دکتر سلام/ عمر مفید خون اهدایی چه قدر است؟

دکتر سلام/ عمر مفید خون اهدایی چه قدر است؟

ایسنا/ محققان دانشگاه ایلینویز دریافته‌اند که میزان طولانی نگه‌داری خون در بانک خون می‌تواند تاثیرات منفی را بر توانایی خون در رساندن اکسیژن به مویرگ‌های کوچک بدن داشته باشد.
محققان با استفاده از شیوه‌های پیشرفته نوری موسوم به میکروسکوپ‌های تداخلی نوری_فاصله‌ای (SLIM) میزان سفتی غشای گلوبول‌های قرمز خون را طی گذر زمان و با مقیاس‌هاس نانومتری اندازه‌گیری کردند.
آنها متوجه شدند که گلبولهای قرمز خون حتی با وجود حفظ شکل و غلظت هموگلوبین، با گذر زمان غشایشان سفت‌تر شده و متعاقبا نیز عملکرد سلولی آنها کاهش می‌یابد.
بر اساس گزارش محققان، عمر مفید نگهدای خون، 42 روز بر آورده شده که پس از این زمان هرچند شکل ظاهری خون مانند روز اول است اما عملکرد مناسبی در بدن ایفا نخواهد کرد.
جالب اینجاست که تازگی خون آنقدر در بدن نیز مهم است که سلول‌های مغز استخوان همواره آن را تولید کرده و هیچ سلول خونی را که عمری بیش از 100 روز داشته باشد نمی‌توان در جریان خون بدن یافت کرد!
در واقع، غشای سلول‌های خونی باید آنقدر منعطف و نفوذ پذیر باشد تا بتواند در طول مویرگ‌های بسیار ریز حرکت داشته و عملکرد اصلی خود را که اکسیژن رسانی است به بهینه‌ترین وجه ممکن انجام دهد.
این امر در بعضی از اعضا نظیر مغز که گردش خون در مویرگ‌های بسیار باریکی جریان دارد، مهم تلقی می‌شود چرا که هر ضعف عملکردی پیامدی نامناسب را به همراه خواهد داشت.
به گفته محققان بهتر است که پیش از استفاده خون‌های موجود در بانک های خونی از (SLIM) به منظور درک سلامت آنها استفاده کنیم.
این پژوهش در مجله scientific reports منتشر شده است.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «دکتر سلام/ عمر مفید خون اهدایی چه قدر است؟» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X