فعالان حوزه كارگری خراسان شمالی: صدای بی رمق كارگران شنیده نمی شود

آن ها در گفت و گو با خبرنگاران ایرنا كه در محل دفتر خبرگزاری جمهوری اسلامی خراسان شمالی در بجنورد انجام شد، بر رفع مشكلات این قشر زحمتكش تاكید و تصریح كردند: دستان پینه‌ بسته و كمرخمیده كارگران نشان از گذران روزگار سخت و طاقت ‌فرسایی دارد كه بر آنان گذشته است، چهره غمگین این قشر از جامعه در پی امرار معاش و تأمین مایحتاج خانواده هستند، اما زندگی آنان لنگ می زند.
آنان افزودند: برای برطرف كردن مشكلات قشر كارگر تنها به شعار و حمایت از این قشر در روز و هفته كارگر نباید اكتفا شود بلكه مسئولان مربوطه باید در این زمینه اقدامات اساسی انجام دهند زیرا كه قشر زیادی از جمعیت این استان كارگرهستند و هم اكنون محرومیت های اقتصادی آنان را رنج و عذاب می دهد.
رئیس كانون بازنشستگان و مستمربگیران تامین اجتماعی بجنورد با بیان اینكه نیروهای بازنشسته كارگری با حداقل ها زندگی می كنند گفت: متاسفانه حقوق دریافتی پاسخگوی نیاز این قشر رنج دیده نیست كه این امر برای آنان چالش هایی ایجاد كرده است.
حجت الله شهسوار افزود: علاوه بر اینكه كارگران بازنشسته نمی توانند هزینه زندگی خود را تامین كنند برای درمان، دارو و سایر موارد نیز مشكلات عدیده ای دارند و حتی توان برداشت وام دو میلیون تومانی را نیز ندارند.
وی با بیان اینكه این كانون چهار هزار و 200 نفر عضو اصلی دارد افزود: تنها با احتساب یك نفر عضو تبعی بیش از هشت هزار نفر خواهند شد اما برای گرفتن یك وام با میزان كم نیز دچار مشكل هستند.
این مسئول حوزه كاگری استان گفت: متاسفانه روزانه بیش از 300 نفر از اعضای این كانون برای دریافت تسهیلات و وام به این كانون مراجعه می كنند چرا كه در رسانه های گروهی اعلام می شود كه به بازنشسته ها وام داده می شود و این افراد نیز با زحمت زیاد و امید می آیند اما با جواب 'نه' مواجه می شوند.
وی افزود: وام دو میلیون تومانی كه از رسانه ها از سوی مسئولان مربوطه قول داده شده بود به بازنشسته ها تعلق نگرفته است و حتی وام جعاله نیز كه قول آن داده شده بود قطع شده است.
وی با بیان اینكه ساختمان این كانون در طبقه سوم قرار دارد افزود: افراد بازنشسته معمولا با مشكلات و بیماری های درگیر هستند كه رفت و آمد به این مركز نیز برای آنان به سختی انجام می شود كه از سازمان های مربوطه خواستار توجه بیشتری در این امر هستیم و زمینی مناسب در اختیار كانون قرار گیرد تا نسبت به ساخت ساز آن اقدام كنیم.

*** دردسر كارت های اعتباری خرید برای بازنشسته های كارگری
رئیس كانون بازنشستگان و مستمربگیران تامین اجتماعی بجنورد با بیان اینكه كارت های اعتباری خرید برای نیروهای بازنشسته كارگری درد سر ساز شد گفت: این كارت ها از ناحیه بانك رفاه بوده كه آخر سال برای خرید اعتباری با بهره 12 درصد در اختیار كارگران قرار گرفت كه چهار برابر حقوق می توانستند خرید كنند اما متاسفانه با مشكل مواجه شد چرا كه تنها برای برخی از كالاهای خاص دستور العمل خرید وجود داشت.
وی افزود: هنوز كارت ها نیز شارژ نشده است اما در رسانه ها این موضوع را اعلام كرده اند بدون اینكه طرح به مرحله اجرا برسد و عملی بشود در تلویزیون اعلام می كنند كه برای خرید مراجعه كنید.
وی با بیان اینكه قبل از اجرای هر طرحی باید درست و دقیق اطلاع رسانی شود افزود: باید از قبل فهرست كالاهایی را كه در سبد خرید
می توانست قرار بگیرد، باید به كانون ها ارسال می شد تا در اختیار بازنشسته های كارگری قرار می گرفت و آنان می توانستند تصمیم بگیرند و هر بار با درهای بسته مواجه نشوند.
وی اظهار كرد: متاسفانه بارها شاهد بوده ایم كه از رسانه ها ارائه وام های قرض الحسنه برای بازنشسته ها اعلام شده و تعداد زیادی برای این امر درخواست داده اند اما تنها با 40 نفر موافقت شده، چگونه پاسخگوی سایر كارگران كه با هزاران امید به این كانون مراجعه كرده اند باشیم.

