اعتماد نوشت: خاتمی جدید، اصلاح‌طلبی جدید

اعتماد نوشت: خاتمی جدید، اصلاح‌طلبی جدید

اعتماد/ متن پیش رو در اعتماد منتشر شده و انتشار آن در اخرین خبر الزاما به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

سید محمد خاتمی چه بخواهد و چه نخواهد محبوب‌ترین چهره اصلاح‌طلبان است. اگرچه چند سالی است که دیگر از لبخند آرامش خبری نیست اما تمرکز و توجه خود را به مهم‌ترین مسائل مرتبط با آینده اصلاحات و آینده کشور از دست نداده است. نگرانی و احساس مسوولیت از سر و رویش موج می‌زند. مخالفانش نگران آن هستند که خاتمی بازهم فعال شود و برای حضور در متن قدرت پیشقدم شود. این نگرانی حتی تا جایی که او بگوید از قدرت خداحافظی کرده است بازهم ادامه دارد. سوی دیگر ماجرا و جایی که دوستان و هواداران خاتمی هستند کمی متفاوت است. اینان همگی برای آینده خود و آینده اصلاحات همواره منتظر آن بوده و هستند که خاتمی چه می‌گوید و کدامین نقطه را نشان می‌دهد. اینچنین است که خاتمی از همان روزی که برای انتخابات مجلس نهم به دماوند رفت و رای داد نشان داد که «توقعات و هیجانات» کوچک‌ترین تاثیرگذاری‌ای در بلنداندیشی و آینده‌نگری او ندارد. خاتمی با سخنانی که طی ماه‌های گذشته و به ویژه دیروز زد نشان داد که همان خاتمی سابق است و تنها تفاوتش با گذشته، درک شرایط موجود، و شناخت درست از هیبت سیاست و قدرت امروز ایران است. خاتمی با همین ادراک می‌خواهد اصلاحات را از کوچه تنگناها و سختی برهاند و قبای سیادت را دوباره بر تن آن کند. خوب هم می‌داند که اصلاح‌طلب ستیزان از تکرار و تکثیر گفتمان اصلاح‌طلبی همچنان نگرانند. می‌داند که دستی، دست بردار از سر اصلاح‌طلبان نخواهد بود تا که دیگر نشان و نشانه‌یی از اصلاح‌طلبی باقی بماند. می‌داند که مرگ اصلاح‌طلبی آرزوی رقیب تمامیت‌خواه و افراطی است. خاتمی با حرف‌های دیروز خود نشان داد که اگرچه اصلاحات و اصلاح‌طلبان «قدرت سیاسی» ندارند اما همچنان اصلاح‌طلبی مقتدر است، اقتداری از جنس محبوبیت توده‌ها. خاتمی دست رقبا را خوانده است. او می‌خواهد مخالفان قسم خورده مبارزه با اصلاحات و اصلاح‌طلبی را خلع سلاح کند. همین‌ها کارش را سخت‌تر از قبل کرده است. او از یک سو باید بدبینی برخی جریان‌ها و نهادهای حاکمیتی را با پالس‌های ارسالی و گفتار و رفتار در چارچوب به خوش‌بینی بدل سازد تا که فضا برای بازیگری و بازی‌سازی سیاسی اصلاح‌طلبان باز شود و آنها بتوانند کم‌هزینه‌تر با پایگاه اجتماعی خود ارتباط بگیرند و از سوی دیگر باید به هواداران اصلاحات به گونه‌یی موقعیت فعلی اصلاح‌طلبان در سپهر سیاسی ایران و مصایب و سختی‌های پیش روی را نشان دهد و آنان را مجاب کند که راهی به جز تعامل و گفت‌وگوی محترمانه با حاکمیت نیست. خاتمی بر همین اساس و در این شلوغ بازار هرگز کنج عزلت را انتخاب نکرد و روزه سکوت نگرفت. حرف‌هایش را آهسته و پیوسته گفته و می‌گوید. گویی شرایط حداقلی موجود را پذیرفته و قصد دارد تا نقش تاریخی خود را در این زمانه و شرایط محدود بازی کند. از این رو در شروع تازه‌اش از اهدافش می‌گوید تا محبان و مغضوبانش بدانند که خاتمی جدید چگونه می‌اندیشد. «حضور در صحنه، دفاع از انقلاب، حمایت از حقوق و حرمت مردم، شکستن فضای امنیتی، پایبندی همگان به قانون اساسی، پافشاری بر رای مردم به عنوان حق‌الناس، همراهی با دولت روحانی و...» سقف خواسته‌های امروزین سید محمد خاتمی است.

سید محمد خاتمی برای ورود دوباره اصلاح‌طلبان به بازی سیاسی و میدان سیاست ایران باید مجوز بگیرد و بنا دارد که با اعتماد‌سازی و توام با شفافیت و صداقت این مجوز را بگیرد. چنین است که روز گذشته می‌گوید هویت اصلاح‌طلبان اسلام‌خواهی و جمهوریخواهی است. خاتمی درصدد پایان بخشیدن به خزان اصلاح‌طلبی، بسترسازی نوین برای ورود مجدد به عرصه سیاسی و تزریق امید به چشم‌های نگران ایرانیان خسته از سرو صداها و جنجال‌های افراطی‌هاست.

حال پرسش‌ها این است؛ خاتمی باید چه مسیری را در این ساحات برگزیند؟ با چه کسانی باید همراهی کند؟چه باید بگوید؟ مصایب و مشکلات در راهش کدامین است؟ آیا او و دیگر هم‌اندیشانش به دنبال فشار از پایین و چانه‌زنی از بالا هستند؟ در طریقت جدید چه تدابیری کارایی لازم را خواهد داشت و... اظهارات جدید خاتمی نشان از آن دارد که او زمان کافی برای آسیب‌شناسی جنبش اصلاح‌طلبی در ایران را داشته و به دنبال خلق جنبش اصلاح‌طلبی دوباره با بهره‌گیری از تجربه گذشته و قدرت‌های سیاسی درون حاکمیت است. جنس کلام خاتمی از تلاش او برای ماندن در مرزهای سیاسی و عقیدتی نظام سیاسی ایران حکایت دارد. خاتمی به دنبال فرهنگ‌سازی و دیالوگ با صاحب ضمیران قدرت است تا که شاید هم دیگر «سیاسیون بی‌جناح» با گفتمان اصلاح‌طلبی همزادپنداری کنند و هم، «منتظران اصلاحات»، همراه او شوند. باید دید که خاتمی با رونمایی از «خود» جدیدش و با وجود همه مخالفت‌ها و انتقادهایی که از او درباره بی‌توجهی‌اش به سرمایه اجتماعی اصلاحات می‌شود، خواهد توانست به آرزوی دیرینه خود دست یابد. شاید فصل خزان خاتمی و روزگار فترت اصلاح‌طلبی با خاتمی جدید پایان یابد.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «اعتماد نوشت: خاتمی جدید، اصلاح‌طلبی جدید» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X