طرح ویژه بورس برای اتمام طرح‌های نیمه تمام/ رونق به بازار سهام باز می‌گردد

طرح ویژه بورس برای اتمام طرح‌های نیمه تمام/ رونق به بازار سهام باز می‌گردد

مهر/ معاون توسعه بازار و مطالعات اقتصادی بورس کالا از طرحی ابتکاری در بازار سرمایه خبر داد که بر اساس آن از پروژه های نیمه تمام عمرانی در کشور حمایت مالی می شود.

علی پناهی با اشاره به نشست اخیر مسئولان ارشد وزارت امور اقتصادی و دارایی و مدیران سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: هم اکنون بیش از 2900 طرح نیمه تمام عمرانی در کشور وجود دارد که نه با بودجه های اندک فعلی قابل اتمام و بهره برداری است. به لحاظ شکل خاص آن، قابل واگذاری هم نیست، لذا پیشنهاد شد این واگذاری از طریق صندوق هایی که برای همین منظور شکل می گیرند، تسهیل شود.

معاون توسعه بازار و مطالعات اقتصادی بورس کالا افزود: با توجه به اینکه بخشی از بودجه دولت در طرح های نیمه تمام عمرانی حبس شده است، پیشنهاد شد با تشکیل صندوق های پروژه، این طرح ها به سرانجام برسند تا هم مشکل دولت در زمینه تامین مالی این طرح ها برطرف و هم رونقی تازه در بازار سهام ایجاد شود.

وی از تبادل تفاهم‌نامه سه‌جانبه بورس کالای ایران، شرکت سپرده‌گذاری مرکزی و سازمان تعاون روستایی خبر داد که با محوریت پذیرش انبارهای منتخب این سازمان در بورس کالا و عرضه انواع کالاها از این انبارها به پشتوانه گواهی سپرده کالایی امضا شده است.

پناهی افزود: وقتی انبار تعاون روستایی مورد پذیرش بورس کالا قرار می گیرد، قبض انبار و گواهی سپرده ای که از طریق آن برای کشاورز ایجاد می شود در حکم یک اوراق بهادار خواهد بود؛ اوراقی که به گفته وی دو کارکرد می تواند داشته باشد: یکی به عنوان تضمین برای عرضه محصول در بورس کالا و دیگری به عنوان وثیقه برای دریافت تسهیلات از بانک های مورد توافق.

معاون توسعه بازار و مطالعات اقتصادی بورس کالا در تشریح جزئیات شیوه "تامین مالی از طریق قبض انبار " گفت: فرض کنید زمان برداشت محصولی فرا رسیده که قیمت ان پایین است. کشاورز می تواند این محصول را به انبار بسپرد ودر عوض یک قبض انبار یا گواهی سپیده کالایی برای آن دریافت کند. بعد این را وثیقه تسهیلات کوتاه مدت در بانک کشاورزی قرار دهد و بر اساس آن اقدام به خرید کود و سم و دیگر ملزومات کند تا وقتی که قیمت ها بهتر شد، آن محصول را از طریق بورس کالا عرضه و تسهیلات خود را از محل آن پرداخت کند .

وی با اشاره به اینکه قرار است این طرح با محصول جو به عنوان پایلوت شروع شود، ابراز امیدواری کرد: این تفاهم تحول جدی در عرضه محصولات کشاورزی ایجاد کند .

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «طرح ویژه بورس برای اتمام طرح‌های نیمه تمام/ رونق به بازار سهام باز می‌گردد» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X