نقشي كه استرس در ابتلا به آلزايمر دارد

به گزارش روز دوشنبه گروه علمي ايرنا از پايگاه اينترنتي ديلي ميل، محققان دانشگاه بوستون اميدوارند كه يافته هاي پژوهشي آنها بتواند رويكردهاي جديدي را براي درمان آلزايمر ارائه دهد.
يافته هاي اين مطالعه بر پروتيين تاو تمركز دارد. از مدت ها قبل مشخص شده است كه خوشه هاي غيرعادي اين پروتيين در مغز باعث بروز آسيب عصبي مي شود كه مشخصه بيماري آلزايمر است.
محققان دانشگاه بوستون متوجه شدند كه پروتيين تاو، تشكيل گرانول هاي استرس را هدايت مي كند.
اين گرانول ها مجموعه هاي مولكولي هستند كه به سلول هاي عصبي اجازه مي دهند خود را با استرس ها تطابق دهند.
تركيب گرانول تاو-استرس معمولا عمر كوتاهي دارد اما در موارد استرس هاي مزمن و يا طولاني مدت، تاو دائما يك خوشه را مي سازد. اين خوشه به انحطاط سلول هاي عصبي منجر مي شود كه در بيماري آلزايمر مشاهده مي شود.
دكتر بنجامين ولوزن كه در اين مطالعه شركت داشت، گفت: دانشمندان از مدت ها پيش مي دانستند كه در جريان بيماري پروتيين تاو تغيير شكل مي دهد به اين صورت كه موقعيت خود را در سلول هاي عصبي تغيير مي دهد و سپس جمع مي شود.
محققان خاطرنشان كردند كه بيشتر استرس ها كوتاه مدت هستند و به سرعت از بين مي روند و در نتيجه مشكلي ايجاد نمي كنند، اما برخي استرس ها مزمن هستند مانند بيماري قلبي عروقي و يا تجمع بتا آميلوئيد -- پروتييني كه در خارج از نرون در بيماري آلزايمر جمع مي شود.
به گفته آنها، استرس هاي مزمن مي توانند به تجمع بيش از حد و مداوم گرانول هاي استرس حاوي پروتيين هاي تاو منجر شود كه در نهايت به سلول هاي عصبي آسيب زده و باعث انحطاط آن سلول ها مي شود.
محققان متوجه شدند كه كاهش ميزان يكي از پروتيين هاي اساسي گرانول استرس به نام TIA1، مانع تجمع پروتيين تاو و در نتيجه انحطاط سلول هاي عصبي مي شود.
آنها متذكر شدند كه گرچه اين مطالعه هنوز در مراحل اوليه است، اما نتايج آن رويكردهاي كاملا جديدي را در ارتباط با درمان بيماري آلزايمر مشخص مي كند.
محققان اكنون تصميم دارند نتايج آزمايش خود را روي الگوهاي حيواني بيماري آلزايمر آزمايش كنند.
اين مطالعه در مجله Cell Reports منتشر شده است.
علمي**2038**2017

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-علمی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «نقشي كه استرس در ابتلا به آلزايمر دارد» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-علمی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X