منطقه دچار به‌هم ریختگی امنیتی است/ آمریکایی‌ها عقب بکشند، وضعیت منطقه قطعا بهتر می‌شود/ مسئولان ارشد به‌شدت پیگیر آسیب‌های اجتماعی هستند

علی لاریجانی رئیس مجلس با بیان اینکه نیروی انتظامی و نیروهای مسلح در زمینه مقابله با جریان‌های ترویستی تجربه پیدا کرده‌اند، گفت: در بودجه سال ۹۵ رقم‌های قابل توجهی به نیروهای انتظامی و نیروهای مسلح اختصاص دادیم تا بنیه دفاعی کشور تقویت شود.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی صبح امروز در بیست‌ویکمین همایش فرماندهان، روسا و مدیران ناجا طی سخنانی با بیان اینکه در یک نگاه کلی به وضعیت کشور، شرایط امنیتی و نقش نیروی انتظامی به نتایج خوبی دست پیدا می‌‌کنیم، اظهار داشت:‌ نیروی انتظامی در طول سال‌های پس از انقلاب یک روند رو به تکاملی را طی کرده است چرا که از شرایط پراکنده آن زمان به تشکیلاتی منسجم و کارآمد تبدیل شده است البته نقش فرماندهان در ساماندهی این امر بسیار برجسته است. اینها در حقیقت یک رکن محسوب می‌شوند. خوشبختانه سردار اشتری یکی از فرماندهان پرتلاش در این زمینه هستند و این یک نقطه قوت و ابتکار است.

وی ادامه داد: با تلاش‌ها در عرصه انضباط و رانندگی کشور، هنوز شرایط نامطلوبی داریم البته با تلاش‌های نیروی انتظامی در این زمینه پیشرفت‌هایی داشتیم. برای همین که مردم کمربند ایمنی ببندند تلاش‌های زیادی شد. امروز در این زمینه وضعیت ما خیلی بهتر شده است. در زمینه تصادفات و رعایت ضوابط رانندگی به ویژه در این شرایط ترافیکی در راه‌ها کار نیروی انتظامی سخت‌تر است که تا حد زیادی نرخ تصادفات و آمار تلفات کمتر شده است لذا در این زمینه روند صعودی داریم.

رئیس مجلس در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه علت بالا بودن حوادث جاده‌ای به دو عامل استاندارد نبودن راه‌ها و خودروهای تولیدشده داخلی برمی‌گردد، تصریح کرد: راه‌های ما از استانداردهای خوبی برخوردار نیست؛ راه‌ها باید از نظر ساخت شرایط بهتری پیدا کنند ولی در عین حال نیروی انتظامی کمک کرد تا این آسیب بزرگ کاهش چشم‌گیری داشته باشد. در عید نوروز نیز عملکرد نیروی انتظامی در این زمینه بسیار خوب بود البته این مسیر باید به سرانجام برسد.

لاریجانی خطاب به فرماندهان نیروی انتظامی تاکید کرد: باید پروژه‌هایی را برای خود تعریف، مدیریت و به اجرا درآورید و اصلا فلسفه بودجه‌ریزی عملیاتی همین است که دستگاه‌ها پروژه‌هایی را برای خود تعریف کنند و برای اجرا بودجه مورد نیاز را پیش‌بینی کنند و بعد آن را اجرا کنند. ناجا باید چنین پروژه‌هایی را برای خود تعریف کند.

وی، وضعیت کشور از حیث امنیت عمومی را خوب توصیف کرد و افزود: امنیت عمومی کشور در مقابل جریان‌های ضد انقلاب و شرور در منطقه دارای وضعیت استثنایی و خوب است. منطقه ما هیچ‌گاه از نظر اقدامات ضدامنیتی تا این حد شلوغ نبوده است. متاسفانه کل منطقه دچار یک به هم ریختگی امنیتی شده است. جریان‌های تروریستی یک طرف و دخالت کشورهای منطقه از طرفی دیگر، منطقه را دچار یک به هم ریختگی امنیتی کرده است که نتیجه آن مشکلات امنیتی برای سایر کشورها است.

