جوان نوشت: تندروها همچنان در امید عبور از اعتدال

جوان نوشت: تندروها همچنان در امید عبور از اعتدال

روزنامه جوان/ متن پیش رو در جوان منتشر شده و انتشار آن در اخرین خبر الزاما به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

از همان روزهای نخست که حسن روحانی به عنوان یازدهمین رئیس‌جمهور کشورمان انتخاب شد، برای مقابله با سوء‌استفاده‌های حزبی و جریانی برخی سیاسیون بر این نکته تأکید کرد که وابسته به هیچ حزب و جریانی نیست و رئیس‌جمهور کل ملت ایران است و با رویکرد اعتدالی به دنبال منافع ملی خواهد بود. چنانکه رئیس‌جمهور در مراسم تحلیف تأکید کرد: «اعتدال‌گرایی به‌معنای توازن میان آرمان و واقعیت و ترجیح منافع ملی بر منافع حزبی و جناحی است.» روحانی همچنین در فروردین ماه امسال در سفر نوروزی که به برخی جزایر جنوب کشور داشت، در نشستی با مدیران مناطق هفتگانه آزاد تجاری، صنعتی و ویژه اقتصادی در جزیره هندورابی تأکید کرد: «دولت یازدهم یک دولت فراجناحی است و مسئولیت چنین دولتی از دولت حزبی به مراتب سخت‌تر است چراکه باید پاسخگوی همه جناح‌ها باشد.»
با وجود این تأکیدات و گذشت بیش از یک سال از عمر دولت اما همچنان برخی از جریانات سیاسی از جمله افراد حاضر در جبهه تجدید‌نظرطلب سعی در کشش دولت یازدهم و شخص رئیس‌جمهور به حزب و جناح خویش دارند و گاه به گونه‌ای سخن می‌رانند که گویی اگر رئیس‌جمهور یک تجدید‌نظرطلب تمام عیار نباشد، نه تنها از وی عبور خواهد شد که علیه وی نیز کودتایی شبیه فتنه 88 به راه می‌افتد‌ !

طلبکاری به خاطر واریز رأی
روز گذشته گفت‌و‌گویی از حسین مرعشی در روزنامه آرمان منتشر شد و وی برای چندمین بار حرف‌های خود و تجدید‌نظرطلبان هم کابین خود را نقل کرد و گفت: «ما روحانی را اصلاح‌طلب می‌خواهیم. اینکه چرا اصلاح‌طلبان از روحانی حمایت می‌کنند به آن دلیل است که سبد رأی آنها به حساب روحانی واریز شد. روحانی رئیس‌جمهور و نماینده اصلاح‌طلبان است، بنابراین موفقیت روحانی، موفقیت اصلاح‌طلبان و شکست روحانی، شکست اصلاح‌طلبان است.»
مرعشی در این گفت‌و‌گو با اشاره به واریز رأی تجدید‌نظرطلبان به حساب روحانی، چنان با طلبکاری سخن گفته که انگار اکنون روحانی باید قسط‌های این وام را به تجدید‌نظرطلبان پرداخت کند و اگر این اتفاق رخ ندهد، بسان ابزارهای ضمانتی بانک‌ها که با وام‌گیرندگان بد حساب استفاده می‌شود، رفتار خواهند کرد!
این طلبکاری و ادعاها در حالی مطرح است که رئیس‌جمهور کشورمان از همان روزهای ابتدای اعلام نتایج انتخابات، در همایش ملی افق رسانه تأکید کرد: «این دولت هیچ تعهدی به هیچ حزب و جناحی نداده و وامدار هیچ گروهی نیست.»
روزنامه آرمان در حالی این گفت‌و‌گو را با حسین مرعشی از اعضای کارگزاران ترتیب داده که چند روز گذشته نیز با انتشار یادداشتی از حمید جلایی‌پور از متهمان و بازداشتی‌های فتنه 88، ‌همین مفاهیم و ادعاها را تکرار کرد و در صفحه نخست خود در یکی از تیترها آورده بود: «بقای اعتدال‌گرایی وابسته به حیات اصلاح‌طلبی است.»