***بیمه تكمیلی یكی از چالش های كارگران بازنشسته
شهسوار در خصوص بیمه تكمیلی نیز گفت: در سال گذشته برای بیمه تكمیلی 22 هزار و 500 تومان با بیمه دی به صورت استانی قرار داد بسته شده بود كه خدمات خوبی نیز ارائه می شد اما، با بیمه آتیه سازان حافظ به صورت كشوری قرارداد داریم كه در خصوص سقف تعهد و سایر موارد مشكلات زیادی مواجه شده ایم كه در این خصوص بازنشسته های كارگری این استان معترض هستند.
وی افزود: در تهران بازنشسته های كارگری می توانند از امكانات بیمارستان های مجهز استفاده كنند اما در استان خراسان شمالی در این خصوص مشكلات زیادی وجود دارد.
وی از طرح تجمیع بیمه تكمیلی انتقاد كرد و افزود: این امر به ضرر كارگران بازنشسته این استان است و از این اقدام بسیار گلایه مند هستند.
شهسوار در بخش دیگری از سخنانش نبود برخی از امكانات مجهز در بیمارستان تامین اجتماعی، كمبود متخصص، مشكل نوبت دهی این مركز درمانی را از چالش های پیش روی كارگران عنوان كرد و گفت: حتی كارگران برای نوبت دهی در این مركز دچار مشكل هستند.
وی خواستار روان سازی سامانه نوبت دهی و سایر خدمات این مركز درمانی شد و افزود: این بیمارستان بیشتر با قشر كارگر در ارتباط است باید شیوه های مراجعه و نوبت دهی آسان سازی شود.
وی گفت: داروهای جدید نیز باید به بیمه ها اضافه شود تا اقشار ضعیف جامعه با مشكل خرید و گرانی دارو مواجه نشوند.
وی از نبود و كمبود برخی از تجهیزات در مراكز درمانی گلایه كرد و گفت: در بیمارستان ثامن الائمه (ع) تامین اجتماعی بجنورد دستگاه سونوگرافی وجود دارد اما یك متخصص برای كار با این دستگاه وجود ندارد كه از مسئولان مربوط خواستار پیگیری و توجه در این خصوص هستیم زیرا كه بیشتر افراد بازنشسته به این دستگاه نیاز دارند.
وی در ادامه با بیان اینكه بیمارستان ثامن الائمه (ع) تامین اجتماعی بجنورد تنها در ارائه خدمات دندانپزشكی به كشیدن دندان و كار سطح اكتفا كرده است گفت: از این مركز درمانی خواستار ارائه خدمات بیشتری به افراد تحت پوشش هستیم.

