جنجال در صدای آمریکا /اپوزیسیون: این رسانه به سمت جمهوری اسلامی غش کرده

جنجال در صدای آمریکا /اپوزیسیون: این رسانه به سمت جمهوری اسلامی غش کرده

مثلث/ متن پیش رو در مثلث منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.

بعد از تغییرات اخیر در صدای آمریکا تعدادی از کارشناسان سابق در لیست سیاه قرار گرفته و به این رسانه راه داده نمی شوند.
تغییرات در صدای آمریکا (رسانه رسمی وزارتخارجه آمریکا) که به زبان فارسی منتشر می‌شود جنجال تازه‌ای را در میان حامیان قدیمی این رسانه به راه اندخت.
VOA که مستقیما توسط وزارتخارجه آمریکا و با حمایت سرویس جاسوسی این کشور اداره می‌شود، مدتی است در روند برنامه‌های خود تغییراتی را صورت داده است. این تغییرات حامیان سابق و کسانی که پیش از این به عنوان کارشناس به برنامه‌ها دعوت می‌شدند را نارحت کرده است. تاجایی که این درگیری به سطح رسانه‌ ای نیز کشیده شده است.
مجید محمدی یکی از ضد انقلاب ها که پیش از این در تعداد زیادی از برنامه‌های صدای آمریکا حضور پیدا می‌کرد و با حرفهای خود علیه جمهوری اسلامی جو سازی می‌کرد، از تغییرات این رسانه به شدت انتقاد کرده است. او که پیش از این فرصت داشت تا تحلیل‌های تکراری و سراسر دروغ این طیف از اپوزیسیون خارج نشین را علیه جمهوری اسلامی از طریق این شبکه منتشر کند، حالا می‌گوید این رسانه «فتیله نقدهای ساختارشکنانه» را پایین کشیده است.
محمدی در مقاله‌اش که در گویا نیوز منتشر شده زیر عنوان، «بی‌بی‌سیزاسیون صدای آمریکا»، می‌نویسد: اقداماتی مثل استخدام سردبیر از میان کارکنان، مجامله با روحانیت شیعه، پایین کشیدن فتیله‌ی نقدهای ساختارشکنانه، و حذف انحلال‌طلبان از جمع کارکنان و میهمانان در جهت بی‌بی‌سیزاسیون صدای آمریکاست. هنگامی که رسانه دنباله‌روی سیاست شود دیگر نمی‌تواند سد سانسور و تمامیت‌خواهی را بشکند.»
آنطور که پیداست این بخش از به اصطلاح کارشناسان سابقا دعوت شده به صدای آمریکا از تغییرات در این رسانه کاملا ناراحت هستند.
علت به کارگیری عبارت «بی‌بی‌سیزاسیون» در مقاله مجید محمدی این است که مدیران ارشد این رسانه بعد از اخراج کاوه باسمانچی، محمد منظر‌پور را به این سمت برگزیده‌اند. البته گفته می شود در حال حاضر ستاره درخشش با سابقه فعالیت طولانی از نظر سلسله مراتب دارای رتبه بالایی است اما برپایه اطلاعات موجود در سایت صدای آمریکا منظرپور سردبیری این رسانه را برعهده دارد.
منظرپور سابقه فعالیت در رسانه‌های زیادی را داراست. او پس از خروج از ایران به بی بی‌سی رفت و مدت سه سال را به عنوان نماینده این رسانه در اسرائیل به فعالیت پرداخت.
او قبل از پیوستن به رادیو بی بی سی در سال ۲۰۰۲، دبیر سرویس اقتصادی روزنامه تهران تایمز بود. فوق لیسانس روانشناسی از دانشگاه آزاد تهران دارد و در سال ۲۰۰۹ با شیمون پرز رئیس جمهور اسرائیل، مصاحبه‌ای اختصاصی انجام داد.

محمد منظرپور در زمان ماموریتش در اسرائیل

پس از اتمام کارش از اسرائیل به همراه دخترش (روژان) به آمریکا سفر می‌کند و مسئولیت دفتر بی‌بی‌سی در آمریکا را برعهده می‌گیرد. اما بعد از اخراج کاوه باسمانجی او به سردبیری رسانه صدای آمریکا رسید. اقدامی که با ناراحتی طیف گسترده‌ای از میهمانان سابق این رسانه روبه‌رو شد.
پیش از این اکثر کارشنای این رسانه را کسانی تشکیل می‌دادند که بعد از پیروزی انقلاب به آمریکا مهاجرت کرده بودند. در این میان سلطنت‌طلب‌ها و یا کسانی که از نظام پادشاهی همچنان دفاع می‌کردند وجهه غالب را داشتند.
مجید محمدی در مقاله ای مفصل معتقد است که در این دوساله یکی از کارهایی که انجام شده این است: «حذف افرادی که منتقدان جدی جمهوری اسلامی هستند (میزبان و میهمان) و این نظام را اصلاح ناپذیر می دانند و دادن فرصت بیشتر به کسانی که جهت گیری‌های ضد امریکایی و ضد اسرائیلی دارند (مثل سهیمی) با این که در برنامه‌ها به دیگر مهمانان به طور شخصی حمله می کنند. مجموعه‌ی اسامی این افراد منتقد لیست سیاه این رسانه را تشکیل می دهند.»
مجید محمدی جامعه شناسی است که دکترای جامعه شناسی‌اش را از دانشگاه استونی بروک در سال 2006 دریافت کرده است. او در سال 2000 (1379) از ایران خارج شد. در ایران در امور نشر فعالیت داشت و برخی از روزنامه‌های اصلاح‌طلب مقاله می‌‌نوشت.

به اعتقاد او این رسانه از کارکرد «ساختار شکنانه‌» خارج شده و «به سمت ایران غش کرده است».
محمدی معتقد است که این تغییرات برای «جلب توجه مقامات جمهوری اسلامی» صورت گرفته است و سیاست‌های زیر را به عنوان «سیاست‌های اعلام نشده» این رسانه بر می‌شمرد:
الف. ایالات متحده به دنبال براندازی جمهوری اسلامی نیست؛
ب. ایالات متحده جمهوری اسلامی را قابل اصلاح می داند؛ و
پ. ایالات متحده آماده‌ی همکاری با جمهوری اسلامی در مسائل منطقه‌ای است.
او می‌گوید کسانی که در این رسانه از «همسانی جمهوری اسلامی ایران و داعش» حرف می زنند و یا نسبت به «قوت گرفتن لابی جمهوری اسلامی در آمریکا» سخن می‌گویند، «در فهرست سیاه قرار گرفته و حذف می‌شوند»

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «جنجال در صدای آمریکا /اپوزیسیون: این رسانه به سمت جمهوری اسلامی غش کرده» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X