شفا خونه/ درمانی ساده برای سوء هاضمه

شفا خونه/ درمانی ساده برای سوء هاضمه

آخرین خبر/ یکی از بیماری های بسیار شایع در میان مردم سوء هاضمه است
سوءهاضمه‌ عبارت‌ است‌ از یک‌ نوع‌ احساس‌ ناراحتی‌ مبهم‌ در قفسه‌ سینه‌ یا شکم‌ که‌ به‌ هنگام‌ خوردن‌ یا آشامیدن‌ یا به‌ فاصله‌ کمی‌ پس‌ از آن‌ رخ‌ می ‌دهد.

علائم‌ سوء هاضمه:
- تهوع‌ خفیف‌
- سوزش‌ سردل‌
- درد در قسمت‌ فوقانی‌ شکم یا قفسه سینه‌
- نفخ‌،‌ احساس‌ پُری‌ معده و آروغ‌
- ترش‌ کردن‌

افراد مبتلا با خوردن میوه، سردیجات، غذاهای نفاخ (آش، حبوبات) و در موارد شدید بعد از هر غذایی دچار علائم فوق می شوند. در برخی موارد معده ی متسع شده با وارد آوردن فشار بر روی قلب موجب احساس درد در قفسه می شود که ممکن است با دردهای قلبی اشتباه شود. این قبیل افراد معمولا به متخصصین قلب مراجعه کرده و بررسی های متعدد انجام می شود که همه آنها طبیعی گزارش می شود لیکن همچنان از درد سینه رنج می برند
لذا لازم است در افرادی که درد قفسه سینه دارند همزمان با ارزیابی قلب از وجود نفخ معده نیز سوال و در اولین فرصت آن را درمان کنیم. به تجربه دیده ام که در بسیاری از موارد درمان نفخ باعث بهبود درد سینه شده است.

علت نفخ معده:
مهمترین و شایعترین علامت سوء هاضمه نفخ معده است. علت اصلی نفخ از دیدگاه طب مزاجی، سرد شدن طبیعت معده است معده عضوی با طبیعت گرم است و برای این که بتواند غذا را هضم کند نیاز به حفظ این طبیعت دارد. هر عاملی که باعث شود طبیعت معده سرد شود، باعث سوء هاضمه و نفخ می شود. اطبای سنتی این حالت را به سوختن هیزم تر تشبیه کرده و می گویند همانطور که اگر بر روی آتش آب بریزیم خوب نسوخته و تولید دود می کند، سرد شدن طبع معده هم باعث تولید گاز اضافه(نفخ) می شود.

نفخ معده در چه کسانی بیشتر دیده می شود ؟
نفخ در افراد مسن بیش از جوانان دیده می شود. طب رایج در توجیه علت آن می گوید:
وقتی شما غذایی را می خورید، بدنتان تقریباً ۲۲ نوع آنزیم گوارشی توسط غدد بزاقی، معده و روده کوچک ترشح می کند. ایـن آنـزیـم ها بـه بـدن در عمل گوارش کمک می کنند و هرکدام روی غذاهای خاصی عمل می کنند. با بالا رفتن سن، تولید این آنزیم ها در بدن کاهش می یابد تا جایی که مقدارشان برای هضم کامل غذا کافـی نمی باشد در نتیجه سوء هاضمه بروز می کند.
طب سنتی، بیشتر بودن سوء هاضمه در پیران را به سردتر بودن مزاج آنان نسبت داده می گوید از آنجا که با بالا رفتن سن، مزاج افراد رو به سردی می رود، نفخ معده را در آنها بیشتر مشاهده می کنیم.

چگونه از نفخ کردن پیشگیری کنیم
تخمیر، نوشابه‌های گازدار، هوای بلعیده شده هنگام غذا خوردن، یبوست حتی استرس و ناراحتی‌های روزانه می‌تواند سبب باد کردن و دردناک کردن شکم شود.

چند راه حل ساده برای خلاصی از نفخ به شما پیشنهاد می‌کنیم:
سریع غذا نخورید
یک ساندویچ دست‌تان می‌گیرید و در هیاهوی یک خیابان شلوغ آن را همراه با هوای زیادی می‌بلعید بعد انتظار دارید که غذایتان راحت هضم شود. در فضایی آرام، پشت میز بنشینید و ۳۰ دقیقه صرف خوردن غذایتان کنید. آرام غذایتان را بجوید و هول نباشید.
حساب فیبرهایی را که می‌خورید، داشته باشید!
۲۰ تا ۳۰ گرم خوردن موادی مانند غلات غنی شده میوه‌ها و سبزی‌ها در روزها برای هضم غذا ضروری است. خوردن بیش از حد آنها می‌تواند سبب مختل شدن گوارش غذا و نفخ شود.
در انتخاب سبزی‌ها دقت کنید.
سبزی‌ها سبب هضم شدن بهتر غذا می‌شود در ضمن با نرم کردن و خیس نگه داشتن اندام‌ها، دفع را نیز راحت‌تر کنید. با این حال باید در انتخاب آنها دقت کنید. سبزی‌ها خشک و سیب‌زمینی برای کسانی که دستگاه گوارش ضعیفی دارند مناسب‌ نیست.
پخته بهتر است تا خام!
پختن غذاها، هضم آنها را راحت‌تر می‌کند. سعی کنید سبزی‌ها را به صورت خام اما گوشت و حبوبات و غلات را به صورت پخته مصرف کنید.
به اندازه نمک بخورید
مصرف زیاد نمک سبب جذب مقدار فراوانی آب از معده می‌شود. میزان نمک را در غذاهایتان کاهش دهید و از غذاهای فوری و صنعتی کمتر استفاده کنید.
مراقت دستگاه گوارش‌تان باشید

