عبدالله خودش را برنده انتخابات معرفی کرد!

عبدالله خودش را برنده انتخابات معرفی کرد!

تابناک/ پس از اینکه سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات، امروز اعلام کرد که روند تفتیش و شمارش خاص آرای انتخابات پایان یافت و صد درصد آرای داده شده دوباره بازشماری و تفتیش خاص شد، عبدالله عبدالله کنفرانس خبری برگزار کرده و پیش از اعلام نهایی نتایج انتخابات، خود را پیروز انتخابات نامیده است.
عبدالله خودش را برنده انتخابات معرفی کرد!

عبدالله در کنفرانس خبری خود را برنده انتخابات معرفی کردگویا بن بست سیاسی افغانستان پس از انتخابات ریاست جمهوری نمی خواهد پایان پذیرد. پس از اینکه دو نامزد انتخابات در افغانستان، مدعی پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری شدند و طرف مقابل را به دخالت و تقلب در انتخابات متهم کردند، کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان تصمیم گرفت با میانجی گری قدرت های منطقه ای و خارجی از جمله آمریکا، صندوق ها دوباره بازشماری شود.
سازمان ملل متحد و برخی از کشورهای غربی، به‏ ویژه امریکا، برای حل اختلافات انتخاباتی، مذاکرات فشرده‏ ای با هر دو نامزد تصدی پست ریاست‏ جمهوری کشور آغاز کردند. در ادامه روند بازشماری آرا، جان کری وزیر خارجه آمریکا به افغانستان رفت و در مذاکره با عبدالله عبدالله و احمد زی دو تن از کاندیداهای انتخابات قرار شد که یک دولت «وحدت ملی» تشکیل شود.
بر پایه این توافق، قرار بود هر گاه یکی از نامزدان در نتیجه بازشماری آرای همه محلات و مراکز انتخاباتی، نسبت به رقیب خود، آرای بیشتری را به دست بیاورد، در حکم رئیس‏ جمهور منتخب، راهی ارگ ریاست‏ جمهوری می ‏شود؛ اما نامزد بازنده انتخابات، بر بنیاد توافق مذکور، در مقابل تمکین در برابر نتیجه انتخابات (پس از تفتیش کامل آرا از سوی یک نهاد مستقل بین المللی) و رئیس‏ جمهور جدید، از امتیاز توافق مذکور برخوردار می ‏شود.
اما این پایان بن بست سیاسی در افغانستان نبود. پس از اینکه سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات، امروز اعلام کرد که روند تفتیش و شمارش خاص آرای انتخابات پایان یافت و صد درصد آرای داده شده باز شماری و تفتیش خاص شد، عبدالله عبدالله کنفرانس خبری برگزار کرده و قبل از اعلام نهایی نتایج انتخابات، خود را پیروز انتخابات خوانده است.
عبدالله عبدالله کاندیدای دور دوم انتخابات ریاست جمهوری، در نشست خبری خود اعلام تصمیم نهایی در رابطه با این انتخابات را آغاز کرد.
عبدالله در این نشست خبری موضع نهایی تیم انتخاباتی اصلاحات و همگرایی در رابطه با انتخابات افغانستان را اعلام می کند. وی در آغاز سخنان خود با اشاره به حضور مردم در انتخابات گفت، متأسفانه افرادی با تقلب در انتخابات رأی مردم را نادیده گرفتند.
عبدالله در ادامه افزود: تعهد کرده بودیم به نفع افغانستان تصمیم بگیریم؛ اما تاکنون فرصت صحبت با مردم افغانستان فراهم نشد. رهبر تیم اصلاحات اظهار داشت: از مردمی که از تیم اصلاحات حمایت کردند، تشکر می کنیم، حال آنکه انتخابات به خاطر تقلب گسترده زیر سؤال رفته است.
عبدالله گفت: فلسفه توافق سیاسی تیم انتخاباتی جداسازی آرای تقلبی صحیح بود تا نتیجه مطلوب حاصل شود. وی اظهار داشت: با وجود همکاری تیم انتخاباتی اصلاحات و همگرایی برای زمینه سازی شفافیت آرا، روند بازشماری با مشکلاتی آغاز شد.
