اساسنامه شورای زبان و ادب فارسی سیما تدوین شد

اساسنامه شورای زبان و ادب فارسی سیما تدوین شد

مهر/ اساسنامه شورای زبان و ادب فارسی سیما که بهمن سال گذشته و با تصمیم مشترک رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی و معاون سیمای جمهوری اسلامی ایران تشکیل شده بود، تدوین شد. در بهمن‌ماه سال گذشته (1392)، جلسه شورای مدیران سیمای جمهوری اسلامی ایران با حضور غلامعلی حداد عادل، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی، تشکیل و وضعیت زبان فارسی در سیما و نحوه برقراری ارتباط سازنده‌تر و موثرتر فرهنگستان و سیما بررسی شد.
به همین منظور علی دارابی، معاون سیما، دستور تشکیل شورای عالی زبان و ادب فارسی در سیما را برای انسجام یافتن این ارتباط صادر کرد. این شورا به مدیریت تقی رستم‌وندی، مدیر شبکه چهار سیما و عضویت آقایی، مشاور مدیر شبکه چهار و مدیر گروه فرهنگ و اندیشه دینی شبکه، تهرانی، رئیس دفتر ارتباط با صدا و سیمای فرهنگستان و اسلامی‌مهر، مدیرکل آموزش و پرورش سیما، اَسوار، رئیس شورای عالی ویرایش سازمان و عضو وابسته فرهنگستان، پورحسین، مدیر شبکه مستند و مسئول امور مجریان و قاسمی، مدیر شبکه آموزش، تشکیل شد. اساسنامۀ شورا در جلسات ابتدایی طرح و به شرح زیر تصویب شد.
مقدمه
این شورا در بهمن 92 و با تصمیم مشترک ریاست فرهنگستان زبان و ادب فارسی، حداد عادل و معاون سیما، علی دارابی، تأسیس شد.
الف) اهداف
1. ترویج زبان معیار و حفظ سلامت زبان فارسی از طریق درست‌گویی، درست‌نویسی و درست‌خوانی، در برنامه‌های سیمای جمهوری اسلامی ایران.
2. زمینه‌سازی برای بهره‌مندی بیشتر برنامه‌های تلویزیونی از میراث ادبی و محتوای غنی زبان فارسی به‌مثابۀ یکی از ارکان هویت ملی و تمدن ایرانی اسلامی.
ب) وظایف
1. تدوین سیاست‌ها و برنامه‌های کاربردی و اجرایی در زمینه پاسداشت زبان و ادب فارسی و ابلاغ آن‌ها به شبکه‌های سیما.
2. ایجاد هماهنگی علمی و وحدت روش بین شبکه‌ها در کاربرد زبان معیار و نظارت بر عملکرد آن‌ها.
3. هدایت علمی، آموزشی و افزایش دانش زبانی برنامه‌سازان، مجریان و ... و ایجاد انگیزه و حساسیت برای درست‌خوانی و درست‌گویی.
4. همفکری و همکاری مستمر با فرهنگستان زبان و ادب فارسی، به‌ویژه در زمینه کاربرد واژه‌های مصوب و اشاعه آن‌ها در برنامه‌های تلویزیونی.
5. ارزیابی و تعیین صلاحیت زبانی نویسندگان، گویندگان و مجریان برنامه‌های تلویزیونی با همکاری امور مجریان سیما.
ج) ساختار شورا
شورای زبان و ادب فارسی سیما با مدیریت شبکه چهار سیما و عضویت افراد زیر تشکیل می‌شود:
1. رئیس شورای عالی ویرایش سازمان.
2. رئیس دفتر ارتباط با صدا و سیمای فرهنگستان زبان و ادب فارسی.
3. مسئول هماهنگی امور مجریان سیما.
4. مدیر کل آموزش‌وپژوهش سیما.
5. مدیر شبکۀ آموزش سیما.
تبصره: دبیرخانه شورا در شبکه چهار و با مسئولیت مدیر گروه فرهنگ و اندیشه دینی شبکه تشکیل می‌شود. دبیرخانه مسئولیت تنظیم مصوبات، پیگیری و اجرایی شدن آنها را بر عهده دارد.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «اساسنامه شورای زبان و ادب فارسی سیما تدوین شد» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X