جلایی پور: روحانی با انتخاب نجفی جواب استضیاح فرجی دانا را داد

جلایی پور: روحانی با انتخاب نجفی جواب استضیاح فرجی دانا را داد

فارس / عضو هیات علمی دانشگاه تهران با بیان اینکه تندروها هنوز پیروزی روحانی را نپذیرفتند، گفت: استیضاح، خمپاره‌ای بود در بین میانه‌روها که روحانی با انتخاب نجفی آن را پاسخ داد.

به گزارش فارس، حمیدرضا جلایی پور عضو هیات علمی دانشگاه تهران، در میزگرد بررسی عمکرد آموزش عالی گفت: روحانی و فرجی دانا می‌خواستند معیارهایی که برای حیات دانشگاه لازم است را به آن برگردانند و در همین جهت هم کار کردند.

وی با بیان اینکه بروکراسی یک دستاورد قابل توجه در کشور است، افزود: در گذشته بروکراسی در دانشگاه بسیار دقیق بود و همین طوری نمی‌شد کسی دانشجو، استاد یا عضو هیات علمی شود.

جلایی پور ادامه داد: موسوی، هاشمی و خاتمی به دنبال این رفتند تا برنامه‌های درستی در دانشگاه اجرا شود ولی در دولت نهم و دهم به این صورت عمل نشد و تصمیم داشتند به صورت نانوشته یک انقلاب اداری خاموش انجام دهند و در همین راستا اساتید مجرب را بازنشسته کردند، حضور زنان را در دانشگاه دستکاری کردند، دوست داشتند اساتید را خودی کنند، جلوی رشد علوم انسانی را گرفتند و اجتماعات علمی را نا امن کردند.

وی تصریح کرد: دانشگاه جایی است که دانشجو باید در آن به دنبال حقیقت باشد نه اینکه ببیند حکومت چه می‌خواهد.

عضو هیات علمی دانشگاه تهران گفت: استقلال دانشگاه و استقلال فکری در دانشگاه بسیار مهم است. استقلال فکری یعنی اساتید و محققان از دولت یا از کسانی که پول در اختیار آنهاست، نترسند.

وی افزود: ما الان 35 سال است در رابطه با حجاب تبلیغ می‌کنیم ولی در ایران بدحجابی وجود دارد در صورتی که در ترکیه مسلمانان حجاب را رعایت می‌کنند، دانشگاه مستقل باید بتواند این مسئله را بررسی کرده و نتیجه تحقیقاتش را بدون ترس منتشر کند.

جلایی پور تاکید کرد: خانم میرزاخانی که جایزه نوبل ریاضی را گرفت در سن 37 سالگی استاد تمام یک دانشگاه معتبر در خارج است و اگر در ایران بود معلوم نبود که پشت درب کدام دانشگاه مانده بود.

وی اظهار داشت: سالی 150 هزار نخبه این کشور تقاضای مهاجرت می‌کنند که تعداد قابل توجهی است. باید تحقیق کنیم ببینیم این افراد چرا می‌روند و در چه رشته‌ای تحصیل می‌کردند. کسانی که در این رابطه تحقیق می‌کنند، باید آزاد باشند. اگر آزاد نباشند، مجبور می‌شوند یک چیزی بنویسند که فقط مدرک بگیرند.

عضو هیات علمی دانشگاه تهران اضافه کرد: در دولت نهم و دهم ما استاد آرشیوی تولید می‌کردیم. در گذشته رئیس دانشگاه را اساتید انتخاب می‌کردند و وزیر علوم حکمش را می‌داد ولی اکنون اختیار وزیر علوم را هم گرفتند و به شورای عالی انقلاب فرهنگی دادند. امیدواریم دولت بتواند یکسری روندها را تثبیت کند.

وی در رابطه با استیضاح فرجی دانا افزود: فرجی دانا یک آدم دانشگاهی بود و جبهه گیری سیاسی نداشت. انسان فوق العاده دقیقی بود. هر رئیس دانشگاهی را قصد داشت تغییر دهد 3 ماه تحقیق می‌کرد و افرادی را می‌فرستاد تا بررسی کنند و نظر اساتید را هم می‌گرفت.

جلایی پور ادامه داد: فرجی دانا یک فرد موفق بود و به جای اینکه به وی جایزه بدهند، او را استیضاح کردند. اگر کامران دانشجو را استیضاح می‌کردند اشکالی نداشت زیرا در آن زمان نزدیک به 4 هزار 700 دانشجو با رانت، بورسیه شدند.

وی تصریح کرد: در دوره احمدی نژاد انواع بحران‌ها مانند بحران اقتصادی، اخلاقی و ... برای کشور ایجاد شد.

عضو هیات علمی دانشگاه تهران افزود: وقتی روحانی رای آورد، مردم جشن گرفتند. در دوره احمدی نژاد دولت خیلی دوست داشت مردم خوشحال شوند ولی اینگونه نشد.

جلایی پور تاکید کرد: بخش میانه توان دارد تا کشور را از بحران به عقب برگرداند، یعنی میانه روها باید ضرباتی را که خوردیم جبران کنند.

وی ادامه داد: تندروها هنوز قبول نکرده‌اند که روحانی پیروز شده است. استیضاح، خمپاره‌ای بود در بین میانه روها که روحانی با انتخاب نجفی آن را پاسخ داد.

عضو هیات علمی دانشگاه تهران تصریح کرد: تندروها امروز پول دارند و سازماندهی شده‌اند در زمان خاتمی این طور نبود. الان یک فرصت ایجاد شده و باید از این فرصت استفاده کرد و در یک دوره 8 ساله کشور را به توسعه همه جانبه بازگرداند.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «جلایی پور: روحانی با انتخاب نجفی جواب استضیاح فرجی دانا را داد» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X