مشاورعالي استاندارهرمزگان:مردم درحفظ تالاب ها بيشتر همكاري كنند

به گزارش دوشنبه ايرنا ، مرتضي حقيري زاده در چهارمين نشست تدوين برنامه مديريت جامع تالاب رود شور ، شيرين وميناب گفت:تالاب ها از مهمترين زيست بوم هاي كره زمين اند و مراكزي ارزشمند براي تنوع زيست محيطي و تنوع انسان و معيشت بشر بشمار مي رود وهيچ كس حق دور زدن قانون محيط زيست را ندارد.
وي اظهار داشت: از آنجايي كه تالاب ها به عنوان يك زيست بوم جانوران بشمار مي رود توسعه گردشگري نيز با حفاظت از محيط زيست تحقق مي يابد.
مشاورعالي استاندارهرمزگان آموزش هاي لازم در جهت حفظ تالاب ها را ضروري دانست و تصريح كرد: اين استان با وجود دريا و تالاب هايي كه 38 كيلومتر از كناره ميناب تشكيل مي شوند معيشت تعداد زيادي از صيادان و مردم ميناب را تامين كرده است.
معاون استاندار وفرماندار ويژه ميناب گفت: مراقبت از زيست بوم وظيفه هرانساني است اما ميناب يكي از شهرستانهاي است كه بواسطه نبود نظارت بر محيط زيست لطمه خورده است .
عليرضا پاكدامن با اشاره به فروچاله هاي ميناب را بواسطه نبود نظارت كافي بر محيط زيست عنوان كرد وگفت :براي تعادل بخشيدن به محيط زيست بايد برنامه ريزي شود .
وي اظهار داشت : كشورهاي حاشيه خليج فارس كمتر مراقبت از محيط زيست دارند در صورتي كه محيط زيست بايد به گونه اي مراقبت شود كه تحقق اشتغال و امرارمعاش مردم را فراهم كند .
معاون استاندار هرمزگان ، توسعه گردشگري را يكي از اولويت هاي مهم در ميناب برشمرد و ياد آورشد : گردشگري بايد اصل و مبدا محيط زيست را نگه دارد تا شاهد گردشگري زيست بومي در اينده نزديك در ميناب باشيم .
ايران با دارا بودن اقليم متنوع، تالاب هاي زيادي را در خود جاي داده است، با توجه به تعاريفي كه در كنوانسيون رامسر(كنوانسيون حفاظت از تالاب ها) مطرح است، بيش از هزار تالاب در ايران وجود دارد كه از جمله آنها مي توان به درياچه پشت سدها، رودخانه ها و سواحل تالابي اشاره كرد. از بين آنها 84 تالاب جزو تالاب هاي با اهميت بين المللي به حساب مي آيند كه از اين تعداد، 35 تالاب تحت 24 عنوان در كنوانسيون رامسر ثبت است و از ميان آنها، 6 تالاب در فهرست مونترو قرار دارند. تالاب هاي در خطر نابودي در فهرست مونترو قرار مي گيرند.
بيش از 60 درصد تالاب هاي بين المللي در كل منطقه در كشور ما قرار دارند. براساس تعريف كنوانسيون رامسر، 42 نوع تالاب در دنيا وجود دارد كه از اين تعداد 41 نوع آن در كشور ما وجود دارد و در واقع كمتر كشوري با اين ويژگي ديده مي شود. اين وضعيت نتيجه تنوع اكوسيستم هاي هيركاني در شمال تا اكوسيستم زاگرس و خليج فارس است.
از 22تالاب بين المللي كنوانسيون رامسر ، پنج تالاب آن در استان هرمزگان شامل جزيره شيدور ، خور خوران ، دهانه رودخانه گز و حرا و دهانه رودخانه هاي شور ، شيرين و ميناب واقع شده است.
7194/6048

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-علمی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «مشاورعالي استاندارهرمزگان:مردم درحفظ تالاب ها بيشتر همكاري كنند» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-علمی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X