عبدالله تصریح کرد: تیم انتخاباتی تحول و تداوم بدون توافق در مورد لایحه ابطال آرا و دستورالعمل اجرایی روند بازشماری با هماهنگی کمیسیون تقلب کننده مشکلاتی را در روند بازشماری ایجاد کردند، زیرا تقلب انتخاباتی افشا می شد.
وی خاطرنشان کرد: به همین دلیل ما روند انتخابات را تحریم کردیم تا خواسته های تیم اصلاحات و همگرایی مبنی بر شفافیت در بازشماری برآورده شود اما اینچنین نشد.
رهبر تیم اصلاحات و همگرایی افزود: ما ایستادیم تا زمانی که زمینه یک بررسی سراسری تحت نظارت نهادهای بین المللی صورت بگیرد اما این روند با عجله آغاز شد، بدون آنکه دستورالعمل باطل آماده شده باشد.
وی ادامه داد: از طرفی ما می خواستیم تا تقلب آشکار شود و تیم مقابل در نظر داشت تا تقلب آشکار نشود و همه ناظران بین المللی شاهد آن بودند.
عبدالله عنوان داشت: هر لحظه که پیش می رفتیم مشکلات در مورد شمارش و ابطال آرا افزایش پیدا می کرد و تا آخرین لحظه که از روند خارج شدیم به درخواست ها و مشکلات ما رسیدگی نشد، چرا که کمیسیون مستقل انتخابات نخواست تقلب افشا شود و علاقه ای به افشای تقلب نداشتند، زیرا در هر صورت به ضرر خود آن ها بود.
وی تأکید کرد: کل روند بررسی و بازشماری آرا یک روند واقعی نبود، یکی از مشکلات اساسی در مورد آرای مشابه بود که متأسفانه به حساب آرای صحیح محاسبه شد. رهبر تیم همگرایی افغانستان گفت: در مورد یک میلیون رأی که از دور اول بیشتر اعلام شد، کمیسیون مستقل انتخابات اعلام کرده بود که به مردم توضیح خواهد داد اما تاکنون هیچ خبری در مورد یک میلیون رأی اضافی نداریم.
عبدالله افزود: در یک فرمانداری تمام اوراق رأی را یک نفر پر و امضا کرده بود و تمام اسنادی که در مورد آن صحبت شد در اختیار ناظران بین المللی و کمیسیون شکایات انتخاباتی افغانستان قرار دارد.
وی ادامه داد: مراکزی که اصلا رأیی در آن وجود نداشت و یا محلاتی که اصلا آرای آن شمارش نشده بود به صورت مستقیم وارد سیستم محاسبه آرا شد. همچنین محلاتی را که وزارت کشور در دور دوم بسته اعلام کرده بود، اسنادی در دست داریم که از همین محلات آرایی اعلام شده است و پس از اعتراض اسنادی را برای ما ارائه کردند که گفته های خود وزارت کشور را زیر سؤال می برد.
عبدالله اظهار داشت: ما متعهد بودیم که در نتیجه تفکیک، آرای واقعی مشخص شود و به خاطر همین هم تمام تلاش خود را کردیم که این بررسی برای مردم مشروعیت خود را کسب کند.
وی خاطرنشان ساخت: در روند سیاسی ما در حالی که تشکیل حکومت وحدت ملی را یک ضرورت می دانستیم و می دانیم، معنایش این نبود که ما مقام دوم را قبول کردیم و دیگری برنده انتخابات است و ما کنار می رویم.
کاندیدای دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان بیان داشت: وقتی ما از چهارچوب سیاسی توافق شده دفاع کردیم، طرف مقابل این گونه برداشت کرد که ما شکست خود را پذیرفتیم و می خواهیم در دولت آینده پست و قدرت بگیریم.
