سعود الفیصل درباره تحولات یمن ابراز نگرانی کرد/ امنیت یمن برای عربستان راهبردی است

سعود الفیصل درباره تحولات یمن ابراز نگرانی کرد/ امنیت یمن برای عربستان راهبردی است

تسنیم/ وزیر امور خارجه سعودی در تماس تلفنی با رئیس جمهوری یمن درباره تحولات این کشور ابراز نگرانی کرد.

به گزارش تسنیم به نقل از خبرگزاری دولتی یمن، سعود الفیصل وزیر خارجه عربستان ساعات پایانی دوشنبه شب با عبدربه منصور هادی رئیس جمهوری یمن تماس تلفنی گرفت.
سعود الفیصل در این تماس تلفنی نگرانی عربستان از آنچه آن را تنش آفرینی خطرناک شبه نظامیان الحوثی در شهر صنعا و اطراف آن و همچنین استان های جوف و مارب خواند، ابراز نگرانی کرد.
برپایه این گزارش، وی بر نارضایتی عربستان و شورای همکاری خلیج فارس از آنچه آن را روش های تجاوزگرانه علیه جامعه یمن و خارج از چارچوب مرحله انتقالیِ متکی بر محتوای طرح این شورا خواند، تاکید کرد. این طرح در نوامبر سال 2011 میلادی زیر نظر کامل عبدالله بن عبدالعزیز شاه سعودی و تایید و حمایت جامعه بین المللی و سازمان ملل به منظور جلوگیری از وقوع جنگ داخلی در یمن و رسیدن آن به ساحل صلح و آرامش به امضا رسید.
درپی انقلاب و جنبش گسترده مردمی در سال 2001 میلادی در یمن که به سرنگونی علی عبدالله صالح رئیس جمهور این کشور منجر شد، کشورهای شورای همکاری خلیج فارس در تلاش برای مهار جنبش های مردمی در چارچوب بهار عربی و جلوگیری از سرایت دامنه آن به کشورهای خود از جمله عربستان برآمدند و با همراهی سران رژیم سابق، طرح تازه ای را برای روند انتقالی در یمن ارایه کردند.
مردم یمن حکومت برآمده از این روند انتقالی را ادامه راه همان رژیم قبلی در قالبی تازه می دانند و تاکید می کنند که اوضاع اقتصادی و امنیتی کشورشان نه تنها بهبود نیافته بلکه رو به وخامت گذاشته است.
سعود الفیصل همچنین تاکید کرد: امنیت و ثبات و وحدت یمن اهمیت راهبردی برای عربستان و شورای همکاری خلیج فارس و همچنین همه جامعه بین المللی دارد زیرا یمن در چارچوب جغرافیایی قرار دارد که اهمیت زیادی در سطح بین المللی و نطقه ای دارد و تلاش برای برهم زدن امنیت و ثبات آن تحت هر بهانه ای بیانگر اهدافی است که در ورای آن، توطئه ای برای برهم زدن کل منطقه پنهان شده است چرا که امنیت یمن بخشی جدایی ناپذیر از امنیت عربستان و شورای همکاری خلیج فارس است.
سعود الفیصل بر حمایت عربستان و شورای همکاری خلیج فارس از عبدربه منصور هادی رئیس جمهور یمن و تصمیمات، اقدامات و گام های او برای رهنمون کردن یمن به ساحل امنیت و آرامش حمایت کرد.
دولت یمن از حمایت عربستان برخوردار است و درپی اعتراضات گسترده مردم یمن در روزهای جاری به ضعف و ناتوانی و فساد ریشه دوانده در دولت این کشور، شاه سعودی برای مهار اعتراضات و نجات دولت یمن به تکاپو افتاد و دستور اعطای نفت و پول فوری و بلاعوض به یمن را صادر و تهدید کرد، برای متوقف کردن آنچه که تلاش حوثی‌ها برای تصرف صنعا خواند در این کشور به زور متوسل خواهد شد.
مردم یمن از سه هفته پیش جنبش اعتراضی و مسالمت آمیز خود را برای برآورده شدن سه خواسته اصلی شامل "سرنگونی دولت فاسد، لغو دستور آزادسازی حامل های سوخت و اجرای نتایج کنفرانس گفت وگوی ملی" این کشور آغاز کردند که رهبری این حرکت گسترده مردمی را جنبش انصار الله برعهده دارد.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «سعود الفیصل درباره تحولات یمن ابراز نگرانی کرد/ امنیت یمن برای عربستان راهبردی است» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X