تخم مرغ ایرانی به روسیه صادر نشد/ صادرات به صرفه نیست

تخم مرغ ایرانی به روسیه صادر نشد/ صادرات به صرفه نیست

فارس/ دبیر ستاد ترویج مصرف تخم مرغ با بیان اینکه تاکنون هیچ گونه نشست مشترک تجاری رسمی برای صادرات تخم مرغ به روسیه انجام نشده، گفت: صادرات تخم‌مرغ به این کشور به دلیل هزینه‌های سنگین حمل‌ و نقل، بسته‌بندی و گمرک مقرون به صرفه نیست.

سید فرزاد طلاکش دبیر ستاد ترویج مصرف تخم مرغ در مورد صادر نشدن تخم مرغ به روسیه به دلیل عدم وجود پروتکل قرنطینه دامی بین ایران و روسیه، گفت: الزاما برای صادرات تخم مرغ و مواد پروتئینی به روسیه و یا هر کشور دیگری به پروتکل بهداشتی نیاز نداریم.

وی با بیان اینکه مواد پروتئینی تولیدی کشور بدون وجود پروتکل بهداشتی به کشورهای افغانستان، عراق، عمان و ... صادر می‌شود، افزود: این کشورها مقررات بهداشتی خود را برای واردات اعلام می‌کنند و در صورتی که که بتوانیم، کالای پروتئینی را برای آنها صادر می‌کنیم.

* برای صادرات تخم‌مرغ به پروتکل بهداشتی نیاز نداریم
دبیر ستاد ترویج مصرف تخم مرغ اظهار داشت: مشکل کشور ما در صادرات تخم مرغ به روسیه مشکل بهداشتی، کنترل کیفیت و ایجاد کیفیت نیست و همان طور که خواسته‌های بهداشتی کشورهای دیگر را برای صادرات مواد پروتئینی فراهم کرده‌ایم، قطعا درخواست‌های بهداشتی روسیه را هم می‌توانیم تأمین کنیم.

طلاکش تصریح کرد: تداوم و پایداری صادرات یکی از مؤلفه‌های اصلی است، بنابراین اگر برای دولت علاوه بر ارزش اقتصادی ارزش فرهنگی و مقابله با کشور آمریکا مطرح است، باید برای به صرفه شدن صادرات تخم مرغ یارانه بپردازد.

وی افزود: برای صادرات تخم مرغ به روسیه یا هر کشور دیگر باید قیمت آن را به قیمت بین‌المللی رساند و این کار نیازمند پرداخت یارانه دولت است، در حالی که دولت هیچ یارانه‌ای برای این بخش تصویب نکرده است.

* میانگین بین‌المللی قیمت هر کیلو تخم مرغ 1.3 دلار است
دبیر ستاد ترویج مصرف تخم‌مرغ تصریح کرد: قیمت میانگین بین‌المللی هر کیلو تخم مرغ 1.3 دلار است، در حالی که قیمت تخم مرغ تولید داخل، درب
مرغداری از 1.3 دلار بیشتر است و قطعا با این قیمت و هزینه‌ جانبی صادرات از قبیل هزینه‌ کارتن، بسته‌بندی، حمل و نقل گمرک، پرینت و ... صادرات تخم مرغ صرفه اقتصادی ندارد.

دبیر ستاد ترویج مصرف تخم مرغ در ادامه بیان داشت: همچنین تاکنون هیچ گونه نشست مشترک تجاری از طریق سازمان‌های رسمی دولتی مثل سازمان توسعه تجارت با بازرگانان ایرانی برای صادرات تخم‌مرغ انجام نشده است.

طلاکش بیان داشت: هزینه‌ حمل و نقل دریایی، هوایی و یا زمینی برای صادرات تخم مرغ به کشور روسیه سنگین است و بدون حمایت دولت صادرات روسیه به این کشور امکان‌پذیر و مقرون به صرفه نیست.

وی با بیان اینکه صادرات به کشورهای مختلف بستگی به بازار آن کشورها دارد، افزود: تاکنون تخم مرغ به کشورهای عراق، افغانستان و تاجیکستان صادر شده است.

طلاکش اظهار داشت: پایین بودن قیمت دلار خوب است، ولی این مسئله به نفع صادرات نیست و صادرات را غیر‌منطقی کرده است.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «تخم مرغ ایرانی به روسیه صادر نشد/ صادرات به صرفه نیست » اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X