كمتر از دو درصد رودخانه‌هاي كشور در محدوده‌هاي شهري قرار دارند

به گزارش خبرنگار اقتصادي ايرنا، محمدرضا حاج رسولي‌ها امروز (دوشنبه) در نخستين همايش ملي احياء و ساماندهي رودخانه‌هاي شهري در محل مركز همايش‌هاي بين‌المللي رايزن اظهار داشت: 146 هزار كيلومتر رودخانه در كشور وجود دارد كه 69 هزار و 750 كيلومتر آنها فصلي بوده و هزار و 739 كيلومتر آنها در محدوده‌هاي شهري قرار دارد.
وي با اشاره به هشدارهاي جدي وزارت نيرو در سال آبي 95-1394 درخصوص پديده‌هاي سيلاب و ال‌نينو يادآور شد: پس از هشت سال خشكسالي مداوم در كشور، وقوع بارش‌هاي سيل ‌آسا با استفاده از اطلاعات بين‌المللي و بررسي‌هاي كارشناسان قابل پيش‌بيني بود.
حاج ‌رسولي‌ها افزود: رويكرد وزارت نيرو در اين موضوع در دولت يازدهم،‌ توجه به مباحث مرتبط غيرسازه‌اي از جمله مهندسي رودخانه‌ها در كنار بحث‌هاي سازه‌اي است.
وي بازنگري در محاسبه حداكثر منابع آبي در اختيار با حذف پساب‌هاي زيست محيطي، تاكيد بر آزادسازي تصرفات مزاحم واقع در بستر و حريم رودخانه‌ها به صورت بازه‌اي به جاي موردي، دخالت عامل همبستگي منابع آب سطحي و زيرزميني در تصميم‌گيري‌هاي مديريتي، جلب مشاركت همه ذيمدخلان و ذينفعان در مديريت منابع آب و اصلاح ساختار مديريت آب كشور را از جمله رويكردهاي جديد وزارت نيرو به اين مساله عنوان كرد.
مشاور وزير نيرو خاطرنشان كرد: راه‌اندازي شوراي عالي آب در سال‌هاي گذشته به ويژه در زمينه 18 رودخانه اصلي كشور كه اكثرا منتهي به تالاب‌ها هستند، در اين راستا در دستور كار قرار گرفته است.
همايش ملي احياء و ساماندهي رودخانه‌هاي شهري به منظور بررسي ابعاد مختلف مديريت رودخانه‌هاي شهري از جمله ارتباط شهر، شهروندان و رودخانه، الزامات و اقدامات احياء و ساماندهي رودخانه‌هاي شهري، نحوه مشاركت شهروندان و ساكنان حاشيه رودخانه‌ها رويكرد‌هاي نوين مديريت رودخانه‌هاي شهري و بررسي تجربيات ملي و بين‌المللي برگزار شده است و تا فردا (سه‌شنبه) به كار خود ادامه مي دهد.
اقتصام ** 3065 ** 3053 **1561

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «كمتر از دو درصد رودخانه‌هاي كشور در محدوده‌هاي شهري قرار دارند» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-اقتصادی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X