رادیویی به اندازه مورچه برای تحقق اینترنت اشیا

رادیویی به اندازه مورچه برای تحقق اینترنت اشیا

ایسنا/ دستگاه خودکفا و کوچک «امین اربابیان»، دانشیار مهندسی برق دانشگاه استفورد و همکارانش شامل آنتن های گیرنده و فرستنده و یک پردازشگر درونی بوده و ساخت آن بسیار کم هزینه است و نیازی به باتری برای تامین نیرو نداشته و می تواند آغازی برای «اینترنت اشیا» (IoT) محسوب شود.

این تراشه بی سیم در پاسخ به تقاضای فزاینده برای دستگاه های کنترل از راه دور طراحی شده که ارتباطات بی سیم، کنترل منطقی داخلی و سنجش از راه دور را با هم ترکیب کرده است. از آنجایی که دستگاه های رادیویی هوشمند میکرومینیاتوری مانند دستگاه اربابیان قادر به دریافت، پردازش و ارسال داده ها هستند، اربابیان و همکارانش بر این باورند که تراشه های ریز آنها ممکن است به عنوان پیوند گمشده مورد نیاز برای ارتباط دادن مجموعه گسترده ای از دستگاهها به اینترنت و به یکدیگر عمل کرده و «اینترنت اشیا» را به واقعیت تبدیل کند.

اینترنت اشیا بطور کلی به بسیاری از اشیا و وسایل محیط پیرامون مان اشاره دارد که به شبکه اینترنت متصل شده و می توان آنها را توسط برنامه های موجود در تلفن های هوشمند و تبلت کنترل و مدیریت کرد.

امیر اربابیان ، طراح اصلی این دستگاه گفت: رشد نمایی بعدی در اتصال، برقراری ارتباط بین اجسام و ارائه کنترل از راه دور توسط شبکه اینترنت است. هدف نهایی ما در این پروژه، متصل کردن چند تریلیون دستگاه با یکدیگر است.

از نقطه نظر فنی، پیش ساخت کنونی یک ماژول فرستنده-گیرنده خودکفا با یک پردازشگر مرکزی داخلی برای تعبیر و اجرای دستورالعمل ها است که نیروی خود را بطور کلی از انرژی جمع آوری شده از امواج رادیویی محیطی بدست می آورد.

محققان همچنین در تاکید بر مصرف کم انرژی این دستگاه گفته اند که یک باتری نیم قلمی می تواند برای یک قرن، نیروی آن را تامین کند.

پیش ساخت کنونی با دربرداشتن آنتن های گیرنده و فرستنده در یک ماژول، از طیف ارتباطی نزدیک به 50 سانتیمتر برخوردار بوده و اربابیان، شبکه هایی از دستگاه های این چنینی را متصور شده که در سراسر یک خانه در فواصل منظم مستقر شده و به ارائه شبکه ای از ارتباطات درهم تنیده و ارتباط بین دستگاه های هوشمند خانه و اینترنت خواهند پرداخت.

اگرچه ممکن است 50 سانتیمتر چندان دوربرد بنظر نرسد، هزینه پیش بینی شده برای تکمیل این واحدها به شکل فرستنده-گیرنده های فوق کارآمد و روی تراشه بسیار کم است.

این قیمت بسیار پایین و در حد چند سنت برای هر تراشه، قابلیت تولید مقرون به صرفه تعداد زیادی از دستگاه هایی را دارد که می توانند با واحدهای محلی، بین خودشان و در نهایت با فرستنده-گیرنده ها در فواصل دورتر به منظور کنترل کامل تجهیزات مختلف در سراسر جهان ارتباط برقرار کنند.

تاکنون 100 پیش ساخت از این رادیو تراشه کوچک توسط شرکت فرانسوی «STMicroelectronics» ساخته شده اما هنوز خبری در مورد تجاری شدن بالقوه آن اعلام نشده است.
**شما کاربران گرامی می توانید مطالب جذاب و خواندنی ما را در شبکه های اجتماعی فیس بوک، گوگل پلاس و توییتر در صفحه «باشگاه آخرین خبری ها» به آدرس های زیر دنبال کنید**
و در اینستاگرام هم ما را با عنوان akhareenkhabar جستجو کنید.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «رادیویی به اندازه مورچه برای تحقق اینترنت اشیا» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X