درمان نفخ معده

وقتی سبب مزاجی نفخ معده را دانستیم درمان آن هم آسان می شود:

۱٫ اصلاح تغذیه:
اگر اصلاح تغذیه به خصوص نحوه آب خوردن انجام شود، درمان دارویی موفق خواهد بود در غیر اینصورت نه داروی گیاهی و نه شیمیایی تاثیر لازم را نخواهد داشت یا اثر آن مقطعی و زودگذر خواهد بود.

به روزه داران می گوییم از نوشابه های گازدار به طور کامل بپرهیزند، آب را با حجم کم و به آرامی و با حالت مکیدن بنوشند (همان که در روایات طبی هم به آن توصیه شده که در فواصل بلع آب ذکری بگویند) و آب یخ نباشد و حتی برای افرادی که معده ضعیف دارند بهتر است خنک هم نباشد خصوصا در وعده افطار. توجه داشته باشید که آب یخ عطش را بیشتر می کند. همچنین از مصرف آب، چای، دوغ و هر نوع نوشیدنی دیگر تا یک ساعت بعد از غذا بپرهیزند و اگر غذا دیرهضم است این زمان را بیشتر کنند. اگر عطش زیادی وجود دارد در وعده افطار غذایی کم حجم و سهل الهضم میل شود تا نیاز بدن به مصرف آب کمتر شود. همین این مراقبتها برای این است که آب مورد نیاز از کوره معده عبور و به بدن برسد ولی حرارت این کوره را خاموش نکند.

۲٫ رفع سردی معده:
بهترین دارو در این مورد زیره سیاه است
در منابع طب سنتی درج شده که طبیعت زیره گرم و خشک و جهت تقویت معده و کبد و کلیه و از بین بردن نفخ معده و سکسکه و تخمه (فساد غذا در معده) و درد شکم و دل پیچه موثر است.
مطالعه ای نیز در کشور نشان داده که: مصرف زیره سیاه در بیمارانی که مبتلا به سوء هاضمه هستند اثر درمانی داشته و علائم بالینی این عارضه را کاهش می دهد.

دکتر “علی فانی” متخصص بیماری های داخلی و مجری این مطالعه اظهار کرد:
«درمان بیماران مبتلا به سوء هاضمه تاکنون رضایت بخش نبوده است. ما در این مطالعه به بررسی اثر زیره سیاه و مقایسه آن با داروی متوکلوپرامید که در کنترل علائم سوء هاضمه کاربرد دارد، پرداختیم .وی با اشاره به اینکه در این بررسی۱۶۰ بیمار به دو گروه ۸۰ نفری تقسیم شدند؛ افزود: گروه اول۵۰۰ میلی گرم پودر زیره سیاه و گروه دوم ۱۰ میلی گرم متوکلوپرامید را دوبار در روز به مدت دو هفته استفاده کردند. دکتر فانی شدت احساس اتساع شکم، تهوع بعد از غذا، سیری زودرس و درد را از موارد مورد بررسی در نمونه ها عنوان کرد و گفت نتایج نشان می دهد اثربخشی زیره سیاه و متوکلوپرامید بر علائم سوء هاضمه یکسان است بنابراین زیره به اندازه متوکلوپرامید در کنترل علائم سوء هاضمه عملکردی موثر دارد»

البته اشکال تحقیق فوق این است که مقدار زیره تجویز شده در آن یک گرم در روز بوده که خیلی کمتر مقدار ذکر شده در منابع طب سنتی که ۷ گرم است، می باشد با این وجود همین مقدار هم تاثیری برابر با داروی شیمیایی داشته است.
من به بیمار می گویم زیره را آسیاب کرده، هر وعده یک قاشق مرباخوری پودر آن را روی غذا بپاشد و تا ۲ هفته غذا را با آن بخورد. بعد از این مدت اغلب بیماران بهبود کامل پیدا می کنند و دیگر لازم نیست هر وعده زیره مصرف کنند. کافی است هر زمان غذایشان نفاخ بود (آش، حبوبات، باقلا و آبگوشت) زیره بخورند. دقت شود که زیره آسیاب شده بیش از یک هفته نماند در غیر این صورت خاصیت آن کم می شود.
زیره دو نوع سیاه و سبز دارد که درجه گرمی سیاه بیش از سبز است لذا داروی موثرتری است. در مورد جوانانی که طبعشان خیلی گرم است، زیره سبز را تجویز می کنیم زیرا زیره سیاه در افراد گرم مزاج ممکن است باعث تشدید علائم گرمی مثل خارش بدن، خشکی پوست و جوشهای پوستی شود.

همچنین عسل برای کسانی که به نفخ شکم مبتلا هستند توصیه می شود .

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «شفا خونه/ درمانی ساده برای سوء هاضمه » اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X