رئیس قوه مقننه همچنین تصریح کرد: مسائلی از قبیل اشرار و تروریست که معلوم است منشا آن از کجا است، مشکلاتی را در منطقه ایجاد کرده است. بیشتر کشورهای منطقه این مشکل امنیتی را پیدا کرده‌اند. خوشبختانه در این میان ایران از ثبات خوبی برخوردار است لذا نقش نیروی انتظامی در این زمینه بسیار پررنگ است. در حقیقت این وظیفه ذاتی نیروی انتظامی است.

لاریجانی بر همین اساس اضافه کرد: اینکه ایران امروز از امنیت پایداری در مقابل جریان تکفیری برخوردار است در وهله اول فضل الهی بوده و در مرحله بعد مرهون تلاش‌های نیروی انتظامی هستیم که در این زمینه نیازمند برنامه‌ریزی‌های متعددی هستیم. این آرامش روانی که امروز در کشور می‌بینیم را مرهون زحمات نیروی انتظامی و سایر نیروهای مسلح هستیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه با اشاره به تحولات اخیر منطقه عنوان کرد: در مورد جریان‌های تروریستی باید ارزیابی کنیم که این پدیده شوم تا چه حد در منطقه وجود دارد. بعید می‌دانم که در کوتاه مدت این موجودات موذی از منطقه رخت ببندند. آنها از نظر کمی و کیفی رشد کرده و زاد و ولد هم داشته‌اند. طبعا هر کشوری که اشغال شد یا در آن بحران امنیتی توسط کشورهای اشغالگر ایجاد می‌شود، چندین جریان تروریستی در این کشورها به وجود می‌آید.

لاریجانی تصریح کرد: آمریکایی‌ها و برخی‌ کشورهای زورگو که علیه جریان‌های تروریستی سخن‌پراکنی می‌کنند اگر کمی سایه خود را از افغانستان، عراق و سوریه عقب بکشند و زور نگویند وضعیت منطقه قطعا بهتر خواهد شد. بعید می‌دانم مقوله جریان تروریستی در کوتاه مدت حل شود.

وی بر همین اساس خاطرنشان کرد: نیروی انتظامی و نیروهای مسلح در این زمینه و در مقابله با جریان‌های ترویستی تجربه پیدا کردند که باید از آنها حمایت شود لذا ما امسال در لایحه بودجه سال 95 کل کشور رقم‌های قابل توجهی به نیروهای انتظامی و نیروهای مسلح اختصاص دادیم تا بنیه دفاعی کشور تقویت شود.

رئیس قوه مقننه ادامه داد: باید با چشمان بینا منطقه را رصد کرد چراکه موجودات مضر تروریستی همواره وجود دارند و باید در این زمینه دفاع و رصد کرد.

لاریجانی با اشاره به بیانات روز گذشته رهبر معظم انقلاب در جمع فرماندهان نیروی انتظامی تصریح کرد: بیانات روز گذشته مقام معظم رهبری در جمع فرماندهان ناجا مجموعه‌ای منسجم و دقیق از منشور حرکتی ناجا برای آینده بود. همچنین ابعاد مختلف کار را به خوبی بیان کردند که باید بیش از پیش به این مسئله توجه شود.

وی ضمن تشریح ابعاد مختلف امنیت اجتماعی گفت: بخشی از امنیت اجتماعی به مسائل کلان منطقه برمی‌گردد، مانند برخورد با اشرار که باید در اولویت اول قرار گیرد. در مرحله دوم امنیت اجتماعی و مقابله با آسیب‌هاست که مردم تا حد زیادی با آن سر و کار دارند و بسیار ملموس است که یک نگرانی روانی برای مردم ایجاد کرده است.

"باید در زمینه آسیب‌های اجتماعی و ارتقای امنیت آن تلاش بیشتری شود. باید مشکلات بخش آسیب‌های اجتماعی را ریشه‌کن کرد. آسیب‌های اجتماعی یک ناهنجاری است که باید در مقابل آن احساس حساسیت وجود داشته باشد. شرایط و وضعیت جامعه هنوز به گونه‌ای است که باید سهم بیشتری در این زمینه گذاشته شود."

