سختی‌هایی که با نبود بازار محصول سیب‌زمینی دوچندان می‌شود/وعده‌های حل مشکلات سیب‌زمینی‌کاران اردبیل عملی نشد

سیب زمینی1
همزمان با آغاز برداشت محصول سیب‌زمینی سختی‌ها و رنج‌های کشاورزان سیب‌زمینی کار استان اردبیل به دلیل نبود بازار دوچندان شده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اردبیل، باتوجه به این که از اواخر شهریورماه برداشت محصول سیب‌زمینی در دشت اردبیل آغاز می‌شود کشاوزان منطقه هم‌اکنون در حال برداشت محصولات خود بوده و به کار و فعالیت همه‌جانبه مشغول هستند اما در این میان گلایه های آن‌ها از تحمل رنج‌ها و دشواری‌های کار و از همه مهمتر نبود بازار فروش شنیدنی و قابل تامل است.

کشاورزانی که برای برداشت سیب‌زمینی بیش از 5 ماه تلاش شبانه‌روزی انجام می‌دهند تا با برداشت محصول خود بدهی و تلنبار هزینه‌ها و معشیت زندگی خود را تامین کنند ولی در هنگام برداشت محصولات خود با مشکلات جدی و اساسی روبه‌رو هستند.

کاشت سیب‌زمینی که از اوایل فروردین ماه در دشت اردبیل آغاز می‌شود نیازمند هزینه‌ها و تلاش و مراقبت همه‌جانبه کشاورزان از جمله خرید کود، بذر سیب‌زمینی، سم و دیگر موارد تقویتی است که این امر هزینه‌های بسیار زیادی را برای کشاورزان منطقه به دنبال داشته است.

این روزها در حالی که کشاورزان سیب‌زمینی کار استان اردبیل مشغول برداشت محصول خود هستند ولی درد و رنج‌هایشان دوچندان شده است و به دلیل نبود بازار و عدم قیمت مناسب سیب‌زمینی با مشکلات عدیده‌ای روبه‌رو هستند.

وعده حل مشکل سیب‌زمینی کاران سه سال است که تحق نیافته است

توحید بایرامی، یکی از کشاورزان سیب‌زمینی کار دشت اردبیل با بیان اینکه کشاورزان سیب‌زمینی کار استان اردبیل سه سال است که با ضرر و زیان زیادی مواجه هستند، افزود: مسئولان مربوطه فقط در مورد حل مشکل سیب‌زمینی کاران استان وعده‌های دروغین می‌دهند و این وعده‌ها سه سال است که عملی نشده است.

وی با انتقاد شدید از مسئولان جهاد کشاورزی استان و مسئولان مربوطه اظهار کرد: چرا نباید مشکل قشر زحمتکش کشاورز که نقش مهمی در افزایش تولیدات داخلی و تحقق اقتصاد مقاومتی دارند حل نشود و همچنان بی‌مهری‌ها به سیب‌زمینی‌کاران تلاشگر استان اردبیل تداوم یابد و قصه تلخ نبود بازار این محصول و صادرات آن همچنان روی دور تکرار باشد.

این کشاورز اردبیل بیان کرد: من بذر سیب‌زمینی را بالای یک هزار تومان خریداری کردم و در قبال تولید محصول سیب‌زمینی هزینه بالای 10 میلیون تومانی برای کود و آبیاری انجام دادم ولی در موقع برداشت محصول خود نمی‌توانم این محصول را حتی با قیمت 400 تومان به فروش برسانم.

بایرامی تصریح کرد: هزینه برداشت محصول سیب‌زمینی نیز باتوجه به هزینه کارگران و استفاده دستگاه‌های نوین برای برداشت بسیار هنگفت است و هم‌اکنون من و خانواده‌ام در سختی بسیاری به سر می‌بریم و نمی توانیم مشکلات موجود را تحمل کنیم چرا که قیمت فعلی سیب‌زمینی متناسب با هزینه‌های موجود نبوده بلکه ضرر زیادی را نیز برای کشاورزان به دنبال داشته است.

باوجود اینکه استان اردبیل یک پنجم تولید سیب‌زمینی کشور را به خود اختصاص داده است و سیب‌زمینی این منطقه با کیفیت‌ترین سیب‌زمینی کشور به حساب می‌آید ولی متاسفانه بیش از سه سال است که در فروش و صادرات این محصول اقدامات اساسی صورت نگرفته است.

سازمان جهاد کشاورزی استان که متولی اصلی سیب‌زمینی کاران است آنچنان که باید و شاید برای حل مشکل سیب‌زمینی کاران وارد نشده است و در این زمینه گلایه‌های کشاورزان منطقه به حق و شنیدنی است.

 

سیب‌زمینی اردبیل به کشورهای همجوار صادر می‌شود

رئیس اتاق بازرگانی صنایع، معان و کشاورزی استان اردبیل اظهار داشت: موضوع سیب‌زمینی هم اکنون به مهمترین بحث استان اردبیل تبدیل شده و مشکلی در زمینه صادرات سیب‌زمینی استان به کشورهای همجوار از جمله آذربایجان و عراق وجود ندارد.

حسین پیرموذن با بیان اینکه بیشترین جلسات تشکیل شده در اردبیل مربوط به مشکلات موجود در حوزه تولید و صادرات سیب‌زمینی است، گفت: متاسفانه عده‌ای با نام بحران سیب‌زمینی این امر را بزرگ کرده‌اند ولی در حال حاضر هیچ مشکلی در روند صادرات سیب‌زمینی به آذربایجان و کشورهای همجوار وجود ندارد.

