پیشرفت 67 درصدی عملیات اجرایی طرح میدان شهدا مشهد/"تملک اراضی" پاشنه آشیل پروژه‌های عمرانی

میدان شهدا مشهد مدیر اجرایی طرح بزرگ میدان شهدا گفت: ۵۵۰ میلیارد تومان از اعتبارات طرح بزرگ میدان شهدا از طریق فروش اوراق مشارکت به شهروندان تامین شده است که نشان از علاقه مردم به طرح و نوسازی شهر دارد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از مشهد مقدس، ویژگی بارز طرح بزرگ میدان شهدا نزدیکی به حرم امام رضا(ع) و پروژ‌ه‌های متنوع با کابری‌های خدماتی، فضای سبز، پارکینگ و غیره است که موقعیت این منطقه را نسبت به سایر بافت‌های فرسوده متمایز می‌کند.

در همین راستا گفت‌وگویی با وحید برجسته‌نژاد مدیر اجرایی طرح بزرگ میدان شهدا در رابطه روند پیشرفت طرح ترتیب دادیم که به شرح زیر است:

مهم‌ترین محورهای گفت‌وگوی تسنیم با مدیر اجرایی طرح میدان شهدا از این قرار است:

عملیات اجرایی طرح بزرگ میدان شهدا تا  به امروز 67 درصد پیشرفت داشته است.تاکنون 970 میلیارد تومان در بخش‌های تملکی و اجرایی طرح میدان شهدا هزینه شده است.87 درصد اراضی مورد نیاز شهرداری برای اجرای طرح بزرگ میدان شهدا تملک شده است.550 میلیارد تومان اعتبارات طرح از طریق فروش اوراق مشارکت تامین شده است.

تسنیم: طرح میدان شهدا چند هکتار از مساحت شهر را به‌خود اختصاص داده و تا به‌امروز چقدر پیشرفت داشتید؟

برجسته نژاد: طرح بزرگ میدان شهدا در فرآیندهای متعددی در حال گسترش است که مساحت تقریبی 35 هکتار را در برمی‌گیرد که 70 پروژه عمرانی با کاربری‌های متنوع را در خود جا داده و تاکنون این مگاپروژه پیشرفتی 67 درصدی داشته است‌.

تسنیم: این میزان پیشرفت تا چه حد با پیش بینی شما همخوانی داشته است؟

برجسته نژاد: درحال حاضر براساس برنامه زمان‌بندی طرح میدان شهدا که از سال 83 با هدف روانسازی ترافیک و بهسازی و نوسازی بافت فرسوده شهری مطرح شد، پیشرفت پروژه مورد رضایت کامل ما نیست و به دلیل برخی موانع از برنامه پیش بینی شده عقب هستیم البته سال گذشته چند پروژه را به شهروندان تقدیم کرده و در بخش‌هایی پیشرفت قابل قبول است اما در مجموع هنوز تا حد مطلوب فاصله داریم و باید به هدف‌گذاری‌های انجام شده نائل شویم.

تسنیم: تاکنون چه میزان اعتبار برای این طرح هزینه شده و از چه منابعی تامین شده است؟

برجسته نژاد: تاکنون 970 میلیارد تومان در بخش‌های تملکی و اجرایی طرح میدان شهدا هزینه شده است که منابع آن از طریق فروش اوراق مشارکت و دارایی‌های طرح، ورود سرمایه‌گذاران به پروژه‌های انتفاعی و گرفتن وام از بانک‌های خارج از کشور تامین شده است.

موسسه جهانی متروپلیس با هدف توسعه شهری و 137 عضو تشکیل شده که تهران، مشهد، اصفهان و تبریز در آن عضو هستند و این موسسه فروش اوراق مشارکت به عنوان یکی از منابع تامین اعتبار را مطرح کرد که ما از ابتدای طرح میدان شهدا در 6 مرحله به فروش اوراق مشارکت پرداختیم و موفقیت آمیز بوده است.

تسنیم: یکی از موانع اصلی پروژه‌های عمرانی مسئله تملک اراضی است، طرح میدان شهدا چه مشکلاتی در این رابطه داشته و پیشرفت موضوع چگونه بوده است؟

برجسته نژاد: مسئله تملک اراضی پاشنه آشیل پروژه‌های عمرانی در شهر است که در طرح میدان شهدا ما تملک 2800 پلاک با بیش از 5000 مالک با سلایق گوناگون داریم که برخی پلاک‌ها، اوقافی یا در ورثه هستند و یا به دلیل بافت فرسوده منطقه اسناد درستی در صرافی‌ها وجود ندارد که این مسائل ما را دچار چالش می‌کند.

البته ما بر اساس لایحه قانونی خرید و تملک اراضی مورد نیاز دولت مصوب 1358، قانون نحوه تقویم ابنیه، املاک و اراضی مورد نیاز شهرداری‌ها مصوب 1370 و قانون حمایت از احیای بافت فرسوده شهری مصوب 1389 عمل می‌کنیم و با توجه به همکاری شهروندان، تعداد دفعاتی که با اجرای ماده 8از طریق دادستانی و کارشناسان دادگاه وارد عمل شدیم به کمتر از انگشتان دست می‌رسد و به‌طور کلی از پیشرفت 87 درصدی تملک اراضی راضی هستیم.

