بحران كم آبی در فارس ، رسالت رسانه و پرسش های پیش رو

به گزارش خبرنگار ايرنا ، مهندس حميد رضا دهقاني مديرعامل شركت آب منطقه اي استان فارس اخيرا در ديدار با نماينده ولي فقيه در فارس و امام جمعه شيراز گوشه هايي از بحران موجود را ترسيم كرد و نمايي از بحران كم آبي دراستان فارس بروز داد كه مشت نمونه خروار است ، نهمين سال پياپي تداوم خشكسالي و كمبود منابع آب در استان فارس به منزله كشيده شدن شيره جان و عصاره آبهاي زير زميني و رسيدن كارد به استخوان است .
مهندس دهقاني بيان كرد: در سال زراعي جاري سهم بارندگي اين استان 231 ميلي متر بوده كه اين ميزان در مقايسه با سال زراعي گذشته بيانگر 32 درصد كاهش است.
مديرعامل شركت آب منطقه اي استان فارس افزود: هم اينك شهر شيراز به لحاظ ذخيره منابع آب در زمره كلانشهرهاي با وضعيت قرمز در كشور است اما اين شركت تلاش دارد براي تامين آب مورد نياز مردم اين استان و شيراز كمترين فشاري به مشتركان وارد نشود.
دهقاني ادامه داد: مردم نيز بايد با صرفه جويي و استفاده بهينه از آب براي حل مشكل كم آبي با اين شركت همكاري كنند.
در روزهايي پيش تر شاهد اجتماع گروهي از كشاورزان شهرستان خرامه و زارعين زير دست رودخانه كُــر در مقابل فرمانداري خرامه و در مقابل سازمان آب فارس بوديم ، كشاورزاني كه با شعار ' حيا كن حيا كن ، آب را براي ما رها كن ' تجمع كرده بودند و نگران كشتزارهاي گندم بودند كه از آب افتاده است و دريچه هاي سد درود زن بر روي اين كشت ها بسته است .
پرسش اساسي اين است كه رسالت مطبوعات و خبرگزاري ها و رسانه ها در چنين شرايطي چيست ؟ آيا بازتاب گسترده اين اجتماعات با عكس و مطلب در رسانه ها و درشت كردن تيترهاي از اين قبيل كه ' آب بر روي 100 هزار تن خوشه طلايي فارس بسته شد ' آبي از آسمان براي كشاورزان نازل مي كند ؟
آيا ذخيره در حال مرگ سد درود زن اصولا آبي براي رها سازي كشاورزي دارد ؟ آيا اگر همه ذخيره آب سد درود زن رها شود و قطره اي دراين سد باقي نماند مي توان همه 100 هزار تن خوشه طلايي اراضي زير دست سد را آبياري كرد ؟
گرچه وضعيت اسفناك استان فارس در تحمل شلاق كم آبي را بايد يك بخش آن را به استمرار خشكسالي 9ساله مربوط دانست ولي واقعيت امر اين هست كه ضعف برنامه اي مديريت در اين بخش طي يك دهه گذشته را نيز رسانه ها نبايد به سادگي از كنار آن بگذرند بلكه بايد خارج از هياهوهاي رسانه اي به كالبدشكافي اين وضع در راستاي بهبودي لازم شرائط پديد امده قلم بزنند.
بدون ترديد اگر به آمار بالاي مجوزهاي صادره چاههاي عميق و جديد كشاورزي همزمان با آغاز خشكسالي در اين استان بنگريم بخوبي به اين ضعف كه به خالي شدن سفره ابهاي زيرزميني شدت و سرعت بخشيده نيز واقف خواهيم شد .
ولي با توجه به اين پيشنيه باز آيا رسانه بايد همچنان در سياستگذاري هاي نادرست دهه هاي قبل كه فشار بر بخش كشاورزي و به دست آوردن مقام نخست در توليد گندم را افتخاري براي فارس مي دانست سهيم و شريك باشد و در همان فضا درجا بزند؟
رسانه ها و روزنامه ها بايد در چنين شرايطي همگام با استراتژي توسعه استان كه گذر از شرايط بحراني خشكسالي و مديريت بهينه منابع آب و در اولويت قرار داشتن تامين آب شرب برآب كشاورزي است قدم بردارند و قلم بزنند و سياست هاي غلط گذشته را به نقطه عطف اصلاح برسانند.