وی بیان کرد: استان اردبیل ظرفیت بسیار بالایی در زمینه صادرات سیب‌زمینی و تولید این محصول دارد وانتظار می‌رود با حضور سفیر جدید ایران در آذربایجان روند صادرات سیب‌زمینی به این کشور تسهیل شود تا دغدغه و نگرانی کشاورزان منطقه برطرف شود.

رئیس اتاق بازرگانی صنایع، معان و کشاورزی استان اردبیل تصریح کرد: دولت فعلی در قبال ارائه تسهیلات و جوایز صادراتی به صادرکنندگان عملکرد مناسبی نداشته و در این زمینه مسئولان مربوطه تنها حرف زده‌اند که انتظار می‌رود هر چه زودتر جوایز صادراتی به صادرکنندگان ارائه شود تا روند صادرات محصول سیب‌زمینی در اردبیل توسعه یابد.

پیش‌بینی تولید 800 هزار تن محصول سیب زمینی در اردبیل

معاون سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل گفت: امسال بیش از 21 هزار هکتار از اراضی دشت اردبیل به زیرکشت محصول سیب‌زمینی رفته است که پیش‌بینی می‌شود بیش از 800 هزار تن این محصول توسط کشاورزان استان اردبیل برداشت شود.

پورپیغمبری با اشاره به اینکه استان اردبیل یکی از قطب‌ مهم تولید محصول سیب زمینی در کشور محسوب می‌شود، اظهار کرد: متاسفانه به دلیل افزایش تولید قیمت فعلی متناسب با هزینه‌های کشاورزان نیست و در این زمینه کشاورزان منطقه گلایه‌های فراوان و بحقی دارند.

کشت و تولید سیب‌زمینی علاوه بر اینکه هزینه‌های بسیار زیادی را برای کشاورزان منطقه به دنبال داشته است بلکه یکی از مشکلات اساسی این قشر تلاشگر خرید بالای بذر سیب‌زمینی است که متاسفانه در موقع فروش محصول خود کشاورزان را دچار مشکل می‌کند و حتی این افراد نمی‌توانند پول بذر تهیه شده را نیز تامین کنند.

به راستی که سیب‌زمینی کاران استان اردبیل چندین سال است که مورد بی‌مهری فراوان قرار گرفته و در این زمینه گرچه مشکلی از مشکلات سیب‌زمینی کاران حل نشده بلکه هر روز بر مشکلات این قشر افزوده می‌شود که سازمان جهاد کشاورزی در این زمینه وظیفه دارد مشکلات فعلی را برطرف سازد و دیگر وعده‌های سر خرمن به کشاورزان ندهد.

کشت کلزا جایگزین محصول سیب‌زمینی

معاون جهاد کشاورزی استان اردبیل گفت: باید کشاورزان منطقه تولید محصول سیب‌زمینی در منطقه را کاهش دهند و از محصولات جایگزین از جمله کلزا به جای تولید سیب‌زمینی استفاده کنند.

پورپیغمبری با اشاره به اینکه تولید کلزا می‌تواند برای کشاورزان منطقه درآمد بسیار خوبی داشته باشد،‌ افزود: نیاز است امسال کشاورزان نصفی از زمین های زراعی خود را به کشت کلزا اختصاص دهند که این امر می‌تواند برای کشاورزان مفید باشد.

یکی از مشکلات اساسی که در دشت اردبیل وجود دارد عادت کردن کشاورزان منطقه به تولید و کشت سیب‌زمینی است که نیاز است دیگر این عادت در بین کشاورزان از بین رود و کشاورزان منطقه به تولید محصولاتی که درآمد برایشان دارد روی بیاورند.

دشت اردبیل به دلیل حاصلخیزی خاک یکی از قطب‌های مهم کشاورزی است و کشت کلزا، چغندر قند، یونجه و دیگر محصولاتی که علاوه بر درآمد بالا مصرف آب پائینی را نیز دارند در این دشت مناسب است و باید کشاورزان نسبت به تولید این محصولات اقدام کنند.

تولید محصول سیب‌زمینی علاوه بر اینکه مشکلات زیادی را برای کشاورزان منطقه ایجاد کرده باعث مصرف زیاد آب شده است به طوری که بیش از 90 درصد آب مصرفی در بخش کشاورزی به ویژه تولید سیب‌زمینی در اردبیل مصرف می‌شود که نیاز است در این زمینه اهتمام ویژه‌ای انجام شود.

قصه تلخ قیمت پایین سیب‌زمینی همچنان در استان اردبیل تکرار می‌شود و نگرانی‌ها و گلایه‌های کشاورزان اردبیل تمامی نشدنی است که نیاز است هرچه زودتر مسئولان مربوطه با ارائه راه‌حل اساسی برای برطرف سازی مشکل هزاران سیب‌زمینی کار استان انجام دهند.

علاوه بر این اقدامات نیاز است تا مسئولا کمی هم از بار وعده‌های دروغین خود کم کرده و وعده‌های قابل تحقق را جایگزین سازند چرا که این قشر تلاشگر نقش اساسی در تولید داخلی دارند و دیگر بی‌مهری‌ها به قشر تلاشگر کشاورز قابل قبول نیست و باید در سال تحقق اقتصاد مقاومتی اقدام و عمل اقداماتی عملی توسط مسئولان مربوطه در قبال سیب‌زمینی کاران را شاهد باشیم.

گزارش از اکبر رزمی

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «سختی‌هایی که با نبود بازار محصول سیب‌زمینی دوچندان می‌شود/وعده‌های حل مشکلات سیب‌زمینی‌کاران اردبیل عملی نشد» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تنسیم-استانها منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X