نوبخت: تا پایان سال جاری 246 طرح با پیشرفت بالای 80 درصد به اتمام خواهد رسید

نوبخت: تا پایان سال جاری 246 طرح با پیشرفت بالای 80 درصد به اتمام خواهد رسید

ایرنا/ معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهوری گفت: با توجه به نگاه دولت به اتمام طرح های نیمه تمام، براساس برنامه ریزی صورت گرفته در سال جاری حداقل 246 طرح نیمه تمام بالای 80 درصد را به اتمام و بهره برداری می رسانیم.

محمدباقر نوبخت روز سه شنبه در نشست توجیهی نحوه واگذاری طرح ها و پروژه های نیمه تمام دولتی به بخش های خصوصی و تعاونی، افزود: با گذشت یک سال از فعالیت دولت و پس از بررسی شرایط کشور؛ دولت تدبیر و امید، تلاش کرد که مشکلات باقی مانده را به نحو شایسته ای شناسایی و گره گشایی کند.

وی ادامه داد: یکی از مباحث مهم که به عنوان معضل و مشکل در مسیر حرکت توسعه و پیشرفت دولت قرار داشت، موضوع طرح های عمرانی نیمه تمام بود که نه تنها دولت مسوولیت سامان بخشی آنها را داشت بلکه اقتصاد هم منتظر بهره برداری از آغاز آن بود.

معاون رییس جمهوری گفت: برای احصا 2906 طرح عمرانی نیمه تمام با فرض زمان بندی مشخص در بودجه 200 هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز است و در صورتی که تاخیر این پروژه ها را نیز محاسبه کنیم این رقم به 400 هزار میلیارد تومان خواهد رسید.

نوبخت گفت: با توجه به منابع محدود دولت، به همین جهت نخستین گام توجه به طرح های نیمه تمام بالای 80 درصد پیشرفت بود.

معاون رییس جمهوری خاطرنشان کرد: طرح هایی که قابلیت بهره برداری در سال جاری را دارد 246 طرح می باشد که اعتبار لازم و مناسب برای تکمیل آنها در بودجه سال جاری پیش بینی شده است.

نوبخت گفت: آثار تحریم در جهت محدودیت منابع واقعیتی است که وجود دارد ولی آنچه مسوولین باید به آن توجه کنند این است که متناسب با امکانات داخلی، آثار تحریم را به حداقل برسانیم و از منابع در اختیار به نحو شایسته استفاده کنیم.

وی اضافه کرد: حدود 77 درصد از منابع مالی پیش بینی شده در بودجه سال 93 به نسبت 5.5 دوازدهم تا 15 شهریورماه عملیاتی شده در حالی که باید 6 دوازدهم این رقم به نحو بهینه استفاده شود.

وی افزود: تلاش کردیم که تخصیص طرح های عمرانی در حد 85 درصد محدود شود چرا که خوشایند نیست دولت به بخش فعال خصوصی بدهکار باشد، این در حالی است که در سال گذشته و در پایان اسفند ماه 4 هزار و 810 میلیارد تومان از بدهی دولت به پیمانکاران را مستهلک کردیم.

وی افزود: دولت معتقد است اگر توجه به طرح های عمرانی رها شود دیگر عددی باقی نمی ماند که به این پروژه ها و بدهی به پیمانکاران پرداخت شود.

وی افزود: براساس گزارش های موجود و رویکرد دولت تاکنون 85.3 درصد اعتبارات هزینه ای به طرح های ناتمام و 46.5 درصد اعتبارات تملک دارایی سرمایه ای ملی و استانی نیز پرداخت شده که این ارقام 3.7 برابر پرداختی های سال گذشته است.

نوبخت گفت: اعتبارات تملک دارایی استانی نیز 70 درصد تخصیص داده شده که این رقم نسبت به دوره مشابه سال قبل 8.1 برابر شده است.

معاون رییس جمهور گفت: در روزهای گذشته مبالغی به دستگاه ها تخصیص داده شده که این به غیر از 4 هزار و 500 میلیارد تومانی است که به بدهی های دولت اختصاص یافته بود، ضمن آنکه دولت مصمم به تحرک در اقتصاد کشور است چرا که یکی از راه های خروج از رکود توجه به طرح های عمرانی است.

معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهوری خاطرنشان کرد: معتقدیم باید بدون همکاری بخش های خصوصی و تعاونی مسوولیت و وظیفه دولت را به انجام برسانیم و در سیاست های کلی اصل 44 نیز بر این امر تاکید شده و دولت مصمم است که با همکاری واقعی بخش های غیردولتی طرح های نیمه تمام را به فرجام برساند.

نوبخت گفت: البته دولت به دنبال رها کردن طرح ها و انداختن این بار به دوش بخش های غیردولتی نیست و نمی خواهد مسوولیت های خود را واسپاری کند بلکه به دنبال مشارکت و همکاری بخش خصوصی و تعاونی و بهره گیری از توان این بخش است.

وی افزود: در برنامه ششم توسعه قصد داریم وضعیت 2 هزار و 96 طرح ناتمام را به بیش از 10 هزار طرح تقسیم و عملیاتی کنیم، ضمن آنکه دولت مصمم است به جای کلنگ زنی طرح های جدید در سفرهای استانی با مطالعه و کارشناسی بخشی از این طرح ها را تا پایان امسال به فرجام برساند.

وی خاطرنشان کرد: در آخرین سفر رییس جمهوری به خراسان رضوی قرار بود 129 پروژه مورد توجه دولت تکمیل شود که تا پایان سال جاری 107 پروژه آن به اتمام می رسد.

نوبخت گفت: تا اسفند ماه سال جاری تمام پروژه هایی که رئیس جمهور به آنها سفر استانی انجام داده را افتتاح خواهیم کرد و با توجه به منابع محدود، تصمیم دولت این است که این طرح ها به اتمام برسد و تلاش دارد تا تمام اعتبارات تملک دارایی استانی را تا صد درصد تخصیص دهد.

معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهوری تصریح کرد: ما ایران را خواهیم ساخت و با همکاری بخش خصوصی و تعاونی طرح های نیمه تمام را به اتمام خواهیم رساند و امیدواریم با رویکرد بخش خصوصی و تعاونی کشور را به سمت اهداف تعیین شده توسعه در سند چشم انداز پیش ببریم.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «نوبخت: تا پایان سال جاری 246 طرح با پیشرفت بالای 80 درصد به اتمام خواهد رسید» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X