کتاب‌هایی درباره منطق و وزن شعر در نمایشگاه

کتاب «تاملاتی در منطق ابن‌سینا و سهروردی» و جلد دوم کتاب «وزن شعر فارسی از دیروز تا امروز» در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران عرضه شده است.

به گزارش ایسنا، کتاب «تاملاتی در منطق ابن‌سینا و سهروردی» اثر ضیاء موحد کار مشترکی از نشر هرمس و موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران است.

ضیاء موحد در مقدمه این کتاب نوشته است: از سال 1361 که در دانشگاه‌ها و گروه‌های مختلف به تدریس منطق جدید پرداختم، هر از گاهی به مناسبت موضوع به آثار منطق‌دانان سنتی فرهنگ اسلامی-ایرانی مراجعه می‌کردم. در این مراجعه‌ها دریافتم که اگرچه آن بزرگان در زیر سلطه منطق ارسطویی مانده بودند و مانند ابن‌ سینا و کانت گمان می‌بردند چیز مهمی بر آن نمی‌توان افزود، به نکته‌هایی دست یافته بودند که اهمیت آن را امروز درمی‌یابیم. دلیل آن هم این است که باید ابزاری نیرومندتر و موضعی مشرف بر منطق ارسطویی داشت تا بتوان اهمیت آن نکته‌ها و بصیرت‌ها را درک کرد.

«تاملاتی در منطق ابن‌سینا و سهروردی» در شش فصل تنظیم شده و 145 صفحه فارسی و 84 صفحه انگلیسی دارد. قیمت این کتاب 24 هزار تومان است.

***

مجموعه مقالات مندرج در جلد دوم کتاب «وزن شعر فارسی از دیروز تا امروز» به کوشش امید طبیب‌زاده گردآوری شده‌اند.

در پیشگفتار کتاب به قلم طبیب‌زاده می‌خوانیم: مجموعه حاضر شامل مقالاتی است که در دومین هم‌اندیشی وزن شعر فارسی و اشعار ایرانی ارائه شدند؛ این نشست به همت انجمن زبان‌شناسی ایران، در روزهای 25 و 26 اردیبهشت سال 1392 در ساختمان اصلی پژوهشگاه علوم انسانی در تهران برگزار شد.

بر اساس توضیح وی، نخستین مجلد این مجموعه را فرهنگستان زبان و ادب فارسی در سال 1390 منتشر کرد که شامل مقالات نخستین هم‌اندیشی وزن شعر فارسی و اشعار ایرانی می‌شد؛ این نشست در روزهای 9 و 10 اردیبهشت 1389 برگزار شده بود.

جلد دوم کتاب «وزن شعر فارسی از دیروز تا امروز» در 426 صفحه با قیمت 38 هزار تومان و شمارگان 1000 نسخه در نشر هرمس منتشر شده است.

بیست و نهمین نمایشگاه کتاب تهران تا 25 اردیبهشت در محل نمایشگاهی شهر آفتاب در حال برگزاری است.

انتهای پیام

[ منبع این خبر سایت ایسنا-هنری می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «کتاب‌هایی درباره منطق و وزن شعر در نمایشگاه» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایسنا-هنری منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X