***ارائه خدمات بیمه تامین اجتماعی به بیماران خاص پاسخگوی نیازها نیست
شهسوار كه خود نیز یك بیمار خاص است گفت: بسیاری از داروهایم را با قیمت گران تهیه می كنم كه باید تامین اجتماعی كه 30 سال حق بیمه به این مركز پرداخت كرده ایم هم اكنون باید پاسخگو باشد.
یكی از كارآفرینان زن خراسان شمالی نیز در این میزگرد بر كمك و حمایت زنان بی سرپرست و بد سرپرست تاكید كرد و گفت: بیشتر این زنان كارگر هستند اما با مشكلات فراوانی از جمله نبود بیمه، دستمزد پایین، نبود فضای مناسب برای كار و سایر موارد مواجه هستند.
مهری بویه بر بیمه قالی بافان اشاره كرد و افزود: در اجرای این طرح زنان قالیباف و همچنین افرادی غیر قالیباف از خدمات بیمه برخوردار شدند اما پس از مدتی قالیبافان از خدمات بیمه محروم شده اند.
وی گفت: متاسفانه در اجرای این طرح خوب عمل نشد چرا كه به عنوان مثال به علت بی پولی در یك بازدید یكی از این خانوار ها دار قالی ندارد، بیمه اش قطع می شود اما سایر افراد از بیمه بهره مند هستند اما هیچگاه قالیباف نبوده اند.
وی كه تاكنون توانسته برای 700 نفر كار و بیمه ایجاد كند افزود: در سال های گذشته با اجرای طرح های مختلف اشتغال زایی از جمله پخت غذاهای سنتی، تولید انواع صنایع دستی و ایجاد شركت های مختلف توانسته ام تعداد زیادی از زنان سرپرست خانوار و بد سرپرست را در این كارگاه ها مشغول به كار كنم.
وی با بیان اینكه این زنان بسیار توانمند هستند افزود: این زنان دارای انگیزه كاری زیاد هستند و برای خود با كار و زحمت جایگاهی ایجاد می كنند اما باید مورد حمایت شوند.
وی از نبود فضایی مناسب و یا بازراچه فروش برای محصولات این شركت های تعاونی و كارگاه های كوچك زنان در این استان اظهار گلایه كرد و گفت: زنان توانمند شده اند و كار و تولید نیز رونق گرفته است اما یك جایگاهی دائمی برای فروش نداریم كه در این راستا مسئولان مربوط باید اقدامات اساسی انجام دهند تا دست این زنان به سمت و سویی دیگری دراز نشود.
وی به سایت دیجیتال فروش محصولات تولید كننده ها نیز اشاره كرد و گفت: هنرمندان در سراسر كشور می توانند در این سایت كالاهای تولیدی خود را به فروش برسانند كه اگر در استان نیز راه اندازی شود تاحدودی مشكلات كمتر خواهد شد.

***حقوق كارگران كفاف زندگی یك خانواده را نمی دهد
دبیر اجرایی خانه كارگر خراسان شمالی نیز در این میزگرد از پایین بودن حقوق كارگران گلایه كرد و گفت: میزان دریافتی حقوق این قشر زحمتكش كفاف زندگی یك خانواده را نمی دهد.
فرهاد هدایتی افزود: افزایش حقوق این قشر با توجه به تورم ها نبوده است بلكه سال ها عقب افتادگی در این خصوص داریم و و هنوز این قشر از عقب ماندگی سال های گذشته در رنج هستند و این باعث شده است كه شكاف زیادی بین قشرهای مختلف جامعه ایجاد شود.
وی با بیان اینكه قشر كارگر در هر شرایطی سختی را به جان خریده و با كار این موضوع را به اثبات رسانده اند افزود: اما همین قشر اكنون
نمی تواند پاسخگوی همسر و فرزندان خود در تامین معیشت زندگی باشد و اقتصاد خانواده دچار مشكل اساسی شده است.
وی با بیان اینكه از مسئولان انتظار داریم كه مشكلات قشر كارگر پیگیری شود افزود: به فرموده رهبر معظم انقلاب كارگری ستون فقرات یك جامعه است و اگر این قشر نتواند معیشت خود را تامین كند حتی در بحث های تولید نیز ضربه وارد خواهد شد چرا كه قدرت خرید جامعه كاهش می یابد و كالا روی دست تولید كننده باقی خواهد ماند.
هدایتی با بیان اینكه جامعه كارگری امروز از معیشت سختی برخوردار است افزود: قدرت خرید این قشر كاهش یافته و این در حالی است كه 50 درصد جمعیت استان به نوعی كارگر هستند كه اگر قدرت خرید آنان افزایش نیابد تولیدات داخلی را نیز كسی نمی خرد.
وی همچنین به مشكلات بیمه این قشر نیز اشاره كرد و افزود: این امر نیز به یك چالش تبدیل شده است و بیشتر نیز كارگرانی كه در شغل های سخت و زیان آور كار می كنند برای بازنشستگی دچار مشكل می شوند.
وی گفت: تنها 20 درصد از موانع تولید مربوط به دستمزد كارگران است اما متاسفانه در راستای حمایت از تولید كننده تنها به این موضوع بسنده شده و دستمزد این قشر زحمت كش از افزایش خوبی برخوردار نبوده است.
وی موانع تولید را بیشتر گران بودن حامل های انرژی، بالا رفتن قیمت تولید ذكر كرد و افزود: اما متاسفانه تنها موانع تولید را قشر زحمتكش كارگر محاسبه می كنند كه ظلم بزرگی به این قشر است و در نهایت به تولید كننده نیز خسارت وارد خ.واهد شد چرا كه قدرت خرید این قشر بسیار نزول كرده است.
وی با بیان اینكه نباید افزایش حقوق كارگر نادیده گرفته شود افزود: زمانی كه قدرت خرید اقشار جامعه پایین بیاید اقتصاد نیز ضعیف خواهد شد.
وی نیز از تجمیع بیمه ها نیز انتقاد كرد و گفت: 100 درصد ثروت تامین اجتماعی متعلق به كارگران است نباید با سایر صندوق ها كه زیان ده بوده اند تجمیع شود.
وی در بخش دیگری از سخنانش از قرار داد موقت كار نیز انتقاد كرد و گفت: متاسفانه این امر نیز در جامعه یك چالش برای نیروی كارگر تبدیل شده است و كارفرمایان به علت تعداد زیاد نیروی كار در جامعه از قرارداد های دائم خودداری می كنند كه به قشر كارگر ضربه بزرگی وارد خواهد شد.

