يا گفتمان؟» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-سایر منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X