از طرف دیگر 550میلیارد تومان از اعتبارات ما از طریق فروش اوراق مشارکت به شهروندان تامین شده و مردم سهام‌دار این طرح بوده و پروژه متعلق به آنان است و استقبال و همکاری شهروندان نشان از علاقه مندی آنان به نوسازی شهر دارد.

تسنیم: در راستای تلطیف و زیباسازی منظر شهری و تامین فضای سبز در طرح میدان شهدا چه برنامه‌هایی پیش بینی شده است؟

برجسته نژاد: با توجه به سیاستگذاری‌های مدیریت شهری و شورای شهر در طرح میدان شهدا اولویت به پروژه‌های خدماتی داده شده است بنابراین مسئله فضای سبز مورد توجه قرار گرفته و پارک‌های مصنوعی، باغچه و جاگلدان‌‌های متنوع با همکاری معاونت خدمات شهری شهرداری مشهد در سطح طرح جانمایی شده است.

همچنین بحث کاهش آلودگی هوای مرکز شهر از اولویت‌های مدنظر ما است که در این راستا فروردین ماه امسال پارک هشت آباد را به مساحت 14 هزار متر مربع در منطقه توحید را بهره برداری کردیم که سبب افزایش سرانه فضای سبز شهروندان شد.

اجرای آب‌نماها در عرصه میدان شهدا و طرح دیواره سبز برای نمای برخی از ساختمان‌ها از دیگر برنامه‌های تعبیه شده برای تلطیف بصری، تقویت روحیه و طراوت بخشی به طرح میدان بزرگ میدان شهدا است.

تسنیم: درمورد بخش‌های آماده به فروش در طرح میدان شهدا و شرایط خرید توضیح دهید.

برجسته نژاد: با توجه به قرابت طرح‌ به محل تلاقی 3 خط قطار شهری، بالانس بودن و هم‌افزایی کاربردهای متفاوت در پروژه‌های مجاور، انتخاب عرصه میدان شهدا به عنوان مبداء بسیاری از مراسم‌های متاسبتی ملی و مذهبی، این منطقه به اصطلاح پاخور بسیار مناسبی دارد. بر اساس مصوبات شورای شهر برای تسهیل در نحوه فروش در بخش‌های مسکونی، تجاری و ادارای به صورت 30 درصد نقد و الباقی در قالب اقساط 4 ساله خواهد بود.

تسنیم: در راستای مهندسی ترافیک در منطقه، تعریف مجزایی برای پارکینگ در طرح میدان شهدا لحاظ شده است؟

برجسته نژاد: بله، 6000هزار واحد پارکینگی در بخش‌های مختلف طرح در نظر گرفته شده است در حال حاضر نیز 14 هزار واحد پارینگی در محور میدان توحید به بهره‌برداری رسیده و همچنین در بخش‌های تملک شده که هنوز پروژه‌ها اجرایی نشده‌اند، 600 واحد پارکینگی موقت تعبیه شده است.

درمورد بحث شبکه عبور عابر پیاده نیز برنامه‌هایی در نظر گرفته شده که وجود 3 خط قطار شهری در میدان شهدا تاثیر به سزایی در کاهش استفاده از خودروی شخصی در سطح طرح دارد که بصورت همزمان با معاونت فنی و عمران شهرداری مشهد در حال پیگیری و اجرا است.

تسنیم: مشهد در سال 2017 میزبان یک اتفاق بزرگ خواهد بود، پروژه میدان شهدا تا این زمان به کجا خواهد رسید و چه برنامه‌هایی دارید؟

برجسته نژاد: با توجه به گستره طرح میدان شهدا که در محور توحید نفوذ کرده و تمامی محور صاحب الزمان را نیز دربرمی‌گیرد، در واقع عرصه میدان شهدا نگین اصلی این طرح 35 هکتاری است و تلاشی که ما داریم این است که براساس سیاست گذاری‌های شورای شهر تا سال 2017 پروژه‌های عرصه میدان شهدا تعیین تکلیف شده و از حالت کارگاهی و نیمه کاره خارج شوند که این مسئله در بخش شرقی انجام شده و در بخش شمال شرق نیز بلافاصله پس از تکمیل ایستگاه G2 قطار شهری عملیات آغاز می‌شود.

در بخش منفی یک دسترسی‌ها و زیرگذرها درحال اجرا است و در زمینه مبلمان شهری نیز با تاکید بر زیبایی بصری عرصه میدان شهدا از ظرفیت‌های معماری ایرانی و هنر اسلامی در راستای همراهی با پروژه‌های مجاور استفاده خواهیم کرد تا آمادگی لازم برای سال 2017 و میزبانی پایتخت فرهنگی جهان اسلام را داشته باشیم.

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «پیشرفت 67 درصدی عملیات اجرایی طرح میدان شهدا مشهد/"تملک اراضی" پاشنه آشیل پروژه‌های عمرانی» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تنسیم-استانها منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X