تسریع در روند ایجاد پایگاه تحقیقاتی قطب جنوب

تسریع در روند ایجاد پایگاه تحقیقاتی قطب جنوب

آریا/ با عضویت ایران در کمیته علمی تحقیقات جنوبگان ، راه برای ایجاد پایگاه تحقیقات اقیانوس شناسی ایران در قطب جنوب بسیار هموار شده است.
دکتر وحید چگینی گفت : عضویت ایران در کمیته علمی تحقیقات جنوبگان به عنوان سی و نهمین عضو، بسیار مهم است.
وی این موفقیت را یکی از مهم ترین وقایع سال جاری برای پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی اعلام کرد و گفت: عضویت ایران در کمیته علمی تحقیقات جنوبگان حتی در سطح ملی نیز اتفاق بسیار مهمی است.
این مقام مسئول در پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی خاطرنشان کرد: با این عضویت، راه ایران برای ایجاد پایگاه تحقیقاتی اقیانوس شناسی در قطب جنوب بسیار هموارتر از گذشته شد.
وی تاکید کرد: همچنین عضویت ایران در کمیته علمی تحقیقات جنوبگان می تواند زمینه ساز فعالیت های کشور ما در قاره جنوب باشد.
به گفته چگینی ،نشست های کمیته علمی تحقیقات جنوبگان(SCAR) هر دوسال یک بار با حضور کشورهای عضو تشکیل می شود که جمهوری اسلامی ایران نیز در سی و سومین نشست آن به عضویت در این کمیته بین المللی درآمد.
رئیس پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی تصریح کرد: راه اندازی، توسعه و هماهنگی برای تحقیقات علمی بین المللی در زمینه جنوبگان از فعالیت های این کمیته محسوب می شودکه زیرپوشش شورای بین المللی علوم فعالیت می کند.
وی یادآور شد : تاکنون به منظور ایجاد پایگاه تحقیقاتی اقیانوس شناسی در قطب جنوب ، کارگروه تخصصی شامل شورای عالی اقیانوس شناسی ، شورای عالی صنایع دریایی ، کمیته ملی اقیانوس شناسی ، اتحادیه دانشگاه ها و مراکز پژوهش ساحلی و دریایی و شبکه ملی پژوهش و فناوری اقیانوس شناسی تشکیل شده است.
وی اظهار داشت : این کارگروه که با حضور معاون پژوهشی وزارت علوم و فناوری برگزار می شود ، ضرورت تشکیل پایگاه تحقیقاتی اقیانوس شناسی ایران در قطب جنوب را بررسی می کند.
رئیس پژوهشگاه ملی علوم جوی و اقیانوسی ،گفت: در آینده نزدیک دو نفر از اعضای هیات علمی موسسه ملی اقیانوس شناسی برای نخستین بار در کشور،به قطب جنوب اعزام می شوند.
وی با اشاره به اینکه عزم جدی برای ایجاد پایگاه تحقیقاتی اقیانوس شناسی ایران در قطب جنوب وجود دارد،خاطرنشان کرد: طبق عرف بین الملل باید حداقل سه سال نیروهای کارشناس کشور،برای کسب تجربه مانند عادت به شرایط آب و هوایی و آشنایی با چگونگی ایجاد پایگاه در قطب جنوب حضور داشته باشند.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «تسریع در روند ایجاد پایگاه تحقیقاتی قطب جنوب» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X