رئیس نهاد قانون‌گذاری کشورمان در همین زمینه اضافه کرد: اگر این پدیده (آسیب‌های اجتماعی) علاج شود، شرایط بهتری در کشور به وجود خواهد آمد. نیروی انتظامی در این زمینه یک نقش کلیدی دارد که اگر پیش‌گام نشود سایر کارها لنگ می‌ماند. باید به این پروژه از صفر تا صد پرداخته شود و اقداماتی انجام شود که افراد به سمت شرارت و دزدی نروند یعنی جنبه بازدارندگی داشته باشد لذا نقش رسانه‌های گروهی در این میان بسیار مهم است.

"زمانی که پلیس با یک پدیده اجتماعی برخورد می‌کند این مسئله باید برجسته شود تا سبب بازدارندگی شود تا مردم بدانند این موضوعات و آسیب‌های اجتماعی شوخی‌بردار نیست و همه مسئولان ارشد مربوطه به شدت پیگیر مشکلات و آسیب‌های اجتماعی هستند".

لاریجانی در همین رابطه افزود: اگر نیروی انتظامی در زمینه آسیب‌های اجتماعی قوانینی در نظر دارد، مجلس آمادگی کامل دارد و در این زمینه استقبال خواهد کرد. وظیفه نظامی‌گری ایجاب می‌کند دستورات رهبری پیگیری و عمل شود. ساماندهی مدیریتی باید به عنوان پروژه سال در دستور کار نیروی انتظامی قرار بگیرد. ذهن ما باید درگیر این مسائل شود.

وی با اشاره به نامگذاری سال اقتصاد مقاومتی از سوی رهبر معظم انقلاب عنوان کرد: همان گونه که رهبر معظم انقلاب اشاره کردند امنیت پایه اقتصاد مقاومتی است. یعنی اگر همه مقابل قانون یکسان نباشند امنیت کاری به وجود نمی‌آید و در نتیجه سرمایه‌گذاری صورت نمی‌پذیرد. در بخش اقتصاد هم یک گلوگاهی مانند قاچاق وجود دارد که مانند خوره اقتصاد مقاومتی را می‌خورد.

رئیس مجلس با اشاره به ورود 20 میلیارد دلار کالای قاچاق به صورت سالانه در کشور اظهار داشت: اگر رهبر معظم انقلاب امسال را سال "اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل" نامگذاری کردند، باید در زمینه مبارزه با قاچاق تلاش‌های زیادی شود. گلوگاه این اقتصاد مقاومتی مسئله قاچاق است که زمینه‌های آن متنوع است. کالاهای بنجلی که وارد کشور می‌شود به تولید ضربه زده و استانداردهایی هم رعایت نمی‌شود. این یک معضل بزرگ در کشور است.

لاریجانی برهمین اسا تاکید کرد: نیروی انتظامی باید در این زمینه فعال باشد تا یک کار بزرگ در کشور سامان پیدا کند به عنوان مثال اگر در برخی منطقه کشور قاچاق مسئله قوی است باید مدیریت‌های قوی در آنجا سازماندهی کنند. اگر در این زمینه همت شود با کمک بخش‌های دیگر، یک کار بزرگ به ملت هدیه خواهد شد.

وی با تاکید بر برخورد دقیق در مقابله با قاچاق گفت: باید برای این مسئله برنامه‌ریزی مدونی شود. اگر در این زمینه نیروی انتظامی احتیاج دارد که اختیارات، امکانات و یا تشویق‌هایی ترتیب داده شود مجلس شورای اسلامی آمادگی کامل را برای همکاری دارد. ارزش این را دارد که برای مبارزه با قاچاق هزینه کنیم چراکه وقتی تا این حجم قاچاق وارد کشور می‌شود، امکان سرمایه‌گذاری وجود ندارد.

رئیس مجلس شورای اسلامی در خاتمه از نیروی انتظامی در برگزاری دو مرحله انتخابات تشکر کرد و گفت: نیروی انتظامی در سلامت انتخابات نقش مهمی داشت.

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «منطقه دچار به‌هم ریختگی امنیتی است/ آمریکایی‌ها عقب بکشند، وضعیت منطقه قطعا بهتر می‌شود/ مسئولان ارشد به‌شدت پیگیر آسیب‌های اجتماعی هستند» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تنسیم-سیاسی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات





جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات



{literal} {/literal}
X