نوبخت: دولت باید در جایگاه سیاست گذاری و نظارت قرار گیرد/ حضور بخش خصوصی در تدوین برنامه ششم توسعه

نوبخت: دولت باید در جایگاه سیاست گذاری و نظارت قرار گیرد/ حضور بخش خصوصی در تدوین برنامه ششم توسعه

باشگاه خبرنگاران/ معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور با اشاره به حضور بخش خصوصی در تدوین و تنظیم برنامه ششم توسعه گفت، دولت باید در جایگاه سیاست گذاری، هدایت و نظارت قرار گیرد و کار را به بخش خصوصی واگذار کند.

محمد باقر نوبخت معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور صبح امروز در نخستین اجلاس دوره ششم نمایندگان اتاق اصناف ایران گفت: دولت تدبیر و امید برای هر آنچه که گفته باید برنامه‌ عملیاتی و اجرایی داشته باشد.

وی افزود: در حال حاضر همکاران من در معاونت برنامه‌ریزی در حال تهیه برنامه‌ای هستند که از سال 95 تا 99 در کشور باید اجرا شود و قرار است برنامه عملیاتی آن اجرایی شود.

نوبخت در ادامه با اشاره به لزوم استفاده از پتانسیل بزرگ اتاق اصناف گفت: اتاق اصناف ایران دارای پتانسیل بزرگی است که باید از این ظرفیت به نیکویی برای توسعه اقتصادی کشور استفاده شود.

وی با اشاره به رابطه بین بخش خصوصی و دولت در دوره‌های مختلف و ارائه نظریه‌های مختلف گفت: این نظریه که اقتصاد کشور تنها در دست بخش خصوصی یا فقط در دست دولت باشد منسوخ شده و کارایی ندارد.

وی تصریح کرد: اتاق اصناف یک نهاد مدنی است که ظرفیت بسیار بزرگی دارد اگر همه اصناف با یکدیگر متحد و یکپارچه شوند می‌توانند با دولت در زمینه‌های مختلف مذاکره کنند.

نوبخت ادامه داد: دولت با یک صنف هر گونه‌ که می‌خواهد می‌تواند برخورد کند اما اگر این صنف ها باهم متحد شوند می‌توانند از حقوق تک تک آنها دفاع کنند.

معاون برنامه ریزی رئیس جمهور افزود: اتاق اصناف یک ان جی او برای بخش خصوصی می‌تواند باشد و امروز تحولات اقتصادی بین دولت و بخش خصوصی به جایی رسید که می‌توان گفت، از بین نظام اقتصادی دولتی، نظام اقتصادی بخش خصوصی و بازار یک نظام دیگر در این بین مطرح است تحت عنوان نظام اقتصاد مختلط که ترکیبی از دولت وبازار است.

نوبخت افزود: اقتصادی که دولت در آن همه کاره باشد ناموفق است وباید با حضور دولت عرصه مناسبی برای فعالیت بخش خصوصی ایجاد شود.

وی در ادامه با اشاره به الگو گرفتن از نظام‌های اقتصادی سایر کشورها گفت: ما و سایر کشورها با هم متفاوت هستیم و نمی‌توانیم الگوی وارداتی داشته باشیم و همچنین باید ترکیب دولت و بازار در کشور وجود داشته باشد با توجه به اینکه هر یک سهمی در بازار داشته باشد.

وی با تاکید بر اینکه گفته می‌شود در کشور بیش از 80 درصد تولید ناخالص در بخش دولتی ایجاد می‌شود گفت: این سوال مطرح است که سهم بخش خصوصی کجاست در حالی که می‌توانیم با واسپاری بخشی از این سهم را به بخش خصوصی واگذار کنیم.

نوبخت تاکید کرد: دولت باید در جایگاه سیاست گذاری، نظارت و هدایت قرار گیرد و مالکیت باید در دست بخش خصوصی باشد.

وی ادامه داد: همچنین در اولین بند از سیاست کلی اقتصاد مقاومتی تصریح شده رشد گویا در اقتصاد با برخورداری از همه آحاد جامعه ممکن است این نگاهی است که اقتصاد نیز به این نتیجه رسیده و اقتصاد سرمایه داری صرف و اقتصاد بازار به گونه‌ای که دولت کنار برود درست نیست و جواب نمی‌دهد.

وی ادامه داد: باید کار به بخش خصوصی واگذار شود و هرجا بخش خصوصی ناتوان بود دولت وارد عمل شود.

نوبخت خطاب به رئیس اتاق اصناف گفت: اعتقاد ما این است که امکان ندارد بدون استفاده از ظرفیت اصناف در توسعه کشور موفق عمل کنیم و بتوانیم برنامه‌ توسعه خود را بدون بخش خصوصی و تشکل های این بخش تدوین کنیم.

وی تصریح کرد: بزرگترین بار پیشرفت کشور برشانه‌های پرتوان اصناف است.

وی ادامه داد: همچنین در نظام برنامه‌ریزی در تمامی کمیسیون‌های برنامه ریزی از شما دعوت می‌کنیم تا نماینده خود را به ما معرفی کنید و نقش فعالی را در این عرصه داشته باشید.

نوبخت تاکید کرد: قطعا حضور اتاق اصناف به عنوان نهاد مدنی در بخش غیر دولتی در کنار دولت در تصمیم گیری‌ها ضروری است.

وی افزود: اولین توافق دولت با بخش خصوصی این است که در فرآیند تدوین و تنظیم برنامه ششم توسعه بخش خصوصی حضور داشته باشد.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «نوبخت: دولت باید در جایگاه سیاست گذاری و نظارت قرار گیرد/ حضور بخش خصوصی در تدوین برنامه ششم توسعه» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X