ترس تندروها از اعتدال
تلاش‌های عده‌ای از تجدید‌نظرطلبان برای اینکه رئیس دولت یازدهم را یک تجدید‌نظرطلب کامل معرفی کنند در حالی است که در سمت دیگر این جبهه سیاسی برخی از تجدید‌نظرطلبان نظرات متفاوتی دارند. این اختلافات البته پیش از این هم در جبهه تجدید‌نظرطلبان وجود داشته اما گویا دکتر روحانی که قرار بوده حلقه وصل تجدید‌نظرطلبان به حساب آید، این روزها اختلافات آنها را به اوج رسانده است؛ این حقیقت حاکی از آن است که تجدید‌نظرطلبان با هرگونه مشی اعتدال‌گرایی واقعی مخالفند و تنها سبکی از سیاست را به اعتدال تعریف می‌کنند که مساوی باشد با اصلاحات!
اوایل همین امسال، روزنامه اعتماد با انتشار گفت‌وگویی از غلامحسین کرباسچی، بخشی از این اختلافات را نمایان کرد. آنچنان که این روزنامه طی آن گفت‌و‌گو که خواه ناخواه به مناظره میان خبرنگار اعتماد و مرد شماره یک کارگزاران تبدیل شد، معتقد بود که «روحانی یک اصلاح‌طلب کامل نیست و نباید شکست او به معنای شکست اصلاحات باشد» و این در حالی بود که کرباسچی با نظرات متفاوت خود سعی در اثبات ذهنیات خود طی آن گفت‌وگو داشت.
در همین حال سیدمحمد خاتمی هم نظر خاص خود را دارد، وی در دیدار اخیر خود با اعضای انجمن فرهنگ و سیاست دانشگاه‌های شیراز و علامه طباطبایی در بخشی از سخنانش ضمن اشاره به «تعامل با حاکمیت» به عنوان استراتژی اصلاحات می‌گوید: «ما در انتخابات شرکت نکردیم که دوستان ما روی کار بیایند، بلکه نظر ما این بود که روال و رویکردهای نادرست اصلاح شود و بحمدالله دولت و رئیس‌جمهوری داریم که رویکرد خوبی دارد.»
این نظر خاتمی به عنوان یکی از افراد شاخص جبهه تجدید‌نظرطلبان در حالی مطرح است که اکنون برخی از کارگزارانی‌ها و مشارکتی‌ها در حال مصادره کامل دولت به نام تجدید‌نظرطلبان هستند. این عده که گویا بر سر برخی مسائل سیاسی مرتبط با دولت یازدهم دچار انشقاق داخلی در جریان حزبی خود شده‌اند، هنوز بر افراط‌های سیاسی پایبند هستند و از سویی هم این ترس را در دل دارند که روحانی به تدریج به سمت اعتدال واقعی سوق پیدا کند و سهم تندروها از سیاست در دولت روحانی به حداقل برسد.

یادآوری رویکردهای فتنه
با این حساب وقتی عبارات و ادعاهای این دسته از افراطیون سیاسی را کنار هم قرار می‌دهیم، نمی‌توان آنها را فقط در حد چند اشاره و نظر سیاسی دانست بلکه تا حدودی می‌توان آنها را داخل دایره «تهدید اصلاح‌طلبان تندرو علیه دولت» جای داد. سخنان شرطی آنها در قالبی بیان می‌شود که انسان را یاد خاطرات و رویکردهای این افراطیون در ایام فتنه 88 می‌اندازد. در آن ایام هم آنان نتیجه صحیح انتخابات را طوری تعریف می‌کردند که انتخابات سالم یعنی پیروزی نماینده تجدید‌نظرطلبان و اگر غیر از این باشد و شکست تجدید‌نظرطلبان در انتخابات رقم بخورد، این به معنای ناسالم بودن و شکست انتخابات است!
آنها با همین توهمات و تعاریف، کار را به جایی رساندند که مشکلات عدیده‌ای نه تنها برای دولت دهم که برای ملت و دولت جمهوری اسلامی در سطح داخلی و خارجی به وجود آمد.
اینک باید دید که این جماعت افراطی، توهمات و تعاریف خود از اعتدال و اصلاحات را در مقابل دولت یازدهم به کجا می‌کشانند و اگر به زعم آنها، ‌دولت یازدهم که برآمده از اصلاح‌طلبی است، حاضر به پرداخت به موقع اقساط وامی که تندروها به خیال خود به روحانی تقبل کرده‌اند، نشود، آیا علیه دولتی که هنوز آن را از خود می‌دانند هم کودتایی شبیه فتنه 88 برپا می‌کنند؟

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «جوان نوشت: تندروها همچنان در امید عبور از اعتدال» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X