عبدالله گفت: وقتی ما تأکید می کردیم و از مفاد توافق نامه صحبت می شد. به ما می گفتند که به دنبال کسب قدرت هستیم، در جریان این کش مکش ها جان کری وزیر امور خارجه آمریکا دوباره پادرمیانی کرد اما طرف مقابل با تعلل و سهل انگاری با این مسأله برخورد کرد.
وی ادامه داد: امروز روند سیاسی به بن بست رسید و حامیان ما حق دارند که چرا حق مردم را در این مدت ضایع کردیم؛ اما در اینجا به مردم افغانستان می گویم که هیچ نوع معامله پشت پرده ای در میان نبوده و فقط این بود که یک چهارچوب برای رسیدن به حکومت ایده آل داشته باشیم؛ اما طرف مقابل برداشتی دیگر از این مسأله داشت. عبدالله گفت: ما برنده انتخابات بر اساس رأی مردم افغانستان بودیم و هستیم.
وی عنوان داشت: ما اعتراض مسالمت آمیز و مدنی انجام دادیم و همه مردم در آن تظاهرات شرکت کردند و حق خود را خواستند و گفتند، ما رأی دادیم و می خواهیم رأی ما محاسبه شود و چندین هفته در خیمه ها به سر بردند و صبر کردند و هیچ اغتشاش و مشکلی به وجود نیاوردند.
رهبر تیم اصلاحات و همگرایی اعلام کرد: اگر در این دو ماه صبر کردیم، برای فشارهای خارجی نبوده، بلکه صبری بود تا خواستیم نتیجه واقعی مشخص شود و این صبر و حوصله فقط به خاطر خداوند و مردم افغانستان بود.
وی اظهار داشت: امروز که روند سیاسی به بن بست رسیده، به خاطر این است که طرف مقابل در خواب است و به هیچ وجه نیت ما را درک نکرده و آن را نشانه ضعف و ناتوانی ما قلمداد کرد.
عبدالله افزود: ما در تمام مراحل یک چیز را در نظر گرفتیم و آن هم حق مردم افغانستان بود. اگر بار ها در جلسات و مذاکرات به نتیجه ای نرسیدیم باز هم از حق و خواسته مردم افغانستان گذشت نمی کنیم.
وی ادامه داد: گفتند تیم مقابل می خواهد مذاکرات را طولانی کند تا نتایج را به نفع خود تغییر دهد و چیزی که ما را در این راه سرپا نگاه داشته، حقانیت مردم افغانستان است. رهبر تیم اصلاحات بیان کرد: طرف مقابل مشارکت در دولت آینده را به عنوان صدقه برای ما مطرح کرده است و چیزی که برای ما این درد را آسان کرده، تحمل مشکلات به خاطر خدا و مردم بوده است.
عبداالله ادامه داد: این از خودخواهی ما نبوده که مردم امروز نتایج انتخابات را ندارند بلکه این مسئولیت ما بوده تا تقلب را مشخص کنیم، تقلب در انتخابات بازی با سرنوشت مردم افغانستان است. وی گفت: من سرمایه ای برای افتخار ندارم اما سرمایه من شما مردم افغانستان هستید و حمایت و جانفشانی شما را هرگز فراموش نمی کنم.
این کاندیدای افغان اظهار داشت: به مردم افغانستان می گویم این وضعیت را ما برای شما نساختیم و این موضوع به خاطر تقلب در انتخابات بوده و امروز اعلام می کنیم که تقلب و اعلام نتایج تقلب را نمی پذیریم.
وی خاطر نشان ساخت: اعلام می کنیم که ما هیچ معامله ذلیلانه ای برای به دست آوردن چیزی انجام نداده ایم و اینجا می گوییم که تقلب را نمی پذیریم.
عبدالله در پایان گفت: از همه کسانی که با درد و عشق در این مراسم شرکت کردند می خواهم، آرامش مردم را در نظر بگیرند و ما با کمال افتخار به عنوان فرزند این ملت تصمیمی خواهیم گرفت که به نفع مردم افغانستان باشد.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «عبدالله خودش را برنده انتخابات معرفی کرد!» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X