***كارگران ساختمانی ضعیف ترین قشر جامعه هستند
نماینده كارگران ساختمانی، مسئول انجمن صنفی كچ كاران، سنگ كاران و كاشی كاران بجنورد نیز در این میزگرد با بیان اینكه این قشر از نظر معیشت مشكل دارند گفت: متاسفانه كارگران ساختمانی ضعیف ترین قشر جامعه هستند.
ابوالفضل رجایی افزود: جمعیت زیادی از مردم استان كارگر هستند اما درآمد های پایین قدرت خرید آنان را بسیار كاهش داده است حتی اساسی ترین كالاها را نیز نمی توانند خرید كنند.
وی به ركود صنعت ساختمان نیز اشاره كرد و گفت: متاسفانه هم اكنون ساختمان سازی در بجنورد مركز استان كاهش چشمگیری یافته است و این قشر هم اكنون بیكار هستند و برای تامین مایحتاج های زندگی با مشكل و چالش مواجه شده اند.
وی با بیان اینكه این قشر هم اكنون توان پرداخت 70 هزار تومان حق بیمه را ندارد افزود: برخی از كارگران 10 سال بیمه دارند اما هم اكنون توانایی ادامه پرداخت بیمه را ندارند چرا كه كار نیست و درآمد نیز ندارند.
وی خواستار ایجاد صندوق حمایت از كارگران شد و گفت: باید برای این قشر بیمه بیكاری در نظر گرفته شود ولی تاكنون هیچ اقدامی نشده است.
وی بر ساماندهی كارگران ساختمانی نیز تاكید كرد و گفت: اگر این مهم انجام شود كارگران ساختمانی غیر واقعی كه هم اكنون از خدمات بیمه این قشر استفاده می كنند مشخص خواهند شد.
رجایی افزود: متاسفانه كارگران واقعی به علت درآمد پایین هم اكنون توانایی پرداخت حق بیمه را ندارند اما بازاریانی هستند كه از این خدمات استفاده می كنند.
وی تعداد كارگران ساختمانی این استان را 11 هزار نفر عنوان كرد و افزود: باید برای ارائه خدمات بیمه ای نیروهای كاری انجمن ها نیز دخالت كنند تا نیروها از فیلتر بگذرند.
3007/

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «فعالان حوزه كارگری خراسان شمالی: صدای بی رمق كارگران شنیده نمی شود» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-اقتصادی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X