خنثی‌ سازی بازی نفتی امریکا

خنثی‌ سازی بازی نفتی امریکا

روزنامه جوان/ متن پیش رو در روزنامه جوان منتشر شده و انتشار آن در اخرین خبر الزاما به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

امریکا خواهان افزایش قیمت نفت است و اعضای اوپک مخالف آن!
وضعیت بازار نفت حال خوشی ندارد؛ پس از شکست پیش‌بینی‌های کارشناسان درباره افزایش قیمت نفت در ماه‌ها و هفته‌های گذشته، بهای طلای سیاه به قیمت «دو رقمی» رسید تا نگرانی‌ها در میان کشورهای نفت‌خیز تشدید شود. کشورهای عضو اوپک به تشکیل جلسه اضطراری برای بررسی بازار نفت رضایت نمی‌دهند و برگزاری چنین جلساتی که در این شرایط «رایج» است با بی‌رغبتی اعضای اوپک مواجه شده است. این در حالی است که کاهش قیمت نفت و سقوط به زیر 100 دلار، بودجه هفت عضو از 12 عضو اوپک را با چالش مواجه کرده است و آنها را به سوی کسری بودجه سوق داده است.
در میان کشورهای عضو اوپک سه کشور ایران، نیجریه و عراق برای پوشش مصارف بودجه خود نیاز به قیمت‌های بالاتر از شرایط کنونی دارند، در شرایطی که قیمت کنونی فروش نفت توانسته بودجه پنج کشور مهم اوپک شامل عربستان سعودی، امارات، قطر، کویت و آنگولا را پوشش دهد. با کاهش قیمت نفت به زیر 100 دلار که به نوعی خط قرمز اوپک محسوب می‌شود، گویا اعضای این سازمان به وضعیت فعلی راضی‌اند چراکه بیشترین ضررکننده در افزایش قیمت نفت هستند. نگاهی به بازارهای نفت به خوبی نشان می‌دهد مهم‌ترین عامل در کاهش قیمت نفت، سبقت عرضه بر تقاضاست که در این میان، امریکا با افزایش تولید شیل نفت، بازار خراب کن اوپک و قیمت‌ها شده است.
این در حالی است که برخی منابع معتقدند این افزایش عرضه که منجر به کاهش قیمت نفت شده است باعث غیر اقتصادی شدن تولید شیل نفت‌ها شده و در نهایت به ضرر امریکاست. از سوی دیگر برخی منابع نیز بر این باروند که عمر شیل نفت امریکا نهایت تا سال 2020 و موقتی است. امریکا علاقه چندانی به پایین نگاه داشتن قیمت نفت ندارد و منتظر نشسته است تا اوپک با کاهش تولید خود، قیمت نفت را بالا ببرد اما همچنان سهم امریکا با قیمت بالا حفظ شود.
به بیان ساده تر، امریکا هم قیمت بالای نفت را می‌خواهد و هم سهم بیشتر بازار که به نظر نمی‌رسد با دیدگاه‌های اوپک به «سازش» برسند مگر آنکه بر حسب روال گذشته یکی از اعضای این سازمان بخواهد به اوپک خیانت کند. کویت، ایران، عربستان و امارات متفق‌القول از عدم برگزاری نشست اضطراری می‌گویند که نشان‌دهنده رضایت آنها از کاهش قیمت نفت برای کاستن از قدرت امریکا در بازار نفت است.
بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت ایران هفته گذشته اعلام کرد که ایران از سطح فعلی قیمت‌ها راضی است و برگزاری نشست اوپک را ضروری نمی‌داند. وزیر نفت کویت هم تشکیل نشست اضطراری اوپک را برای بررسی روند کاهشی اخیر قیمت‌های جهانی نفت خام در بازارهای جهانی، غیرضروری خواند. علی العمیر تأکید کرد که سقوط قیمت نفت در بازارهای جهانی در دستور کار جلسه وزیران نفت شورای همکاری خلیج فارس نیز نبوده است؛ کاهش کنونی قیمت‌ها اتفاقی بنیادی نیست و افزایش تولید به ویژه از سوی امریکا دلیل اصلی آن است.
علی‌النعیمی مرد کهنه‌کار نفت عربستان نیزگفت: افزایش و کاهش قیمت‌ها طبیعی است و لزومی در برگزاری نشست اضطراری دیده نمی‌شود. مدیر امور بین‌الملل شرکت ملی نفت ایران با تأکید بر اینکه قیمت واقعی هر بشکه نفت قطعاً زیر 100 دلار است، تصریح کرد: در شرایط فعلی با بازگشت بهای نفت به زیر 100 دلار به نظر قیمت طلای سیاه به قیمت واقعی خود نزدیک می‌شود.
سید محسن قمصری در پاسخ به این سؤال که وزیران نفت کشورهای عضو اوپک همواره بهای واقعی نفت را بشکه‌ای بیش از 100 دلار عنوان می‌کنند، اظهار داشت: وزیران نفت کشورهای تولیدکننده همواره از بهای نفت 100 دلاری ابراز رضایت می‌کنند اما قیمت واقعی نفت زیر 100 دلار است.
وی با تأکید بر اینکه اگر بورس بازان بازار نفت را رها کنند قطعاً قیمت نفت بازهم کاهش می‌یابد، تبیین کرد: اگر صرفاً شاهد عرضه و تقاضا در بازار نفت باشیم بهای نفت در بازار جهانی کاهش می‌یابد.
نگاهی به بازارهای نفت طی دو ماه گذشته نشان می‌دهد بهای هر بشکه نفت با کاهشی 15 دلاری مواجه شده است در حالی که با توجه به ناآرامی‌هایی عراق انتظار می‌رفت قیمت نفت با خیز قیمت همراه شود اما نه تنها این اتفاق رخ نداد بلکه قیمت‌ها نیز با کاهش همراه شد، کاهشی که به ضرر امریکاست و بازی غرب را خنثی می‌کند. شاید به این دلیل باشد که همه نگاه‌ها به عوامل ژئوپلتیکی است؛ عاملی که یکی از عوامل سه‌گانه در افزایش قیمت نفت است و شامل بحران‌های سیاسی در مناطق نفت‌خیز است، مانند حمله امریکا به مواضع داعش در عراق و سوریه و تشدید بی‌نظمی در خاورمیانه، قلب انرژی جهان!
امریکا طی چند دهه گذشته جنگ‌های بسیاری را برای رسیدن به اهداف نفتی خود آغاز کرده و در بیشتر موارد توانسته است آنها را محقق کند و قطعاً اگر نتواند در زمینه عرضه و تقاضا زمینه را برای افزایش قیمت نفت ایجاد کند، ایجاد بحران و تنش‌های سیاسی را به مانند گذشته در دستور کار خود قرار می‌دهد.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «خنثی‌ سازی بازی نفتی امریکا» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X