شناسایی و نابودی عوامل بیماری‌زا با نانوذرات هرمی شکل

شناسایی و نابودی عوامل بیماری‌زا با نانوذرات هرمی شکل

ایسنا/ محققان سنگاپوری با ترکیب دی‌ ان‌ ای و استینومایسین دی (AMD) موفق به تولید نانو ذرات هرمی با قابلیت شناسایی و از بین بردن عوامل بیماری‌زا شدند.
مواد سنتزی نظیر نانوذرات، تأثیر فراوانی در علم نانوپزشکی دارند. در این میان نانو ذرات پیچیده که از مواد مختلف تشکیل شده‌اند، اهمیت بالایی دارند اما همین پیچیدگی می‌تواند در بخش سم‌شناسی نانو ذرات مشکل ساز شود.
یکی از راه‌های از بین بردن اثرات سمی نانو ذرات، استفاده از مواد اولیه زیستی در تولید نانو ذرات است. در واقع برای تولید نانوساختارهای حامل دارو یا حسگرها بهتر است از نانومواد زیستی استفاده شود. نانوفناوری دی‌ ان‌ ای، راهکارهای مناسبی برای غلبه بر این مشکلات ارائه کرده است. از دی‌ ان‌ ای هم می‌توان به عنوان داربست زیستی و هم به عنوان حامل دارویی استفاده کرد. ویژگی ساختاری دی‌ ان‌ ای به گونه‌ای است که می‌توان آن را برای نفوذ یا اتصال به نقطه‌ای خاص برنامه‌ریزی کرد.
دیوید لونگ از محققان دانشگاه ملی سنگاپور می‌گوید: دی‌ ان‌ ای علاوه بر زیست‌سازگار بودن، ساختار بسیار ساده‌ای دارد که به راحتی می‌توان آن را دستکاری و کنترل کرد. با این حال، تاکنون تحقیقات اندکی درباره استفاده از دی‌ ان‌ ای به عنوان حامل داروی ضد سرطان انجام شده است.
لونگ و همکارانش موفق شدند با استفاده از رشته‌های دی‌ن‌ ای ساختاری هرمی تولید کنند که قادر به شناسایی عامل بیماری‌زاست و همچنین می‌تواند با اثر ضدباکتری با عوامل بیماری‌زا مبارزه کند.
لونگ می‌گوید: دی‌ ان‌ ای به عنوان ماده وراثتی شناخته می‌شود که دارای چیدمان منظمی از بازها است. ساختار دی‌ ان‌ ای می‌تواند به نحوی طراحی شود که یک شکل و اندازه‌ خاصی را به خود بگیرد.
در این پروژه محققان از این ویژگی برای خودآرایی دی‌ ان‌ ای و رسیدن به نانوذراتی با شکل هرمی استفاده کردند. برای ایجاد خواص ضدباکتری محققان استینومایسین دی (AMD) که یک یک ماده شیمیایی ضد باکتری است را به دور رشته‌های دی‌ ان‌ ای تابیدند. برای این کار AMD در میان بازهای تشکیل دهنده دی‌ ان‌ ای قرار داده شده و در نهایت نانوذرات هرمی شکلی با ابعاد 10 نانومتر ایجاد شد.
برای ارزیابی عملکرد این نانوذرات جدید، محققان آن را روی دو باکتری E. coli و S. aureus مورد آزمایش قرار دادند که نتایج مثبتی بدست آمد.

این گروه نتایج یافته‌های خود را در قالب مقاله‌ای با عنوان "Novel Theranostic DNA Nanoscaffolds for the Simultaneous Detection and Killing of Escherichia coli and Staphylococcus aureus" در نشریه‌ACS Applied Materials & Interfaces منتشر کردند.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «شناسایی و نابودی عوامل بیماری‌زا با نانوذرات هرمی شکل » اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X