ابوترابی‌فرد: جلسه هیئت حل اختلاف قوا امروز برگزار می‌شود / بررسی اختیارات رئیس‌جمهور در جلسات آتی

ابوترابی‌فرد: جلسه هیئت حل اختلاف قوا امروز برگزار می‌شود / بررسی اختیارات رئیس‌جمهور در جلسات آتی

تسنیم / دبیر هیئت عالی حل اختلاف قوا با از برگزاری مستمر جلسات این هیئت خبر داد و گفت که بررسی اختیارات رئیس‌جمهور در قانون اساسی از جمله موضوعات مطرح در هیئت عالی حل اختلاف قواست که در جلسات آتی بررسی خواهد شد.

حجت‌الاسلام محمدحسن ابوترابی‌فرد دبیر هیئت عالی حل اختلاف قوا در گفت‌وگو با تسنیم در پاسخ به این سؤال که آیا جلسات حل اختلاف قوا تعطیل است و یا اینکه پس از روی کار آمدن آقای روحانی جلسات تشکیل شده یا خیر، گفت: همین امروز(شنبه) بعد از ظهر جلسه شورای عالی حل اختلاف و تنظیم روابط قوا برگزار می‌شود که هفته گذشته نیز جلسه آن برگزار شد.

وی افزود: با توجه به گزارشاتی که به هیئت واصل شده است، عمدتا بیان‌کننده ظرفیت‌هایی است که می‌تواند به خلق چالش بین قوای سه‌گانه، بیانجامد، ناظر است و بررسی این گزارش‌ها و شناخت علل اساسی بروز اختلاف و ارائه راهکار برای اصلاح روش‌هایی که زمینه‌ساز خلق اختلاف هستند، در دستور کار ما است و برای این هدف تصمیماتی را اتخاذ کردیم و راهکارهایی را در دستور کار قرار دادیم.

دبیر هیئت عالی حل اختلاف قوا در همین زمینه اظهار داشت: امیدوارم با ادامه جلسات و مباحثات و نهایی شدن راهکارهای پیشنهادی و نیز با تأیید مقام معظم رهبری، در آینده بتوان قدم‌هایی را برداشت که راه را برای افزایش تفاهم و تعامل بین قوا و ارتقای کارآیی قوای سه‌گانه و کاهش زمینه‌های خلق‌کننده چالش فراهم بیاورد.

حجت‌الاسلام ابوترابی‌فرد در پاسخ به این سؤال که گزارش‌های واصله به این هیئت از کدام قوا بوده و مربوط به چه دوره زمانی است، گفت: گزارشاتی که داشتیم عموماً در سال‌های قبل به دست ما رسیده و گزارشاتی است که قبل از دولت یازدهم به هیئت عالی ارائه شده و این گزارش‌ها و موضوعاتی که در دستور کار هیئت عالی بوده و هست، بیان‌کننده مسائلی است که می‌تواند زمینه‌ساز اختلاف و چالش باشد.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه در این هیئت سازوکاری برای اینکه اختلافات قبلی بروز نکند، فراهم می‌شود، تصریح کرد:به عنوان مثال، شما هرچقدر بتوانید در جهت شناخت زمینه‌های آسیب و اصلاح آن‌ها قدم بردارید که یک امر بدیهی و روشن است، طبیعتا به کاهش چالش‌ها کمک خواهد کرد.

دبیر هیئت عالی حل اختلاف قوا همچنین در بخش دیگری از سخنانش در مورد تفاسیر رؤسای دولت‌های دهم و یازدهم مبنی بر اختیارات رئیس‌‌جمهور در قانون اساسی و اینکه رئیس‌جمهور بر دو قوه دیگر مشرف است، گفت: این موضوع یکی از مسائلی است که در دستور کار هیئت بوده و روی آن کار انجام شده و نقشه راه و پیشنهادی برای اینکه این زمینه برداشت را اصلاح کنیم، داریم. انشاالله این موضوع که در دستور کار هیئت است در جلسات آتی بررسی خواهد شد.

حجت‌الاسلام ابوترابی‌فرد در پاسخ به این سؤال که یعنی برداشتی که رؤسای‌جمهور در این زمینه کرده‌اند، اشتباه بوده و باید اصلاح شود، تأکید کرد: بله، بالاخره برداشتی در این جهت است و هیئت، پیشنهادی در این زمینه دارد که آن را اصلاح کند.

وی همچنین در مورد زمان بررسی این پیشنهاد در هیئت عالی حل اختلاف قوا نیز، گفت: این‌ها راهکاری دارد. روش‌هایی که ما به آن‌ها رسیده‌ایم برای اصلاح حوزه‌هایی که می‌تواند زمینه‌ساز اختلاف باشد، روش‌های متفاوتی است. فرض کنید بعضی از آن‌ها با تفسیر شورای نگهبان از قانون اساسی و بعضی نیز با تفسیر مجلس از قانونی که تصویب کرده، قابل حل باشد و بعضی دیگر نیز راهکارهای دیگری است که مقداری راهکارهای عمیق‌تر و نیازمند به زمان بیشتری برای اینکه این زمینه بروز اختلافات را کاهش دهد و به حداقل برسد، است که مورد توجه قرار گیرد.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «ابوترابی‌فرد: جلسه هیئت حل اختلاف قوا امروز برگزار می‌شود / بررسی اختیارات رئیس‌جمهور در جلسات آتی» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X