آيا اكنون زمين و واحد سطح به عنوان يكي از محدوديت هاي توسعه منابع و توسعه بخش كشاورزي مطرح است يا آب و محدوديت منابع آب ؟ بدون ترديد در شرايط كنوني كسي به فكر افزايش محصول در واحد سطح نيست و توليد محصول با ميزان آب بري آن سنجيده مي شود ، آيا شايسته نيست در چنين شرايطي رسانه ها و خبرگزاري ها نيز با سياست هاي كلي و استراتژي توسعه استان فارس و شرايط گذر از شرايط خشكسالي و كم آبي مطالعات بيشتري داشته باشند و آشنايي بيشتري يابند؟
مهندس سيد محمد علي افشاني استاندار فارس هم در مراسم آبرساني به شهرهاي سعادت شهر و ارسنجان و هم پيش از آن تاكيد كرده است كه آبي براي رها سازي كشاورزي وجود ندارد و كشت محصولات آب بر در اراضي زير سد درود زن ممنوع است ، تاكيد بر توجه به هشدارهاي كارشناسان و همگام بودن كشاورزان با راهكارهاي ترويجي و اصلاحي كه توسط اين كارشناسان بيان مي شود از خواست هاي استاندار فارس بود .
محمد رضا دهقاني مدير عامل سازمان آب منطقه اي فارس و حسين صالح جهرمي معاون حفاظت و بهره‌برداري اين سازمان نيز بارها تاكيد كرده اند كه آبي براي رها سازي كشاورزي وجود ندارد و برنامه محدوديت كشت از ماهها قبل و از سال گذشته به كشاورزان ابلاغ شده است .
همه اين تاكيدات و هشدارها و توصيه ها نشانگر آن است كه ما بايد از افقي كه 20 سال قبل براي توسعه بخش كشاورزي در فارس ترسيم شد بيرون بياييم ، رسانه ها و خبرگزاري ها و روزنامه ها نيز بايد از آن فضا خارج شوند و همگام با راهبرد عبور از شرايط بحراني و عبور از خشكسالي تيتر بزنند و به اطلاع رساني بپردازند .
حسين صالح جهرمي معاون حفاظت و بهره‌برداري سازمان آب منطقه اي فارس در گفت و گو با خبرنگار ايرنا بر لزوم تغيير در رويكردهاي رسانه اي تاكيد كرد و گفت : ما همكاري رسانه و مطبوعات و خبرگزار يها براي عبور از شرايط بحراني را لازم و ضروري مي دانيم ، اين موضوع اصولا غير قابل انكار است و نمي توان نقش رسانه و مطبوعات در آگاه سازي عمومي را ناديده گرفت اما متاسفانه برخي از رسانه ها همچنان درفضاي دهه هاي قبل قلم مي زنند ، شرايط كنوني رسالتي جديد براي رسانه و مطبوعات ترسيم كرده است ، شرايطي كه برگرفته از راهبرد كلي توسعه دراستان فارس است و رسانه نيز در عملياتي شدن اين راهبردها نقش اساسي دارد .
اميد آنكه با تغيير نگرش ها و با درك و لمس شرايط بحراني و با ايجاد تغيير در رويكردهاي رسانه اي و ترجيح منافع ملي و استاني بر هر نوع منفعت طلبي ديگر ، بتوانيم فضايي رسانه اي منطبق با استراتژي عبور از بحران كم آبي دراستان فارس ترسيم كنيم و به گونه اي قلم بزنيم كه داروي هر چند تلخ اما شفا بخش را براي بخش كشاورزي و كشاورزان زحمتكش فارس تجويز نماييم.
گزارش از : نيكنام خشنودي
6113/ 5054

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «بحران كم آبی در فارس ، رسالت رسانه و پرسش های پیش رو» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-اقتصادی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X